Egypt

Egypt

Dovolená v Egyptě nemusí znamenat „pouhý“ odpočinek v all-inclusive hotelu s výhledem na čistý bazén a průhledné moře. V této oblasti můžete prožít i aktivní dovolenou, včetně sportování, poznávání místní kultury a ochutnávání typických jídel.

Co takhle vidět na vlastní oči pyramidy, které patří mezi mezi Sedm divů světa? A co dalšího nabízí Egypt?

Základní údaje

Egypt, oficiálně Egyptská arabská republika, leží v severovýchodní Africe a malou částí zasahuje do Asie. Je obklopen Středozemním a Rudým mořem. Sousedními státy jsou Izrael, Súdán a Libye.

Egypt, zejména Starověký Egypt, býval jednou z největších říší světa. I dnes má však tato země rozhodně co nabídnout.

velbloudi v Egyptě

Vízum

Vydáte-li se do sinajských resortů Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba na dobu nejdéle 14 dní, víza nepotřebujete. Jestliže chcete vyrazit mimo tyto resorty, musíte si zařídit vízum. Potřebují ho jak dospělí, tak děti.

Vyřiďte si vízum na letišti v Hurgadě, Káhiře, Luxoru a Marsa Alamu, nebo si ho vyřiďte on-line. Dejte si pozor na platnost pasu. Cestovní pas musí být platný alespoň šest měsíců po ukončení vašeho pobytu v Egyptě.

 • Za 30denní jednovstupové vízum zaplatíte 25 $.
 • Za 6 měsíční vícevstupové vízum zaplatíte 60 $.

Před odletem sledujte oficiální stránky, kde najdete aktuální cestovní informace pro turisty.

Zajímavá místa v Egyptě

Kam vyrazit? Podívejte se na následující video s tipy na výlet. Mezi známá egyptská města patří např. Káhira, Luxor, Alexandria, Asuán, k vidění je toho ale mnohem více.

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě nabízí azurové moře s bohatým podmořským životem, starobylé památky lidské civilizace, ale také luxusní hotelové komplexy s all-inclusive servisem. Turisté si Egypt vybírají především kvůli teplému počasí, čistému moři a poznávacím zájezdům  ať už k pyramidám, Údolí králů, Luxoru anebo k údolí řeky Nil.

egypt turstické destiance

 • Sharm El Sheikh
 • Marsa Alam
 • Hurghada
 • Taba
 • Sahl Hasheesh
 • Safaga
 • Dahab
 • Káhira
DOVOLENÁ V EGYPTĚ

Pokud rádi vybíráte dovolenou prioritně podle hotelu, pak prozkoumejte ty nejoblíbenější hotely v Egyptě.

hotely v egyptě

Gízská nekropole

Komplex staroegyptských monumentů, které se nacházejí nedaleko Gízy a Káhiry. Významné jsou zejména tři pyramidové komplexyVelká Sfinga v Gíze.

Pyramidy v Gíze se řadí mezi Sedm divů světa. Nezapomeňte si s sebou přibalit dostatek vody a pokrývku hlavy. Můžete se zde pohybovat sami, nebo v přítomnosti koňů a velbloudů. Jestli toužíte po adrenalinu, můžete si zapůjčit čtyřkolky a řádit v poušti s výhledem na pyramidy.

Údolí králů

Již v roce 1550 se zde začaly stavět hrobky. Mezi známé hrobky patří ty, kam byl vložen Sethos I., Haremheb, Ramses III, Thutmos III. Titulem „nejznámější egyptská památka” bývá označována hrobka Tutanchamonova, která nebyla vyloupena a nalezené poklady z této hrobky můžete na vlastní oči vidět v káhirském muzeu.

Počasí

V období od května do října zde panují vysoké teploty mezi 24-40°C, které jsou vhodné pro slunění na pláži. Od listopadu do dubna zde panují teploty kolem 25°C. Toto období je tak ideální dobou, kdy objevovat Egypt, jeho památky, kulturu a zajímavá místa.

Doprava

Pokud se rozhodnete pro aktivní dovolenou, pravděpodobně budete chtít navštívit egyptské zajímavosti a známá místa. K tomu budete muset využít některý z dopravních prostředků.

 • Auto – Obecně se půjčení auta v Egyptě příliš nedoporučuje, a to zejména kvůli chaotickým situacím na silnici a zcela jiným předpisům než máme u nás. Na silnici se jezdí vpravo a místní silnice se dají považovat za kvalitní.
 • Železnice – Jízda ve vlaku je považována za nejbezpečnější způsob dopravy v Egyptě. Můžete se svézt v běžné třídě, nebo si připlatit a dopřát si první třídu s klimatizací. Vyzkoušet můžete také tzv. spací vlaky.
 • Dálkové autobusy – Pokud se rozhodnete pro jízdu na delší vzdálenost, využijte autobusů. Jízdenku si zakupte raději v předstihu přímo na nádraží.
 • Městské autobusy – Každé město má své stanoviště, odkud autobus nabírá své pasažéry. Doprava většinou funguje tak, že jakmile se autobus naplní, odjede.
 • Minibusy – Nejlevnější a nejnebezpečnější způsob dopravy.
 • Taxi – Cenově daleko přijatelnější než u nás.
 • Metro – V Káhiře můžete zkusit jízdu metrem, která vám ušetří spoustu času.
 • Tuk-tuk – Na tohle netradiční vozidlo narazíte v okrajových městech a chudších čtvrtích.
 • Hantour – Koňské povozy, které si můžete vyzkoušet v Luxoru a Asuánu.

doprava

Peníze a ceny

V Egyptě se platí egyptskou librou. Užívají se jak mince, tak bankovky. Mince mají hodnoty od 5 pisatrů po 1 libru.

Vezměte si s sebou eura či dolary, které můžete na místě směnit v bankách nebo přímo na letišti. Platba kartou je možná v hotelích a větších městech. V pouličních obchodech a restauracích s kartou pravděpodobně neuspějete.

Ceny jsou obecně nižší než u nás v ČR. Podívejte se na aktuální ceny za potraviny a služby.

Během svého egyptského dobrodružství se naučíte smlouvat. Smlouvání je běžné a ušetříte díky němu nemalé částky peněz.

Jídlo

Typickým egyptským jídlem je pokrm Koshari. Jedná se o mix rýže s luštěninami a těstovinami v rajčatové omáčce s opraženou cibulkou. Nechybí v něm ani egyptské koření.

Dalším oblíbeným jídlem je Hamama, což je pečený holub, nebo Foul – vařené fazole s chlebem či zeleninou. S pokrmem Foul se pravděpodobně setkáte v rámci snídaní. Navíc k němu můžete dostat fíkový džem či domácí jogurt.

Ochutnat můžete také polévku Molokheyyah. Ta se vaří z rostliny, která je podobná špenátu ve vývaru z masa. Jako menší jídlo místní lidé jedí sendviče, pod kterými si představte plněnou arabskou placku. Obvykle jsou plněné cizrnovým hummusem, lilkovou či sezamovou pastou či falafelem.

V teplých dnech vás určitě osvěží ovocné šťávy, na které narazíte skoro na každém rohu. Vyzkoušejte třeba šťávu z manga. V chladnějších dnech ochutnejte čaj Karkade ze súdánského ibišku.

jídlo v Egyptě

Bezpečnostní situace v Egyptě

Ve velkých městech, jakým je například Káhira, nezacházejte do chudinských částí, můžete se tam setkat s místními gangy. Pozor si dejte také na kapsáře a pouliční prodavače, kteří vám budou nabízet předražené věci.

Ženám se obecně doporučuje nechodit v příliš těsném a vyzývavém oblečení. Ideálně by také měly chodit s mužským doprovodem.

Led a zmrzlina je to, co nejíst v Egyptě. Místní voda není pitná, kupujte si proto balené vody. Je možné, že vás při prvních dnech v Egyptu postihne průjem nazývající se jako faraonova pomsta. Prášky proti průjmu si můžete zabalit s sebou nebo zakoupit v egyptských lékárnách.

V Egyptě se také můžete setkat s písečnými bouřemi.

Očkování

Doporučená očkování do Egypta jsou očkování proti břišnímu tyfu a žloutence typu A a B. Mezi další doporučení patří antimalarika.

Cestovní pojištění do Egypta

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Egypta či jinam do světa, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!