Tanzanie

Tanzanie

Daleká Tanzanie – netradiční dovolená, na kterou se snadno můžete vydat s agenturou a užít si zájezd. Anebo se vydejte do Tanzánie po vlastní ose a zažijte skutečné dobrodružství Afriky. Připravili jsme pro vás průvodce, díky kterému získáte základní informace o zemi a tipy na výlety, při kterých narazíte na přírodní i architektonické památky.

Základní údaje

Tanzanie se s rozlohou 947 000 km² nachází na východním pobřeží střední Afriky. Jak nám ukazuje mapa, jejími sousedními státy jsou Mosabmik, Malawi, Zambie, Demokratická republika Kongo, Uganda, Rwanda, Burundi a Keňa. Stát vznikl spojením dřívějších států Zanzibaru a Tanganiky. K tomuto spojení došlo po obdržení nezávislosti na Velké Británii roku 1964.

Největším městem tohoto státu je Dar es Salaam, vláda sídlí ve městě Dodoma. Oficiálním jazykem je angličtina a svahilština. Vlajka Tanzanie se skládá z modré, zelené, žluté a černé barvy.

Víza do Tanzánie

Pro návštěvu Tanzanie budete potřebovat turistická víza. Jednovstupové vízum zakoupíte přímo na letišti ihned po příletu. Za turistické vízum zaplatíte 50 USD a bude vám zapsáno do vašeho platného pasu. Zápis víza probíhá formou razítka s připsáním  data vstupu do země. Je platné tři měsíce, tudíž maximálně po třech měsících od uvedeného data musíte Tanzanii opustit.

Pokud byste chtěli o vízum žádat s předstihem, navštivte velvyslanectví Tanzanie v německém Berlíně. Za vyřízení žádosti zaplatíte 50 eur, za expresní vyřízení 70 eur. Před vstupem do země si informace uvěřte z oficiálního zdroje tady.

Tanzanie-viza

Zajímavá místa v Tanzánii

Čím dál více turistů začíná cestovat a objevovat přírodní krásy této země. Nejnavštěvovanějšími atrakcemi jsou přírodní rezervace a národní parky.

  • Arusha – město se svým vlastním stejnojmeným národním parkem
  • Dar Es Salaam – nejlidnatější město Tanzanie
  • Kilimandžáro – nejvyšší africká hora
  • Magadi – slané jezero v těsné vzdálenosti za hranicemi Tanzanie
  • Manyara – bezodtoké jezero u města Arusha
  • Ngorongoro – národní park patřící na seznam UNESCO
  • Serengeti – zdejší safari patří  k těm nejoblíbenějším
  • Zanzibar – Hlavní město ostrova Unguja, který tvoří souostroví Zanzibar. Jeho historická část bývá označována jako Stone Town neboli Kamenné město.

Tanzanie-safari

Podívejte se také na další národní parky v Africe.

Zájezdy do Tanzánie

Podívejte se na nejoblíbenější a nejlevnější zájezdy do Tanzánie na safari. Vydat se do Afriky na safari je snem mnohých cestovatelů.

Počasí v Tanzanii

Tropické podnebí lze rozdělit na období dešťů a sucha. Průměrná roční teplota se pohybuje okolo 30°C. Pro návštěvu Tanzanie vynechte měsíce od března do května a od října do prosince. Právě v této době se zde vyskytuje období dešťů. Listopad, prosinec a únor jsou nejteplejšími měsíci v Tanzanii. Ideální doba, kdy jet, je doba mezi listopadem a únorem.

Doprava v Tanzanii

V Tanzanii se jezdí po levé straně. Silnice často působí dost chaoticky a pravděpodobně vám chvíli potrvá, než si na tento neuspořádaný silniční ruch zvyknete. Nadměrné troubení a nepřehlednost se vám ale za pár dní budou zdát normální.

Půjčení auta

Auto si můžete zapůjčit už na letišti. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu dopravy, počítejte kromě půjčovného také s platbou za benzín. Za 1 litr benzínu zaplatíte zhruba 2 300 TSH.

Autobusová doprava

Na krátké vzdálenosti vás přepraví malý autobus – dodávka nazývaná dalla-dalla,  ve které kromě řidiče bude i tzv. nahaněč, který urychluje proces nástupu a výstupu do dodávky a zároveň vybírá peníze. Velké autobusy vás svezou na delší vzdálenosti nebo obtížnější trasy. Lístek si můžete zakoupit přímo na autobusovém nádraží.

Jízda v noci se příliš nedoporučuje kvůli nehodám a přepadením. Autobusy patří mezi nejlevnější formu dopravy. Zpoždění a nepřehlednost autobusů nejsou ničím neobvyklým.

Vlaková doprava

Železniční síť zde není příliš vyvinuta. Místní využívají spíše autobusové dopravy, proto si nemusíte dělat starosti s brzkým zakoupením lístku. Vlaky jsou zastaralé, často mají zpoždění a nejsou příliš bezpečné. Nadruhou stranu se vám během jízdy naskytnou krásné výhledy. Při cestě s vlakem TAZARA  vás z dálky může pozdravit horská gorila, lev, žirafa,  slon a další africká zvířata.

Stopování v Tanzanii

Stopování tu není nic neobvyklého. Zejména v oblastech, ve kterých nejezdí autobusy. Při stopování přispějte alespoň malým finančním obnosem. Jako od “bohatého turisty” se to od vás očekává. Stopujte stejným způsobem  jako u nás. Stoupněte si na kraj silnice, mávejte a čekejte, zda někdo zastaví.

Taxi

Tento druh dopravy vás vyjde daleko dráž než autobus či vlak. Počítejte s průměrnou částkou 3 000 TSH za kilometr.

Letadlo

Pro vzdálenější přemisťování po zemi se vyplatí letadlo. Stojí sice více peněz než pozemní doprava, ale ušetří vám spoustu času.

Loď

Lodní doprava vás dopraví třeba na nepříliš vzdálený a turisticky navštěvovaný  ostrov Zanzibar.

Peníze a ceny

Oficiální měnou v Tanzanii je šilink (TSH). Na některých turistických atrakcích lze platit i americkými dolary. V opuštěnějších lokacích si s nimi příliš nenakoupíte a když, tak s daleko horším kurzem. To se ale v závislosti na zesilující cestovní ruch zlepšuje.

Peníze si můžete vyměnit v místních směnárnách, bankách či hotelech. V některých supermarketech lze platit i kartou. Ceny v Tanzanii jsou obecně nižší než u nás. Před vaší cestou si zjistěte aktuální ceny.

Při některých příležitostech můžete smlouvat. Typickým místem pro smlouvání jsou tržnice se suvenýry. Nezapomeňte také, že se od vás, jako turistů,  očekává dýško, které činí zhruba 10% z celkové ceny.

Jídlo v Tanzanii

Oblíbeným pokrmem je maso. Pravděpodobně narazíte na Kuku Choma, což je grilované kuře. Oblíbenou pochoutkou jsou také chapati – těstové placky patřící indické kuchyni. Tanzanská kuchyně je tou indickou určitou mírou ovlivněna.

Vegetariáni by si mohli pochutnat na Chips Mayaye – hranolky s vaječnou omeletou. Mandazi jsou koblížky bez náplně podávané s tureckou kávou nebo s čajem.

Průměrná cena za porci jídla se pohybuje do 10 USD. Na ulicích narazíte na stánky, ve kterých se prodává čerstvé ovoce, zelenina i maso různých druhů.

Tanzanie-trhy

Bezpečnost a zdraví

V zemi se vyskytují nemocnice i lékárny, ale je dobré s sebou mít svou lékárničku. V Tanzanii se vyskytuje malárie a další infekce, které jsou přenášeny hmyzem. Mezi vaše základní vybavení by měl patřit kvalitní repelent a  klasický Fenistil, aby byl váš zájezd příjemnější.

Pití vody z kohoutku se nedoporučuje. Raději si ji zakupte a dodržujte pravidelný pitný režim po celou dobu vašeho pobytu.

Během pohybu po zemi si hlídejte svá zavazadla a zbytečně na sebe neupozorňujte. V noci se nepohybujte sami, po ulicích se potulují psi a zloději.  Nezapomeňte také na cestovní pojištění.

Očkování v Tanzanii

Do Tanzanie neexistuje žádné povinné očkování, které musíte při vstupu do země mít.  V případě, že do země přijíždíte z endemické oblasti s výskytem žluté zimnice, po vás úředníci mohou vyžadovat mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním.

Mezi doporučení patří očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleře a tetanu.

Cestovní pojištění do Tanzánie

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Tanzánie, národních parků Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!