Namibie

Namibie

Namibie – dovolená, v rámci které můžete navštívit národní parky i safari s tzv. velkou africkou pětkou. Exotika, ve které zažijete dobrodružství i odpočinek.  A to všechno včetně poznávání místní kultury.

Během cestování po zemi navštivte také památky a zajímavosti. Po náročném dni si dopřejte odpočinek na místech, která nabízejí místní parky a pláže. Využít můžete také koupání pod vodopády.

Základní údaje

Namibie, oficiálně Namibijská republika, leží na západním pobřeží jižní Afriky. Sousedními státy jsou Botswana, Jihoafrická republika, Angola a Zambie.

Hlavním městem je Windhoek a za oficiální jazyk je považována angličtina. Někteří obyvatelé používají místní jazyk oshiwambo, afrikánštinu nebo němčinu.

Namibie je pouštní země. Rozlehlá poušť v Namibii nese jméno státu – nazývá se Namibijská poušť a její rozloha zabírá 50 000 km² plochy.
Kromě pouští Namibie disponuje také horami, pláněmi, savanami a bušemi.

Víza

Pro vstup na území Namibie budete potřebovat turistické vízum s platností tří měsíců. Toto vízum vám může být vyhotoveno po příletu na mezinárodním letišti Hosea Kutako International Airport, nebo může být vyhotoveno v předstihu z ČR.

Vaši žádost můžete podat na honorárním konzulátu v Praze, ve kterém vám bude vízum vyhotoveno. Oficiální stránky honorárního konzulátu pro ČR uvádí, že si vízum můžete vyzvednout za 7-10 pracovních dní.

Turistické vízum pro jeden vstup stojí 80 EUR, za turistické vízum pro více vstupů zaplatíte 130 EUR.  S vyřízením víza vám mohou pomoci některé cestovní agentury.

Aktuální situaci týkající se víz a podmínek pro vstup do země sledujte na oficiálních stránkách Velvyslanectví ČR, kde najdete i další praktické informace na cestu.

Zajímavá místa

Pro vytvoření itineráře můžete využít televizní cestopis, internet či knižního průvodce. Můžete navštívit některá z následujících míst.

  • Cape Cross – Hojně se zde vyskytují lachtani.

Cape Cross

  • Fish River Canyon – Svým vzhledem vám bude připomínat americký Grand Canyon.

Fish River Canyon

Sossusvlei

  • Krokodýlí farma Otjiwarongo – Můžete zde ochutnat krokodýlí maso ve formě steaku nebo kebabu.
  • Křovácké vesnice – Zajímavým zážitkem může být návštěva některé ze křováckých vesnic. Navštívit můžete třeba tu u města Tsumkwe.
  • Spitzkoppe – Hora, pod kterou se nachází jeskyně a oblouky různých tvarů a barev.
  • Swakopmund – Krásné město se sportovním vyžitím. Zkusit můžete surfing, sandboarding, skydiving či některý z vyhlídkových letů.

Swakopmund

  • Windhoek – Hlavní město Namibie. Ve městě najdete budovy z doby německé kolonizace.

Počasí

Typické počasí Namibie je slunečné. Slunečný svit je v zemi 300 dní ročně. Ideální doba, kdy jet do Namibie, je od května do října. V tomto období panují na území Namibie příjemné teploty okolo 24 °C a minimum srážek.

Doprava

S veřejnou dopravou si tady nevystačíte, jelikož spojuje hlavně jednotlivá města. Známým dopravcem je Intercape Mainliner.

Vhodnou variantou pro cestování po zemi jsou organizované výlety s cestovní kanceláří. Stopování v této oblasti není příliš běžné.

Pokud nechcete strávit dovolenou na jednom místě, půjčte si auto. Auto je ideální na to zjistit, co ukrývají kouty Namibie bez cestovky.

auto

Půjčení auta

Pokud plánujete pronájem auta na delší dobu, půjčte si ho i s kempovacím vybavením. Hlavně zvolte správnou velikost vozu, abyste v něm měli během vaší cesty pohodlí.

Jezdí se vlevo. Silnice jsou většinou štěrkové či písčité. Po nich se jezdí rychlosti 40–80 km/h.

Řidiči auta musí být minimálně 21 let staří, některé autopůjčovny vyžadují, aby věk řidiče přesáhl 23 let.

Auto si můžete vybrat z různých autopůjčoven, které nabízí různé vozy a podmínky půjčení.

Peníze a ceny

Místní měnou je namibijský dolar. Ten lze rozdělit na 100 centů.
Směnit peníze můžete v bankách či autorizovaných směnárnách. Pokud se rozhodnete pro výběr z bankomatů, najdete je ve větších městech. V některých městech lze platit kartou v restauracích, kavárnách a obchodech. Nesmlouvá se tu.

Ceny v Namibii jsou obecně stejné či o něco vyšší než v ČR. Před vaší cestou do Namibie si zjistěte aktuální ceny.

Jídlo

Stejně tak jako na Zanzibaru nebo v Tanzánii milují místní lidé steaky. A to třeba ze pštrosího, antilopího nebo krokodýlího masa. Kromě toho můžete vyzkoušet také chutné místní ústřice.steak
Místní kuchyně je ovlivňována německou kuchyní.

Bezpečnost a zdraví

Co vědět před návštěvou Namibie je to, že kriminalita v zemi je velmi nízká. Namibie dokonce patří mezi nejbezpečnější státy světa. Při jízdě autem je však doporučené mít zamčené dveře a nepotulovat se po nočních městech o samotě.

Před svým odletem nezapomeňte uzavřít cestovní pojištění.

Očkování

Pro cestu do Namibie není povinné žádné očkování.

Mezi doporučené očkování pro zemi však patří očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Někteří cestovatelé se nechávají očkovat proti vzteklině vakcínou Verorab.

V určitých oblastech se doporučuje použít antimalarika a účinný repelent kvůli výskytu malárie.

Váš lékař či očkovací centrum vám poskytne přehled očkování do ciziny, ve kterém si můžete vybrat své očkování do západní Afriky.

Cestovní pojištění do Namibie

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Namibie, národních parků Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!