Botswana

Botswana

Divoká příroda a nevšední chutě jsou tím, co láká cestovatele do této země. Objevujte Botswanu a zažijte pravou Afriku na vlastní kůži.

Základní údaje

Botswana se nachází na jihu Afriky. Jak nám ukazuje mapa, sousedními zeměmi jsou Jihoafrická Republika, Zambie, Zimbabwe a Namibie. Svou nezávislost získala Botswana 30. 9. 1966.

Botswana je svou rozlohou podobná Francii. Velkou část země zabírá poušť Kalahari – téměř 85 %. I to je jednou z příčin nízkého množství populace. Botswana je na třetím místě v hospodářsky nejvyspělejších státech Afriky, ačkoliv tomu tak v minulosti nebylo. Dříve patřila Botswana k nejchudším zemím světa.

Víza

Pro vstup do země nepotřebujete vízum. Pro občany České republiky platí bezvízový styk na dobu 90 dní. Mezi doporučení turistům patří mít zpáteční letenku, kontakt na ubytovací zařízení, případně zvací dopis a plán vašeho pobytu.

Od roku 2017 musíte zaplatit poplatek ve výši 30 USD. Podrobnější informace naleznete na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zajímavá místa

Přinášíme vám pět míst, které můžete v rámci vaší dovolené navštívit. S vytvořením itineráře vám může pomoci také tištěný či elektronický průvodce. Rozhodnout se můžete také pro předem naplánovaný zájezd s cestovní kanceláří.

  • Gaborone – Největší a zároveň hlavní město Botswany.

Gaborone

křováci

  • Rezervace zvířat Moremi – Chráněná oblast, kterou ze značné části tvoří delta Okavanga. Vyskytují se zde rozmanité druhy živočichů i rostlin.

slon

Podívejte se také na další národní parky v Africe.

Počasí

Ideální dobou, kdy jet do Botswany, je období mezi květnem a srpnem. V tomto období zde neprší a panují tu příjemné teploty dosahující 25 °C. Od listopadu do března tu probíhá období dešťů.

Doprava

Pokud vás láká Botswana bez cestovky, je jen na vás, jaký druh dopravy po zemi si zvolíte. Nejrychleji se můžete přesouvat letadlem díky vnitrostátním leteckým linkám.

letadlo

Taxi je dalším způsobem, jak se přesunout z jednoho místa na druhé. O ceně služeb je možné smlouvat.

Pokud se však chcete po zemi pohybovat častěji a nepřeplácet tak místní taxikáře, zvolte pro své přesuny autobusy či auto.

  • Autobusy a minibusy jsou levnější variantou. Na cestách však strávíte poměrně dost času. Tento druh dopravy propojuje téměř všechna města.
  • Půjčení auta vám umožní nezávislost a možnost plánování vaší cesty jen podle vás. Hlavní silnice jsou asfaltové, vedlejší cesty jsou písčité a nezpevněné. Jízda v těchto neupravených terénech vyžaduje zkušeného řidiče a přizpůsobený vůz. Berte v potaz také to, že se řídí vlevo a v okolí silnic se volně pohybují zvířata.

Peníze a ceny

Místní měnou je botswanská pula (BWP). Bankovky mají hodnoty 10, 20, 50, 100 a 200. Hodnoty mincí jsou od 0,25 thebe do 5 pula.

Ve větších městech najdete bankomaty, ze kterých si můžete vybrat libovolnou částku. Můžete v nich také platit platební kartou nebo dokonce použít USD. Kurz ale není příliš výhodný.

V malých městech a vesnicích se platí v hotovosti a místní měnou. Podívejte se na orientační ceny a předvytvořte si váš rozpočet cesty v Botswaně.

Jídlo

Botswanská kuchyně je typická hustou kaší, která je většinou z kukuřičné, čirokové mouky nebo mouky z prosa. Nazývá se papa a obvykle se podává s hovězím masem, které může být grilované či dušené. Mezi typické speciality patří maso tzv. seswaa.

Lahůdkou mohou pro někoho být červy mopane. Ochutnat je můžete na trzích. Pokud nepatříte mezi odvážlivce, ochutnejte tzv. divoký špenát morogo.

Z nápojů můžete ochutnat cider Bojalwa, místní pivo ze zázvoru nebo fermentovanou kaši keone mooka mageu.

Ve velkých městech narazíte na známé fastfoody a různé druhy světových kuchyní.trhy

Bezpečnost a zdraví

Ve velkých městech vám může hrozit přepadení. Nenoste u sebe proto příliš cenné věci. Ve stojatých vodách se nekoupejte. Hrozí nebezpečí bilharzie, útok krokodýlů a hrochů.

Místním problémem je výskyt a následné šíření HIV. Mezi aktuální zdravotní rizika při cestování po zemi patří výskyt vztekliny a spavé nemoci.

Před vaší cestou do Botswany nezapomeňte uzavřít cestovní pojištění.

Očkování

Mezi doporučené očkování patří očkování proti žluté zimnici, tetanu, hepatitidě A a B. Pokud se chcete vydat do oblasti kolem Francistownu a delty řeky Okavango, rozhodně si s sebou vezměte antimalarika a účinné repelenty.

Cestovní pojištění do Botswany

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Botswany, národních parků Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!