Uganda

Uganda

Uganda je známá zejména kvůli hojnému výskytu šimpanzů, které je možné zahlédnout v jejich přirozeném prostředí. Jméno této země je odvozeneno z  tradičního království nazývaného Buganda. Součástí království je jižní část země včetně města Kampaly.

Základní údaje

Uganda je prezidentskou republikou. Současným prezidentem je Yoweri Museveni. Mezi bývalé prezidenty patří například Idi Amin, který byl nazýván jako „řezník z Kampaly“.

Sousedními zeměmi jsou Keňa, Demokratická republika Kongo, Rwanda, Tanzanie a Jižní Súdán. Součástí Ugandy je část známého Viktoriina jezera.

Oficiálním jazykem je angličtina, narazíte tu však i na jiné místní jazyky. Uganda patří mezi nejhustěji zalidněné země Afriky se stále rostoucím počtem obyvatel.

Místní ženy nosí pestrobarevné sukně a šaty. Muži nosí dlouhé kalhoty a košili. Cestovatelům se doporučuje oblékat podobně. Ideálně do oblečení, které zakrývá ramena. Ženy by měly nosit sukně alespoň po kolena a mužům jsou doporučovány stejně dlouhé kalhoty.

oblečení v Ugandě

Vízum do Ugandy

Pro vstup do země je vyžadováno vízum. Jeho vyřízení lze provést on-line na oficiálním portále nebo na Velvyslanectví Ugandy v Berlíně.

Můžete si zařídit buď jednovstupové turistické vízum do Ugandy, nebo vícevstupové  vízum do Ugandy, Rwandy a Keni. Vícevstupové turistické vízum vám umožní cestování do těchto tří zemí s podmínkou, že první navštívenou zemí bude Uganda.

Oba druhy víz jsou platné tři měsíce. Vícevstupové turistické vízum je dražší. Aktuální ceny víz naleznete na oficiálních stránkách.

Ke vstupu do země je dále potřeba platný pas a mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.

Zajímavá místa

šimpanz

Počasí

Celoročně se teploty v Ugandě průměrně pohybují okolo 25 °C. Ideální doba, kdy jet do Ugandy, je v lednu a únoru, nebo poté v období od června do září.

Doprava

Na delší vzdálenosti se doporučuje jízda pronajatým autem či autobusem. Pro kratší vzdálenosti využijte místních taxi či vozů nazývaných boda boda.

doprava v Ugandě

Železniční doprava tu neexistuje a lodní doprava slouží pouze pro převoz k ostrovům na Viktoriině jezeře.

  • Autobus – Odjezdy autobusů jsou orientační, neexistuje tu pevný jízdní řád. Pokud cestujete z Kampaly, zajděte na centrální nádraží a zeptejte se na předběžnou dobu odjezdu a cenu. Mimo nádraží se ptejte místních.
  • Taxi – Rozhodně nevypadá tak, jak jste zvyklí u nás. Vejde se do něho až 14 lidí.
  • Boda boda – Oblíbený způsob pro převoz na kratší vzdálenosti a ideální druh dopravy pro vyhnutí se zácpám.

Peníze a ceny

Ugandský šilink (UGX, USh) je tím, čím se platí v Ugandě. Mince nabývají hodnot 50, 100, 200 a 500 USh. Bankovky mají hodnotu 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 a 50.000 USh.

peníze v Ugandě

 

Za turistické aktivity či servis v luxusnějších hotelech je možné platit v dolarech a eurech.

Pro výměnu peněz využívejte pouze oficiální směnárny či mezinárodní banky. Bankomaty se nachází v okresních městech. Smlouvání je možné při nakupování na trzích, půjčování auta či využívání místní dopravy.

Ugandské ceny jsou nižší než v ČR. Koukněte se na přehlednou tabulku, ve které jsou uvedeny ceny služeb a orientační ceny v obchodech.

Jídlo

Obecně je africká kuchyně zaměřená na maso. Výjimkou tomu není ani ugandská kuchyně, ve které je populární hovězí či kozí maso a ryby.

jídlo v Ugandě

Jako přílohu můžete ochutnat kaši z kukuřičné mouky nazývanou jako posho, rýži, ale také batáty, brambory a těstoviny. Ačkoliv je v nabídce spousta zeleniny, k pokrmům se příliš nepřidává.

Oblíbená je také fialová omáčka z arašídů nazývaná jako groundnut sauce.

Z alkoholický nápojů můžete ochutnat místní lihovinu Warangi nebo piva značek Bell, Club a Nile.

Bezpečnost a zdraví

Bezpečnostní situace v rámci kriminality závisí na velikosti města. Čím větší město, tím vyšší míra kriminality. Například v Kampale dochází k okrádání. Nedivte se, když kolem vás uvidíte vojáky se zbraněmi. Může se stát, že po vás budou vyžadovat nahlédnutí do tašky před vstupem do veřejných míst s větším výskytem lidí.

V Ugandě je trestná homosexualita, kvůli které můžete dokonce skončit i ve vězení.

Všude po zemi panuje riziko onemocnění malárií. Malárie se tu vyskytuje endemicky. Kvůli výskytu parazitárníhi onemocnění bilharzióza je zakázané koupání v jezerech. Koupání je možné pouze na jihozápadě v jezeře Bunyonyi.

Uganda patří mezi země, stejně jako Botswana, která je vysoce postižena výskytem viru HIV/AIDS.

Konzumujte pouze balenou vodu. Nepijte vodu z kohoutku ani přírodních zdrojů. Pozor si dejte také na zmrzliny a led.

Nezapomeňte si s sebou přibalit také antimalarika a Ercefuryl.

Očkování

Povinné očkování pro návštěvníky země je očkování proti žluté zimnici.

Vysoké doporučení turistům v rámci očkování je očkování proti:

  • hepatitidě A a B,
  • břišnímu tyfu,
  • choleře,
  • vzteklině,
  • meningokokové meningitidě.

Cestovní pojištění do Ugandy

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Ugandy, dalších zemí Afriky či jinam do světa, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!