Zanzibar

Zanzibar

Na ostrovech, které leží u východního pobřeží Afriky, může začít vaše vysněná exotická dovolená na Zanzibaru – s korálovými plážemi a průsvitným mořem. Kromě odpočinku můžete na  vyzkoušet různé pozemní či vodní aktivity. Díky čistému moři můžete zkoumat zdejší podmořský svět. Jaký je ostrov Zanzibar? Dovolená nemusí být jen zájezd na Zanzibar do luxusního hotelu s all-inclusive. Můžete si vybrat i nízkonákladovou variantu dovolené.

Základní údaje

Stát Zanzibar je součástí Tanzanie. Jedná se o autonomní oblast, ve které žije 1,1 mil. obyvatel. Úředním jazykem je svahilština. Domluvíte se zde také angličtinou a v některých oblastech arabštinou.

Mezi ostrovy Zanzibaru patří ostrov Zanzibar (neboli Unguja) a Pemba. Pokud vám někdo řekne, že jede na Zanzibar, pravděpodobně má na mysli ostrov Unguja. Ten je větší a více turisticky navštěvovaný než nedaleko vzdálený ostrov Pemba. Sem turisté vyráží kvůli většímu klidu, potápění, návštěvě přírodní rezervace Ngezi nebo objevování historických trosek.

Zájezdy na Zanzibar

zanzibar dovolená hotely

Dovolená na Zanzibaru nabízí exotiku i odpočinek na pláži. Poznejte africký ostrov, který vás překvapí tyrkysově čistým mořem a rozmanitou přírodou. Dovolená na ostrově Zanzibar dle vašeho přání. Dostupné jsou last minute, first minute i dovolená all-inclusive.

ZOBRAZIT HOTELY

Kam letět na Zanzibar

Vyberte si z několika nejoblíbenějších oblastí na Zanzibaru.

 • Kiwengwa
 • Pingwe
 • Uroa
 • Pwani Mchangani
 • Nungwi

zanzibar zájezdy dovolená destinace

Víza na Zanzibar

Pro vstup na území Zanzibaru potřebujete cestovní pas, jehož platnost je alespoň o 6 měsíců delší než váš plánovaný pobyt, a vízum.

Turistické vízum si můžete zařídit s předstihem na Velvyslanectví Tanzanie v Berlíně. Pokud nejste v časové tísni, bude vám stačit vyřízení víza až na hraničním přechodu.

Jednorázové turistické vízum stojí 50 USD. Před vstupem do země raději navštivte on-line oficiální zdroj.

Zajímavá místa na Zanzibaru

Zanzibar-rybari

Přemýšlíte o tom, kam na Zanzibaru? Jestli plánujete dovolenou s cestovní agenturou, o itinerář se starat příliš nemusíte. Pokud se vydáváte na Zanzibar na vlastní pěst, máme pro vás inspiraci.

 • House of Wonders – Dům divů nese toto pojmenování kvůli výskytu vody, elektřiny a výtahu, což bylo při době jeho výstavby opravdovým zázrakem.
 • Kizimkazi – Rybářská vesnice, která nabízí výlety za delfíny.
 • Národní park Jozani – Les, který v minulosti pokrýval velkou část ostrova. Narazíte tu na živočichy, kteří nejsou považováni za nebezpečná zvířata.
 • Nungwi – Pláž ležící na severní části ostrova. Je vhodná pro relax a odpočinek, kvůli silným proudům není příliš vhodná pro potápění.
 • Prison Island – Ostrov, který sloužil jako překladiště otroků.
 • Kamenné město – Stone city je jednou z nejstarších míst na Zanzibaru. Navštivte Palác sultánů, mešity a kostely.
 • Dům zázraků – nejvyšší budova ve Stone city
 • Záchranná stanice pro želvy – Mnarani stanice vznikla pro ochranu mořských želv na Zanzibaru
 • Anglikánská katedrála – ve Stone city
 • Katedrála sv. Josefa – ve Stone city
 • Přírodní rezervace Kiwengwa Pongwe – severovýchod pobřeží ostrova Uguja, bohatá fauna a flóra, korálové jeskyně
 • Ománská pevnost Ngome Kongwe – ománská pevnost z 18. století, jedná z nejnavštěvovanějších atrakcí ve Stone city

Podívejte se na článek Co dělat na Zanzibaru a inspirujte se!

Počasí na Zanzibaru

V oblasti Zanzibaru panuje tropické podnebí. Během ledna až března zde panuje horké počasí s nízkým množstvím srážek, naopak od března do června se zde vyskytují hojné a dlouhé deště.

Hlavní sezóna probíhá od července do října, kdy průměrné denní teploty dosahují příjemných 25 stupňů.

Doprava na Zanzibaru

Na Zanzibar se dostanete z africké pevniny letecky nebo lodí. Po Zanzibaru se poté můžete přemísťovat minibusy, automobily či taxi službami. Praktické informace týkající se dopravy zjistíte ve vašem ubytování.

Letecká doprava

Tanzanie a Zanzibar disponují malými aerolinkami, které mezi sebou létají několikrát denně. Vyzkoušet můžete například společnosti:

 • ZanAir,
 • Tropical Air,
 • Flightlink,
 • Precision Air.

Lodní doprava

Na ostrovy se můžete dostat také pomocí trajektů. Jedna cesta trvá průměrně 3,5 hodiny. Cestu můžete absolvovat pohodlnými katamarány se společnosti Azam Marine Division.

Půjčení auta

Pokud se rozhodnete pro půjčení automobilu, budete s sebou muset mít mezinárodní řidičský průkaz. Co je potřeba vědět je to, že se na silnicích jezdí vlevo a cesty nejsou v příliš dobrém stavu. Proto tento druh dopravy, v rámci vaší bezpečnosti, zvažte.

Dala dala

Místní minibusy dala dala začínají svou jízdu ve Stone Town. Minibusy jsou označené cedulkou se směrem jízdy. Sedí se po stranách vozidla na lavicích. Řidič zastavuje každému, kdo chce svézt, pokud se do vozidla vejde.

Taxi

Taxi je možné použít nejen při vaší cestě na letiště, ale také na výlet po ostrově. Existují zde také tzv. shared taxi. S objednáním jízdy vám pomůže vaše ubytovací zařízení, nebo internet. Připojení wifi najdete v některých hotelech a restauracích.

Peníze a ceny na Zanzibaru

Tím, čím platit na Zanzibaru, je tanzanský šilink (TSH). Při nákupech můžete platit také americkými dolary, avšak většinou s velmi nevýhodným kurzem. Místem, kde koupit tanzanský šilink je směnárna či pošta. Místní měnu můžete získat také z bankomatů.

Ceny potravin na Zanzibaru jsou obecně nižší než v ČR.  Smlouvání je v zemi běžné zejména v obchodech a při poskytování služeb. Částku se vám může podařit stáhnout až na polovinu.

Jídlo na Zanzibaru

Mezi důležité zanzibarské suroviny patří koření. Hřebíček, pepř, vanilka, muškátový oříšek a další koření tvořily v minulosti značnou část bohatství ostrova. Vydejte se na populární Spice Tour, díky které ochutnáte různé druhy koření, získejte informace o rostlinách, ze kterých pocházejí, a zakupte některé druhy koření přímo při prohlídce.

Zanzibar-koření

Oblíbenou pochoutkou je grilované kozí maso „nyama choma”. Časté jsou mořské plody, mezi které patří tresky, krabi, krevety či chobotnice. Nejčastější přílohou je rýže nebo curry.

Při stravování si dejte pozor na zmrzlinu a led – voda na Zanzibaru není pitná.

Bezpečnost a zdraví na Zanzibaru

Na Zanzibaru vám nehrozí žádná extrémní zdravotní a bezpečnostní rizika. Místní zdravotnictví je na nižší úrovni než ČR. Pokud budete potřebovat ošetření, zvolte raději soukromé zařízení. Mezi to, co si sbalit na Zanzibar patří základní lékárnička, také opalovací krém a repelent.

V zemi je zakázané kupovat a vyvážet některé druhy mušlí, produkty ze zvířecí kůže, slonoviny a želvoviny.

Očkování na Zanzibar

Zanzibar, stejně tak jako Jihoafrická republika nebo Seychely, nemá žádné povinné očkování, které musíte při vstupu do země mít.  V případě, že do země přijíždíte z endemické oblasti s výskytem žluté zimnice, po vás úředníci mohou vyžadovat mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním.

Existuje pouze doporučení turistům, kterým je očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleře a tetanu.

Cestovní pojištění na Zanzibar

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!