Madagaskar

Madagaskar

Co dělat na Madagaskaru? Záleží jen na vás a na tom, zda je pro vás atraktivní spíše pasivní či aktivní dovolená. Tu můžete strávit trekingem, šnorchlováním, potápěním, odpočinkem na pláži či návštěvou parků a rezervací. Co víc Madagaskar nabízí?

Zejména kvůli krásným plážím a výskytu nevšedních zvířat je pro turisty lákavé navštívit Madagaskar s dětmi. Možná je dovolená na vlastní pěst i poznávací zájezdy.

Stačí si sestavit itinerář, zakoupit letenky na Madagaskar a africké dobrodružství může začít. Můžete objevovat místní pláže, zvířata a odpovědět na otázku: „Opravdu stejnojmenný animovaný film zobrazuje Madagaskar takový, jaký doopravdy je?“.

Základní údaje

Madagaskarská republika, neboli Madagaskar, je stát nacházející se na stejnojmenném ostrově. Jedná se o největší africký ostrov a čtvrtý největší ostrov světa.

Tento ostrov Indického oceánu leží 600 km od ostrova Mauricius, nejbližším pevninským státem je 400 km vzdálený Mozambik.

Víza

Pro české občany je pro vstup do země potřebné vízum. Krátkodobé turistické vízum si můžete zařídit dopředu na ambasádě v Moskvě, běžně se však vízum vyřizuje až po příletu na ostrov.

Turistické vízum na  Madagaskar na 30 dní stojí 35 EUR, na 60 dní stojí 40 EUR . Zaplatit můžete americkými dolary, eury, nebo místní měnou.

Mezi potřebné doklady pro vstup na území patří platný cestovní pas a zpáteční letenka.

Zajímavá místa

Ideální dobou pro poznávání ostrova jsou dva týdny a více, a to kvůli rozlehlosti ostrova. Madagaskarské zajímavosti můžete objevovat sami nebo s cestovní kanceláří. Další variantou je pronajmout si svého vlastního průvodce na Madagaskaru.

  • Antananarivo – Hlavní město Madagaskaru. Můžete se setkat také s francouzským pojmenováním Tananarive nebo Tana. Navštivte palác Rova a Manjakamiadana. Čerstvé potraviny či suvenýry zakupte na trzích v městské části Analakely. Pokud jste příznivcem přírody, vydejte se za jezerem Anosy nebo na výlet do přírodní rezervace Peryeras.

Antananarivo

  • Anja – Okouzlující krajina, ve které pořídíte krásné fotografie. Hojně se tu vyskytují lemuři. Navštívit můžete městečko Ambalavao a podívat se na výrobnu ručního papíru. V této oblasti je běžná tzv. Famadihana, neboli tradiční exhumace mrtvých předků.

lemuři

  • Morondava – Místo známé pro svou alej baobabů, která patří k těm nejhezčím na světě. Kvůli své odlehlé poloze se jedná o nepříliš turistické místo.

baobaby

  • Národní park Isalo – Park s pískovcovými skálami, vodopády a kaňony. Setkáte se zde s lemury. V nedalekém městečku Ilaka můžete nahlédnout do místa, kde se brousí safíry.
  • Ifaty – Turisticky navštěvované letovisko s plážemi. Nedaleko odtud leží rybářská vesnice Andrevo. Pokud se zajímáte o místní faunu a flóru, navštivte také nedalekou želví stanici a rezervaci Reniala, ve které se můžete setkat s lemury, ještěry a také starými baobaby.

Ifaty

  • Tulear – Rybářská vesnička, která se nachází v blízkosti pláží. Zhruba jednu hodinu odsud najdete záliv Saint Augustine s písečnými dunami.

Počasí

Místní podnebí je závislé na nadmořské výšce určitého místa a vzdálenosti od moře. Na jihu panuje suché, ve středu mírné a na východě tropické podnebí.

Střídají se zde dvě roční období – zima, která probíhá od dubna do listopadu, a léto, trvající od prosince do března.

Madagaskar v zimě se pro dovolenou příliš nedoporučuje. V období od ledna do března tu totiž vrcholí období dešťů.

Obdobím, kdy nejlépe jet na Madagaskar, je září – listopad, kdy teplota vzduchu dosahuje 30 °C. V této době se zde rodí mláďata lemurům a baobaby začínají zelenat.

Doprava

Způsobů, jak cestovat po Madagaskaru, je více. Můžete si zapůjčit auto nebo si pronajmout auto i s řidičem. Využít můžete také letecká spojení, nebo lodní dopravu.

V některých městech se můžete setkat s dvoumístnou rikšou a mikrobusem.

Vzdálenější místa spojují tzv. taxi-brousse. Vozidlem může být staré auto, pickup, mikrobus  – snad cokoliv, co má kola. Jízda v tomto voze je sice dlouhá a nepříliš pohodlná, za to dobrodružná a netradiční.

Netradičním způsobem dopravy je také jízda na volském potahu, tzv. sarety.

Peníze a ceny

Oficiální měnou jsou tzv. malgašské ariary (MGA). Bankovky mají hodnoty 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ariary.

Mince mají hodnoty:

  • 1 a 2 iraimbilanja,
  • 1, 2, 4, 5, 10, 20 a 50 ariary.

Na ostrově není velký počet směnáren a platby kartou jsou spíše výjimečné. Mějte s sebou tedy vždy dostatek hotovosti.

Aktuální ceny potravin na Madagaskaru najdete na přehledném seznamu.

Jídlo

Rýže, dalo by se říci, je národní jídlo Madagaskaru. Místní Malgaši ji jedí až 3x denně ve velkých porcích.

V hotelích se setkáte s evropskými jídly, na místních tržnicích si můžete dát zebu, kachní, vepřové či kuřecí maso se zeleninovými omáčkami a již zmíněnou rýží.

Voda z kohoutku se k pití nedoporučuje. Zakoupit si můžete balenou vodu i běžné slazené nápoje. Setkáte se také s pivem The Three Horses Beer.trhy

Bezpečnost a zdraví

Cestování po Madagaskaru je bezpečné. Ve městech si však dejte pozor na kapesní krádeže, a to jak od dospělých, tak od dětí. Pozor si také dejte na pouliční prodavače.

Po setmění se nedoporučuje chodit do neosvětlených čtvrtí. Na hotelu nenechávejte cennosti, drahé věci ani osobní dokumenty, hrozí nebezpečí krádeže.

Očkování

Na Madagaskar, stejně tak jako do Tanzanie nebo Jihoafrické republiky, neexistuje žádné povinné očkování, které musíte při vstupu do země mít.

V případě, že do země přijíždíte z endemické oblasti s výskytem žluté zimnice či malárie, po vás úředníci mohou vyžadovat mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním.

Mezi doporučené očkování na cesty patří očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, žluté zimnici, choleře a tetanu.

Máte rádi dovolenou na ostrovech? Navštivte také Mauricius, Seychely nebo Zanzibar.

Cestovní pojištění na Madagaskar

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!