Tunisko

Tunisko

Láká vás návštěva africké země, která se nachází nedaleko Evropy a let tak nepotrvá věčnost? Podívejte se na přehledného průvodce Tuniskem, které si zamilujete stejně tak, jako tisíce dalších turistů.

 Základní údaje

Tunisko s hlavním městem Tunis se nachází v severní části afrického kontinentu. Nachází se 150 kilometrů od Sicílie. Sousedními státy jsou Alžírsko a Libye.

Tunisko-vlajka

Jaké je moře v Tunisku? Tunisko je omýváno Středozemním mořem, které si užívají jak místní, tak turisté. Pláže jsou tvořeny písečným, skalnatým či skalnato-písečným povrchem.

Vízum

Pokud váš pobyt v Tunisku nepřekročí 90 dní a neplánujete vycestovat do okolních zemí, nepotřebujete víza. Pro vstup do země potřebujete platný cestovní pas.

Zajímavá místa

Dovolenou v Tunisku si může užít každý z nás. Ať už máte rádi relaxační dovolenou u moře, objevování památek či adrenalinové aktivity.

Jaká místa patří mezi nejnavštěvovanější místa v Tunisku?

 • Bardo National Museum – muzeum v Tunisu, které se řadí mezi nejvýznamnější muzea ve Středomoří.
 • Djerba – ostrov patřící Tunisku. Nachází se ve Středozemním moři a svou velikostí se stal největším ostrovem severní Afriky. Ostrov má své vlastní mezinárodní letiště.
 • Dougga – ruiny římského města. Pro částečně zachovalé stavební památky byla v roce 1977 tato oblast zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
 • Marsá al-Quantáwí – městečko, které disponuje golfovými hřišti a klasickou místní architekturu.
 • Mahdia Beach – oblíbená pláž s jemným pískem, mírným vstupem do moře a minimem vln.
 • Monastir – město v pobřežní oblasti, ve kterém je silně rozvinutý rybolov. Pochází odtud první tuniský prezident Habíb Burgiba. Ve městě se setkáte s mauzoleem a letištěm, které je pojmenované podle něho. Pokud jste fanouškem filmů, možná rozpoznáte pár záběrů z filmu Indiana Jones, jehož první film se ve městě natáčel.
 • Tabarka – letovisko v severní části země. Ocení ho zejména potápěči.
 • Tunis – hlavní město Tunicka s průměrnou nadmořskou výškou 3 metry nad mořem. Historické centrum města patří mezi nejzachovalejší města ze středověkého islámského světa.

Tunis

Počasí

Tunisko leží v subtropickém pásu a pokud ho srovnáme například s Egyptem, svými teplotami se liší. V zimě je tu počasí vlhčí a chladnější. Léto je horké a suché, s občasným deštěm.

Cestování to Tuniska probíhá nejčastěji v rámci nejpříjemnějšího počasí. To lze označit za konec května, červen, září a říjen.

Doprava

Úroveň dopravy v Tunisku rozhodně nepatří mezi ty nejhorší. Existuje více variant  dopravy, díky kterým se můžete přemísťovat po městě, či mezi jednotlivými městy.

 • Vlaky – pohodlná varianta, která slouží především pro delší přesuny. Nevýhodou je nespolehlivost jízdních řádů. Ačkoliv jsou dostupné jízdní řády, s přesností příliš nepočítejte.
 • Autobusy – nejlevnější způsob dopravy. Existují také dálkové autobusy, které jsou modernější a spolehlivější.
 • Louage – Osmimístní dopravní prostředek, který připomíná mikrobus. Jezdí po určité trase, pokud vás potká někde na cestě a má volné místo, sveze vás. Odjíždí zpravidla tehdy, když je naplněný. Poznáte ho podle vzhledu – bílá auta s červeným či modrým pruhem.
 • Taxi – žluté vozy, většinou vybavené taxametrem.
 • Auto – na půjčovny aut narazíte v turistických centrech. Řízení ve městě je pro Evropany velmi odlišné a náročné. Cenově je půjčení auta drahé, zejména kvůli pojištění a poplatkům.

To, co v Tunisku kromě „klasické dopravy“ můžete vyzkoušet, je jízda na velbloudovi či v pravém jeepu. Tyto zájezdy jsou organizované i běžnou cestovní kanceláří.

Tunisko - jeep

Peníze a ceny

V Tunisku se setkáte s měnou „tuniský dinár“ (TND), který se dělí na 1000 milimů. Zajímavostí je, že se tato místní měna nesmí vyvážet. V některých případech můžete platit i eury a dolary.

V některých obchodech a hospodách lze platit kartou. Směnit peníze můžete v bance, na hotelu či letišti většině hotelových recepcích. Na bankomaty narazíte ve větších městech a turistických lokacích.

Smlouvání je naprosto běžné na trzích. Naopak nevhodné je smlouvání, které se týká služeb.

Jídlo

Na jídlo v Tunisku má značný vliv Turecko a Francie. Setkáte se zde zejména s kuřecím, skopovým a hovězím masem a s rybami. Oblíbenou pochoutkou je kuskus a zelenina.

kuskus

Pokud nemáte rádi sladké, to, co nejíst v Tunisku jsou dezerty. Dezerty a cukrovinky jsou přeslazené, většinou s velkým množstvím medu a ořechů.

Jestliže máte obavy, že dostanete průjem, kohoutková voda v Tunisku pro vás rozhodně není tím pravým. Raději  kupte si balenou vodu. Vyhněte se také ledu a zmrzlině.

V Tunisku narazíte na vyhlášená vína. Ty zakoupíte ve speciálních alkoholových obchodech.

Bezpečnostní situace v Tunisku

Tunisko je původem muslimská země. Dříve se zde vyskytovaly teroristické útoky.  V zemi panuje nízká kriminalita.  Na co si dát pozor v Tunisku je krádež věcí, které jsou ponechány bez vašeho dozoru.

Očkování do Tuniska

V rámci vašeho cestování do Tuniska neexistuje žádné povinné očkování. Existují však doporučení, mezi která patří zejména očkování proti Hepatitidě A, B a žluté zimnici.

Cestovní pojištění do Tuniska

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!