Národní park Serengeti

národní park Serengeti

Serengeti patří mezi nejnavštěvovanější africké národní parky. To, co nabízí národní park Serengeti, je především bohatá fauna a flóra, díky které patří od roku 1981 na seznam přírodních památek UNESCO.

Základní informace o národním parku Serengeti

Národní park Serengeti se nachází ve státě Tanzanie. Svým stářím a rozlohou je nejstarším a největším parkem v tomto státě. Svou rozlohou park zaujímá 14 763 km², což je zhruba polovina Belgie.

Park byl založen v roce 1951. Je pojmenován  podle slova serengit, což v překladu znamená nekonečné planiny. V parku se rozkládají savany, močály, akáciové lesy a kopce se stromy.

Nedaleko parku se směrem na severozápad nachází Viktoriino jezero. Keňa se svým národním parkem Maasai Mara hraničí s parkem Serengeti na severu. Východní část Serengeti hraničí s chráněným územím Ngorongoro.

Do národního parku se dostanete několika vstupy. Nejpoužívanější je brána Naabi Hill, kterou přijíždí většina návštěvníků.

Co vidět v národním parku Serengeti

Pokud se rozhodnete navštívit park Serengeti, naplánujte si jeho návštěvu v závislosti na tzv. Velké migraci, která zde probíhá. Přehledná mapa vám ukáže, kdy a na jaké místo se vydat.

  • Severní část Serengeti – Zvlněná krajina s akáciovými lesy. K vidění tu jsou kromě jiného také žulové vrcholky. Migrace zvířat zde probíhá od července do září a od listopadu do prosince.
  • Jižní část – Travnaté pláně. Od ledna do dubna se zde vyskytuje obrovské množství zvířat. Nachází se zde také jeskyně se starými malbami masajských štítů.
  • Centrální část (Seronera) – Zalesněná údolí a savany okolo přítoků řeky Grumeti. Nejoblíbenější místo návštěvníků safari, a to kvůli hojnému počtu zvířat, stezek a ubytování. Migrující zvířata se tu objevují v dubnu.

Zvířata

V této oblasti dochází k nejhromadnější migraci savců, zejména pakoňů a zeber, na světě. Setkat se zde můžete s více než 70 druhy savců a 500 druhy ptáků.

Na území parku se vyskytuje například pakůň, buvol, gazela, antilopa (antilopa losí, impala, oryx, voduška, kudu, antilopa travní,..). Nechybí tu ani slon, žirafa, prase bradavičnaté, hroch a pavián.

Z plazů je možné zahlédnout varana nilského i jedovatou kobru či krajtu.

Mezi často viděné ptáky na tomto území patří pštros, sup, plameňák, sokol, čáp marabu a perlička.

Národní park Serengeti je také domovem predátorů, mezi které patří lev, gepard, levhart, hyena, šakal, pes ušatý a krokodýl.

národní park Serengeti - lvi

Doprava a ubytování

Do NP Serengeti se dostanete snadno. Dostanete se sem auty a autobusy, létají sem letadla.

Po parku se můžete pohybovat povoleným automobilem samostatně, nebo v rámci game drives. V okolních chráněných oblastech se můžete pohybovat pěšky se zkušeným průvodcem. Netradičním způsobem, jak se dá pohybovat po parku, je let horkovzdušným balónem.

Noc můžete strávit v kempech ve stanu či v autě. Pokud jste spíše pro luxusnější variantu, ubytujte se v Safari Lodge. Zkusit můžete třeba Serengeti Migration Camp nebo Serengeti Serena Safari Lodge.

Vstupné

Ceny vstupného pro cizince jsou jiné než pro místní obyvatele. Za vstupné pro dospělého dle aktuálního ceníku zaplatíte 60 USD, za dítě do 16 let zaplatíte 30 USD. Vstupné pro dítě do pěti let je zdarma. Platnost vstupenky začíná vstupem do parku a trvá 24 hodin.

Nejlepší čas k návštěvě národního parku Serengeti

Na území parku se střídá období sucha a dešťů. Průměrné denní teploty dosahují 18 – 21°C. V parku se střídají horké dny s vysokými teplotami a chladné noci. Denní a noční rozdíly mohou dosahovat rozdílu až 15°C.

Období sucha  probíhá od června a trvá do října, deštivé období probíhá od listopadu do května. Nejvíce turistů do Serengeti jezdí od prosince do dubna kvůli přemísťování zvířat, které zde probíhá.

Existují dvě ideální období, ve kterých park navštívit. Záleží na vás, co je pro vás jako turistu atraktivnější.

  • Migrace zvířat, která probíhá od prosince do července.
  • Vysoká aktivita šelem, která nastává v červnu a trvá do října.

Velká migrace zvířat

Nejzajímavější událostí národního parku Serengeti je tzv. Velká migrace. Obrovská stáda, zejména pakoňů, se přesunují k vodě a pastvinám kvůli střídajícímu se období sucha a dešťů.

Za stádem se táhnou predátoři, zejména lvi a gepardi. Za nimi jdou mrchožrouti. Aby toho nebylo málo, v této “události” jsou zapojeni také krokodýli. Ti čekají u řeky Mara a Grumeti, přes které stáda přecházejí.

Zvířata se přesunují ze Serengeti do Maasai Mara v Keni. Migrace se může zpomalit nebo zrychlit. Vše závisí na délce období sucha a dešťů.

Od prosince do května zvěř sídlí ve východní části Serengeti a Ngorongoro. Některá zvířata však už v dubnu mohou opouštět suché pláně a vydávat se na sever.

V srpnu přichází první jedinci do NP Maasai Mara. Během září a října přichází další a další jedinci. Na konci října či začátku listopadu jsou zdejší pastviny vyčerpané a býložravci se tak vrací zpět do NP Serengeti.

Zajímavosti o Velké migraci

Jedno stádo může být dlouhé až desítky kilometrů.

Přes park projde ročně více než milion pakoňů, statisíce zeber a gazel.

V průběhu migrace se narodí až 500 000 pakoní. Každý rok přežije jen třetina mláďat, zejména kvůli predátorským útokům.

Další národní parky v Tanzanii

Národní park Tarangire je dalším parkem, který můžete v Tanzanii navštívit. Je známý zejména díky hojným stádům slonů. Velkým množstvím slonů disponuje také Etosha. Národní park Etosha se nachází ve vzdálenějším africkém státě Namibie.

Cestovní pojištění do Afriky

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!