Mauricius

Mauricius

Barevná pruhovaná vlajka patřící ostrovu Mauricius, která svým vzhledem připomíná duhu, vás zaujme na první pohled. Stejně tak, jako samotný ostrov, který láká cestovatele z celého světa.

Kromě pasivní dovolené u moře se můžete vydat také do přírody či města a přiblížit se tak místní kultuře.

Turisté sem jezdí zejména kvůli čistým plážím a luxusním resortům. Atraktivní je jak dovolená s dětmi, tak cestování v jednotlivcích.

Základní údaje

Mauricius je ostrovní stát vulkanického původu. Leží v Indickém oceánu, stejně tak jako ostrov Madagaskar. Pobřeží tohoto ostrova je dlouhé 330 kilometrů.

Necelých 600 kilometrů od tohoto ostrova se nachází další ostrov – ostrov Rodrigues, který spadá pod tento ostrovní stát.

Úředním jazykem je angličtina. Mluví se tu také francouzsky, kreolsky a dalšími místními jazyky.

Víza

Vízum nepatří mezi vstupní podmínky na Mauricius. Stačí mít pas – dejte si pozor na platnost pasu. Mezi vstupní formality patří:

 • předložení zpáteční letenky,
 • potvrzená rezervace ubytování či zvací dopis,
 • prokázání dostatku financí (cca 100 USD na den).

Poté, co vstoupíte na území ostrova, vám začne běžet šestiměsíční období. V tomto období můžete pobývat na území tři měsíce v kuse nebo přerušovaně s výjezdy do jiných zemí. Celkově můžete v tomto šestiměsíčním období v zemi pobývat maximálně tři měsíce.

Zajímavá místa

Připravili jsme základní seznam toho, co navštívit na ostrově Mauricius. Váš itinerář bude dále záležet na tom, zda vyrazíte na Mauricius na vlastní pěst nebo s cestovní agenturou.

 • Botanická zahrada Najdete zde různé druhy rostlin. Vidět můžete lekníny, které dosahují velikosti až dva a půl metru, osm desítek druhů palem, nebo třeba muškátový oříšek.

botanická zahrada

 • Flic en Flac Beach – 8 kilometrů dlouhá písčitá pláž, na které můžete piknikovat, opalovat se a poté vyzkoušet některé vodní sporty.
 • Ile aux Cerfs (Jelení ostrov) – Ve vodě můžete objevovat kouzlo šnorchlování a surfování. Ve vnitrozemí se můžete vydat do lesa.
 • Le Morne Brabant – Čedičová hora s výškou 556 m. n. m. patří na seznam UNESCO.

Le Morne Brabant

 • Port Louis – Hlavní město s pevností Fort Adelaide a centrálními trhy. Navštívit tu můžete také muzeum fotografie a muzeum Blue Penny.
 • Seven Coloured Earth – Písčitá půda různých barev přitahuje mnoho turistů. Kolem oblasti se vyskytuje prales, na tomto místě však nemůže porost vyrůst kvůli vysokému obsahu železa.
 • Seven Waterfalls – Cesta k vodopádům je vhodná pro zdatnější jedince.

Počasí

Jelikož se Mauricius nachází na jižní polokouli, počítejte s opačným počasím. Tedy pokud je u nás zima, u nich je léto a naopak. Stejně tak tomu je třeba v Austrálii.

Na celém ostrově panují vysoké teploty v průběhu celého roku. Největší turismus zde probíhá od září do prosince.

Na ostrově se v průběhu roku střídají tři období:

 • leden – březen: deštivé měsíce,
 • červen – srpen: zejména na východě ostrova panuje silný vítr,
 • září – prosinec: ideální období pro cestování.

palmy

Doprava na ostrově Mauricius

Pokud plánujete objevovat různá místa ostrova, nejlepším dopravním prostředkem je auto. Pro turisty je atraktivní také skútr na Mauriciu.

skútr

Pomalejší, ale za to levnější možností jsou autobusy. Lístek se kupuje u řidiče. Neexistuje zde žádný pevný jízdní řád. Po 18. hodině se snižuje počet jezdících autobusů a postupně přestávají jezdit úplně. Na některých místech se setkáte s autobusovými zastávkami, někde pouze s autobusovým označením.

Variantou pro přesuny mezi Mauriciem a dalšími ostrovy je letecká doprava. Lodní doprava zde nefunguje. 

Peníze a ceny

Tím, čím se platí na Mauriciu, je mauricijská rupie (MUR). Dělí se na 100 centů.

Výběr z bankomatu je možný ve větších městech. V nich je možná také přímá platba kartou. Peníze si můžete vyměnit v místních směnárnách, klidně hned na letišti. Smlouvání je možné pouze na trzích.

Ceny potravin jsou obecně nižší než u nás.

Jídlo

O stravování na Mauriciu nemějte obavy, jistě si vyberete z pestré kuchyně nových chutí. Pokrmy se skládají ze zeleniny, mořských plodů a omáček. Oblíbené je také místní exotické ovoce.

Indická kuchyně se svými ostrými pokrmy ovlivňuje tu mauricijskou. Většina obyvatel má totiž indický původ. V zemi se vyskytuje také čínská menšina, díky které se tu setkáte s nudlemi, rýží nebo třeba s jarními závitky.

Bezpečnost a zdraví

Úroveň kriminality vůči turistům je nízká. Přesto však buďte opatrní – nechávejte své cennosti na pokoji nebo ve speciálních trezorech.

Díky vysokým teplotám se zde vyskytují, zejména ve večerních hodinách, komáři. Přibalte si tedy s sebou repelent, aby vám škrábání a odhánění hmyzu nebránilo v užívání si dovolené.

Očkování

Stejně tak jako do Tanzanie, Jihoafrické republiky nebo do Namibie, na Mauricius není povinné žádné očkování.

Mezi doporučené očkování patří očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a tetanu.

Cestovní pojištění na Maricius

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!