Maroko

Maroko

Země kontrastů – tak můžeme nazývat Maroko. Na jeho území se nachází jak zasněžené vrcholky hor, tak písčité pláže. Kromě místní architektury můžete objevovat také královská městečka, trhy a ochutnávat exotickou kuchyni. Dovolená v Maroku je vhodná pro odpočinek na pláži i pro aktivní horskou turistiku. Jaká zajímavá místa navštívit a kdy se na dovolenou vydat?

Základní údaje

Maroko, neboli Marocké království, je další zemí, která se nachází na území Afriky. Tato země leží v severní Africe. Na jihu hraničí se Západní Saharou, na východě s Alžírskem. Od Španělska, které se nachází severně od Maroka, je země oddělena Gibraltarským průlivem.

V zemi se žije 36 milionu obyvatel. Hlavním městem Maroka je Rabat, které se nachází u pobřeží. Oficiálním jazykem je arabština. Pokud se ptáte,  jak se domluvit v Maroku, zkuste francouzštinu, která je druhým oficiálním úředním jazykem, nebo španělštinu.

Vízum

Pro vstup na území Maroka v rámci turistického víza s platností 90 dní nepotřebujete vízum. Platný cestovní pas je nezbytný. 

Kromě cestovního pasu, s sebou mějte dokument, který dokáže, že máte dostatek financí pro váš pobyt v Maroku. Úředníci na letišti ho po vás mohou vyžadovat.

V letadle vyplníte formulář, který později odevzdáte při pasové kontrole. Pro úředníky je nejdůležitější adresa vašeho ubytování. Mějte s sebou raději i potvrzení rezervace ubytování. Přihlašovací povinnost za vás plní hotely, kempy a další zařízení.

Zajímavá místa

Za nejnavštěvovanější a nejkrásnější místa v Maroku bývají považovány tyto lokality:

 • Bahia Palace – palác v Marrákeši.
 • Essaouira – přímořské město, ve kterém kromě procházek po městě můžete zažít také různé vodní a plážové aktivity, včetně kitesurfingu.
 • Jardin Majorelle – botanická zahrada nazývaná také jako Majorelle Garden.
 • Jebel Toubkal – vydejte se na nejvyšší africkou horu, nebo si vyberte některý z méně náročných okruhů kolem ní. Hora měří 4 167 metrů a leží v pohoří Velkého Atlasu.
 • Jemaa el-Fna – náměstí v Marrákeši, ve kterém najdete, kromě jiného, také trhy.
 • Rabat – orientální přístavní město.
 • Sahara – vydejte se do pouště a zažijte jízdu na velbloudovi nebo svačinku v beduínském táboře.

Sahara

 • Taghazout – malá marocká vesnice vhodná pro surfování.
 • Vodopády d’Ouzoud – vodopády s výškou 110 metrů můžete objevovat dokonce i z jezírka, které se nachází přímo pod vodopády.

Přečtěte si článek s osobní zkušeností s životem v Maroku.

Jaká další místa v Africe navštívit? Vydejte se například do jednoho z nejnavštěvovanějších národních parkůNP Kruger, nebo do Egypta –  oblíbené turistické destinace.

Počasí

Na vaši dovolenou do Maroka se můžete vydat téměř kdykoliv. Nejideálnější dobou pro návštěvu země je jaro a podzim. V letních měsících jsou pro Maroko typické teploty až kolem 50 stupňů a v zimě je tu více srážek.

Doprava

Je mnoho způsobů, jak se pohybovat po Maroku.

 • Autobusy – Lístky si můžete zakoupit v předstihu on-line, na autobusovém nádraží či přímo v autobuse.
 • Sdílená taxi – Rychlejší a dražší než autobusy. Z místa většinou odjíždí, když jsou plné. Za naplněné sdílené taxi se považuje 7 osob. Výše částky závisí na tom, jak dlouhou vzdálenost jedete. Platí se přímo u řidiče.
 • Soukromá taxi – Nazývaná jako Petit taxi, jsou taxi, které se mohou pohybovat pouze po městech. Řidiči by měli používat taxametry.
 • Vlaky – Železniční síť není tak hustá jako autobusová, přesto se s ní dostanete na známá turistická místa. Lístek si můžete zakoupit on-line  nebo přímo na nádraží.
 • Auto – půjčení auta je další variantou, jak se pohybovat po Maroku. Kvůli chaosu na silnicím se doporučuje zkušeným řidičům. Můžete si pronajmout auto i s řidičem nebo vyzkoušet stopování.
 • Tramvaje či dokonce povozy s koňmi jsou další variantou, jak se po zemi pohybovat. Záleží na tom, v jakém městě se nacházíte.

Maroko-doprava

Peníze a ceny

Měna v Maroku je nazývána jako marocký dirham (MAD). Ta se dělí na 100 centimů. Setkáte se s bankovkami a mincemi. Bankovky existují v hodnotách 20, 50, 100 a 200. Mince v hodnotách 1/2, 1, 2, 5 a 10 dh a dále 5, 10, 20 a 50 centimů.

Život v Maroku je obecně levnější než v ČR. Podívejte se na aktuální přehled toho, jak drahé je Maroko.

Směnárny najdete přímo na letišti či v bankách. Na některých místech můžete platit i dolary či eury, avšak se špatným kurzem.

Pokud chcete přivézt známým do Čech suvenýr a kladete si otázku, co se vozí z Maroka, vybírejte z homemade produktů. Mezi zajímavosti patří třeba pohárky na čaj, berberské košíky, mýdla nebo arganový olej.

trhy v Maroku

Jídlo

Na území Maroka se setkáte s chutí středomořské, francouzské a berberské kuchyně. Mezi typické marocké koření patří kurkuma, římský kmín a paprika.

Pokrm Tajine bývá považován za národní jídlo Maroka. Jedná se o směs masa a zeleniny, které se vaří ve velkém hrnci. Ochutnejte také kuskus s masem, zeleninou, sušeným ovocem nebo ořechy.Vegetariáni si zde pochutnají na zeleninových salátech a dipech.

Místní lidé si pochutnávají také na rybách a polévkách z luštěnin. Jednou z luštěninových polévek je Bsarra, která je podávaná s římským kmínem, chilli a olivovým olejem.

Pro Maroko je také typická berberská whisky, neboli mátový čaj s vysokým obsahem cukru. Jelikož se v zemi nachází velké množství ovoce, častými nápoji jsou zde čerstvé ovocné džusy.

Alkohol lze zakoupit pouze ve speciálních obchodech, restauracích či barech určených pro turisty.

Bezpečnostní situace v Maroku

Zdravotní problémy, které vás mohou v Maroku potkat, jsou žaludeční problémy z jídla a vyčerpání z horkého počasí. Voda z kohoutku je pitná, avšak kvůli špatné chuti bývá turistům doporučována spíše balená voda.

Zejména v místech s velkým počtem lidí si dávejte pozor na kapsáře. Své osobní věci mějte vždy v bezpečí. Turistům se nedoporučuje cestovat u hranic s Alžírskem.

Pokud budete nemocní a budete chtít navštívit nemocnici, lepší zdravotní péče v Maroku vám bude poskytnuta v soukromých klinikách.

Očkování

Doporučeným očkováním pro dovolenou v Maroku je očkování proti Hepatitidě A.

Cestovní pojištění do Maroka

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší cestovatelský pobyt do Maroka, do Afriky či jinam do světa, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!