Jihoafrická republika

Jihoafrická republika

Chcete strávit čas objevováním safari, koupáním se na pláži a chozením po horách? Nebo vás láká spíše odpočinek a pasivní dovolená? Jihoafrická republika je skvělou volbou pro všechny.

Jihoafrická dovolená bez cestovky je možná stejně tak, jako organizované zájezdy. Je jen na vás, jakou variantu si vyberete. Zjistěte si potřebné informace, vytvořte itinerář a vaše poznávací dovolená může začít.

Základní údaje

Jižní Afrika, Jihoafrická republika nebo JAR představují stejný stát ležící v jižní části afrického kontinentu. Mezi sousední státy patří Namibie, Bostwana, Zimbabwe, Mozambik a Svazijsko. Jihovýchodní část státu je omývána Indickým oceánem a západní část Atlantikem. Uprostřed státu mapa zahrnuje malé království Lesotho.

Jihoafrická republika je sedmá největší africká země. Jedná se o federativní demokratickou republiku skládající se z devíti provincií. Nachází se zde nejrozvinutější africká ekonomika. Cestovatelé zde obdivují zejména rozmanitost a možnost vykonávání různých činností.

Mezi zajímavosti patří to, že Jihoafrická republika má tři hlavní města.

 • Bloemfontein – justice
 • Kapské město – zákonodárná moc
 • Pretorie – výkonná moc

Kapské město

Víza do Jihoafrické republiky

Pro vstup do Jihoafrické republiky, na dobu kratší než 90 dnů, nepotřebujete turistické vízum. Do 90 dnů mají čeští občané povolen bezvízový styk. Potřebný je tedy pouze platný cestovní pas.

Zajímavá místa v Jihoafrické republice

Pláže, příroda, historické zajímavosti a památky by měly patřit na váš seznam toho, co navštívit. Doporučujeme zejména návštěvu safari, národních parků, surfování, turistiku po horách a vinicích.

 • Dračí hory – Krásné hory, ve kterých můžete podniknout kratší i delší trekové okruhy.
 • Kapské město – Pár kilometrů od města leží Mys Dobré naděje. Nad Kapským městem se nachází Stolová hora, která je zajímavá svým plochým vrcholem.
 • Kgalagadi Transfrontier Park – Pokud nejste příznivci vysoce turistických míst, toto je místo pro vás jako dělané. Tento park je vzdálenější a méně turisticky navštěvován. Částí zasahuje do Bostwany.
 • Krugerův národní park – Jeden z nejznámějších světových safari.
 • Pohoří Langeberg a Outeniqua – Místa s proslulou vinařskou oblastí. Z části vám mohou připomínat české Krkonoše.
 • Střelkový mys – Nejjižnější mys s nejstarším majákem v Africe.

Krugerův park

Pokud chcete zažít africké safari, podívejte se na všechny národní parky v Africe.

Počasí v Jihoafrické republice

Jihoafrické podnebí je mírné až subtropické. Ideální čas, kdy jet do Jihoafrické republiky je naše zima. Hlavní sezóna probíhá od listopadu do února, kdy v zemi panuje dobré počasí a příjemné vyšší teploty.  Od května do září je počasí chladnější s více srážkami. V tomto období se bude v zemi pohybovat méně turistů a ceny budou nižší.

Doprava v Jihoafrické republice

Půjčení auta

Půjčení auta je pravděpodobně nejlepší variantou pro cestování po zemi. Ušetří vám spoustu času a také peněz v případě, že vás na výlet vyrazí více. Auto si můžete zapůjčit ve městech nebo přímo na letištích. Při dřívější rezervaci auta on-line nabízejí některé společnosti nižší cenu.

Autobusová doprava

Na klasické MHD v JARu nenarazíte, výjimkou je Kapské město. V menších městech jezdí dodávky, které se turistům nedoporučují. Dálkové autobusové spoje jsou pravidelné a pohodlné. Mezi známé společnosti patří:

 • Greyhound,
 • Translux,
 • Intercape.

Vlaková doprava

Kapské město a Pretorie jsou spojeny železniční tratí, po které jezdí vlak Blue Train. Vlak jede celkem 27 hodin a nabízí luxusní zázemí. Cena za jednu jízdu vás proto vyjde opravdu draho. Hlavní vlakové spojení jsou organizovány systémem South African Railways.

Letecká doprava

V JARu létají nízkonákladové společnosti. Letecká síť je hustá a lety jsou bezpečné. Mezi známé aerolinky patří:

 • Mango,
 • Comair,
 • South African Airways.

Peníze a ceny

V JARu je platná měna, která se nazývá Jihoafrický Rand (ZAR). Na bankovkách (10, 20, 50, 100 a 200 randů) jsou zvířata na barevném pozadí. Mince se dělí na centy (5, 10, 20, 50) a randy (1, 2, 5). Bankomaty a směnárny se nachází v každém větším městě a na letišti. Dopředu si zjistěte, jaký poplatek si vaše banka při výběru z bankomatu strhává. Na většině míst se dá platit kreditní kartou.

V Jihoafrické republice se nesmlouvá. V restauracích a podobných zařízeních se dává spropitné ve výši 10% částky z celkové částky. Před vaší cestou si zjistěte aktuální ceny, obecně platí, že jsou o něco nižší než v ČR.

Jídlo v Jihoafrické republice

Mezi typické speciality, které nabízí africká kuchyně patří jednoznačně maso. Oblíbenou pochoutkou této oblasti jsou steaky. Ochutnat můžete třeba steak z antilopy, pštrosa nebo žraloka. Místní obyvatelé často grilují a stravování si opravdu vychutnávají.

V restauracích se dobře najíte v rozmezí mezi 80 – 200 Kč za porci. Při jídle si nezapomeňte přiťuknout pravým jihoafrickým vínem.

africká kuchyně

Bezpečnost a zdraví

Při koupání v oceánech existuje riziko silných proudů. Dodržujte pravidla, která jsou uvedena na informačních tabulích přímo na pláži. V husté trávě se mohou vyskytovat nebezpeční hadi. Kontakt s některými druhy může představovat zdravotní rizika.

pláž

V některých oblastech JARu panuje vysoká kriminalita. Proslulá nebezpečná místa jsou v části Gauteng u města Johannesburg, nebo předměstí Kapského města. Obecně by se dalo říci, že čím více turisticky navštěvovaná daná oblast je, tím menší je výskyt kriminality. To ovšem neplatí pro kapsáře.

Při jízdě autem zbytečně nezastavujte a neotvírejte okna. Předejdete tak  případným krádežím nebo útoku paviánů. Ti v našich zoo možná vypadají jako roztomilá zvířata, ve volné přírodě však nikoliv. Drze vám vlezou do auta, vykradou vám (nejen) jídlo a mohou vám i ublížit.

Očkování v Jihoafrické republice

Do JARu, stejně tak jako do Tanzanie, neexistuje žádné povinné očkování, které musíte při vstupu do země mít. V případě, že do země přijíždíte z endemické oblasti s výskytem žluté zimnice, po vás úředníci mohou vyžadovat mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním.

Pokud se obáváte cestovní nemoci, naočkujte se. Mezi doporučení patří očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleře a tetanu.

Cestovní pojištění do Jihoafrické republiky

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Jihoafrické republiky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!