Seychely

Seychely

Ať už se rozhodnete pro Seychely s dětmi a velkými kufry nebo se vydáte na Seychely s batohem a sami, dovolenou tady si určitě užijete. Dokonce i práce na Seychelách vám z plážového baru půjde určitě lépe než v uzavřené kanceláři.

Časový posun na ostrovech, který činí v letním čase o dvě a v zimním čase o tři hodiny více, vám moc problémů nenadělá. Náladu vám hned po příletu ještě zlepší barevná vlajka a mapa, která vám ukáže, jak daleko od domova se nacházíte.

Seychely-pláž

Základní údaje

Seychely, neboli Seychelská republika, je stát ležící na stejnojmeném souostroví. Celkem 115 ostrovů nacházejících se na východě od Afriky lákají svými bílými plážemi a průhlednou vodou turisty z celého světa. Atraktivní je také turistické vyžití a africká kuchyně.

Toto souostroví se nachází v Indickém oceánu. Nejbližší sousední zemí je Madagascar. Hlavním městem Seychelské republiky je město Victoria, které leží na největším ostrově Mahé. 

Obyvatelstvo ostrovů je složené z francouzských kolonistů a afrických otroků nazývaných Kreolů. Na Seychelách se hovoří kreolštinou, francouzštinou a angličtinou.

Víza na Seychely

Pro vstup na Seychelské ostrovy nepotřebujete zařizovat turistická víza. Vízum vám bude vystaveno po příletu na letišti v Mahé. Platí tři měsíce a je zdarma. Co s sebou budete určitě potřebovat, je platný cestovní pas, zpáteční letenka, potvrzení s dostatkem peněz na vašem účtu a rezervace ubytování.

Kontrolován je také dovoz potravin na Seychely. Přísně kontrolovány jsou zejména rostlinné a živočišné potraviny a produkty z nich.

Zajímavá místa

Na Seychelách můžete navštívit nejrůznější místa, která se vám jistě zalíbí. Ať už se vydáte do přírody, nebo do města, určitě si výlet užijete.

 • Cerf – Je součástí národního parku Sainte Anne Marine. Disponuje minimem ubytovacích resortů, takže se zde nenachází velké množství turistů.
 • Desroches – Šest kilometrů dlouhý ostrov je ideálním místem pro šnorchlování a pobývání na pláži.
 • La Digue – Pět kilometrů dlouhý a tři kilometry široký ostrůvek bývá často označován jako nejkrásnější ostrov Seychel. Mezi aktivity, které můžete podniknout patří potápění a další vodní sporty, cyklistika, ochutnávky afrických jídel a nápojů v restauracích a kavárnách. Oblíbená je cyklistická stezka podél moře.
 • Mahé – Nejnavštěvovanější část Seychel. Nachází se zde mezinárodní letiště, hlavní město Victoria, ve kterém navštivte Victoria Market. V severní části ostrova leží národní park Morne Seychellois. Nejznámější atrakcí je pláž Beau Vallon a výstup na Morne Blanc.
 • Praslin – Vhodné místo pro potápění a relax. Nezapomeňte navštívit pláž Anse Lazio a národní park Vallée de Mai. Přírodní rezervace Vallée de Mai patří na seznam světového dědictví UNESCO.
 • Silouette – Ostrov disponuje téměř netknutou faunou a flórou, stejně tak jako historickými nálezy. Nachází se zde pozůstatky po arabských a francouzských předcích.
 • Atol Aldabra
 • Ostrov Frégaté
 • Curieuse

seychelský národní park

Počasí

Seychely se nachází v blízkosti rovníku, a na ostrovech je tak tropické podnebí. V průběhu celého roku zde panuje horké a vlhké počasí. Průměrné roční teploty se pohybují nad 27 °C. Nejméně srážek je v létě, nejvíce na jaře. Vhodnou dobou, kdy navštívit Seychely, je celý rok, avšak nejvíce sem turisté jezdí v dubnu, květnu, říjnu a listopadu.

Doprava

Existuje několik možností, jak se po Seychelách pohybovat. Zvažte, která varianta bude pro vás nejlepší.

 • Pronájem auta – Pokud uvažujete o půjčení auta, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Ten seženete rychle a levně na českých úřadech. S pronájmem auta vám pomohou hoteloví recepční či zaměstnanci na letišti. Na veškerých ostrovech se jezdí vlevo. V některých místech, zejména v kopcích, jsou silnice úzké a klikaté.
 • Autobusová doprava – Nejlevnější varianta, jak cestovat po Seychelách je veřejná doprava. Lístek se zakupuje přímo u řidičů. Pokud chcete do autobusu nastoupit, zamávejte na vyznačených místech na vozovce. Pokud chcete vystoupit, zazvoňte. Více informací o využívání veřejné dopravy na Seychelách najdete na internetových stránkách.
 • Letecká doprava – Pokud se chcete na některý z ostrovů dostat letadlem, poletíte se společností Air Seychelles. Například let mezi ostrovy Mahé a Praslin trvá pouhých 20 minut.
 • Lodní doprava – Mezi jednotlivými ostrovy pluje denně několik lodí a katamaránů. Prostudujte si přesný lodní řád. Na neobydlené ostrovy se dostanete s dalšími lodními dopravci, jejichž ceny i lokality se liší.
 • Taxi – Předražené ceny.
 • Kolo – Ideální volbou pro poklidné objevování ostrova. Kolo lze většinou zapůjčit přímo v hotelu.

Peníze a ceny

Místní měna je seychelská rupie se zkratkou SRC. Tím, čím se platí na Seychelách, jsou mince a bankovky. Hodnoty mincí jsou 5, 10, 25 centů a 1 nebo 5 rupií. Bankovky nesou hodnotu 10, 25, 50, 100 a 500 rupií.

Pro snadný převod mezi českými korunami a seychelskými rupiemi lze použít výpočet násobením či dělením dvěma. Pro orientační ceny lze počítat, že 1 SRC jsou 2 Kč. Pro přesnější přepočet použijte převaděč měn. Před vaší cestou si zjistěte aktuální ceny v daném ostrově.

S tím, kde sehnat seychelské rupie, si příliš nelamte hlavu. Peníze můžete směnit na letišti, bankách či oficiální směnárně. Na všech ostrovech platí přísný zákaz směňování peněz mimo oficiální směnárny. Výběry peněz z bankomatů jsou možné, dopředu si však zjistěte, kolik si vaše banka za výběr ze zahraničního bankomatu strhává. V hotelech a restauracích jsou obvykle akceptovány platební karty.

V ceně veškerých služeb obvykle bývá zahrnuto 5-10% z vaší částky navíc, proto se další dýško dávat nemusí. Pokud ovšem přidáte ještě pár rupií navíc, nikdo se rozhodně zlobit nebude. Smlouvání se na Seychelách neprovádí. Zkusit ho ale můžete při jízdě v taxi, které nemá taxametr.

Jídlo

Seychelská kuchyně se skládá zejména z francouzských a indických přísad. Mezi typická jídla patří mořské plody jako chobotnice a ryby připravené na různé způsoby. Součástí jídel jsou také omáčky ze zázvoru, chilli nebo kokosového mléka. Běžnou přílohou je rýže.

Najíst se můžete v místních take-away bufetech, nebo restauracích. Zatímco v lokálních bufetech se najíte za cca 60 SCR, v restauracích zaplatíte značně vyšší částku.

seychelská kuchyně

Bezpečnost a zdraví

Na žádném z ostrovů se nevyskytují exotické nemoci, proto není povinné žádné očkování. Při pobývání na pláži můžete být poštípáni muškami, tzv. sand fly, které vám mohou způsobit třídenní horečky.

Na co si dát pozor jsou mořské proudy. Některé jsou opravdu velmi silné, proto před koupáním v moři sledujte informační tabule s upozorněním. Pro vaši bezpečnost si nezapomeňte před odletem zařídit cestovní pojištění, ve kterém bude zahrnuta lékařská péče.

Jelikož na ostrovy jezdí zejména turisté, nehrozí vám téměř žádné nebezpečí ve formě útoků. Cenné věci noste vždy s sebou, nebo je nechejte na bezpečném místě.

Očkování

Na Seychely, stejně tak jako do Tanzanie nebo Jihoafrické republiky, neexistuje žádné povinné očkování, které musíte při vstupu do země mít. V případě, že do země přijíždíte z endemické oblasti s výskytem žluté zimnice, po vás úředníci mohou vyžadovat mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním.

Mezi doporučení patří očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleře a tetanu.

Cestovní pojištění na Seychely

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do exotiky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!