Tanzánie je jednou z nejlepších destinací pro safari na světě, díky bohaté fauně a přírodním parkům, jako jsou Serengeti, Ngorongoro, Tarangire a mnoho dalších. Serengeti National Park v Tanzanii je známý pro mimořádnou divočinu, obrovské stáda zvířat, včetně slonů, nosorožců, lvů a gepardů a také pro mnoho druhů ptáků.

Ngorongoro Crater je největším sopečným kráterem na světě a je domovem pro různé druhy savců, jako jsou sloni, buvoly, zebry a hyeny. Tarangire National Park v Tanzanii je známý pro obrovská stáda slonů a také pro různé druhy velbloudů, gazel a řady druhů ptáků.

Kromě safari mohou turisté v Tanzanii také vstoupit do místní kultury a tradic Maasai kmenů a navštívit historické a kulturní památky, jako jsou Stone Town, Olduvai Gorge a Kilimanjaro.

Základní údaje

Tanzánie je jednou z nejlepších destinací na světě pro safari díky svým rozsáhlým národním parkům, kde se může turista setkat s obrovským množstvím divokých zvířat. Mezi nejznámější národní parky patří Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Lake Manyara a Selous Game Reserve, každý z nich s unikátními zvířecími druhy a přírodními scenériemi.

Serengeti National Park v Tanzanii je známý pro mimořádnou divočinu, obrovská stáda zvířat, včetně slonů, nosorožců, lvů a gepardů a také pro mnoho druhů ptáků. Ngorongoro Crater je největším sopečným kráterem na světě a je domovem pro různé druhy savců, jako jsou sloni, buvoly, zebry a hyeny.

Tarangire National Park v Tanzanii je známý pro obrovská stáda slonů a také pro různé druhy velbloudů, gazel a řady druhů ptáků. V národním parku Lake Manyara se turisté mohou setkat s rozmanitou faunou, jako jsou sloni, lvouni, žirafy a velké stáda plameňáků. Selous Game Reserve, největší národní park v Tanzanii, nabízí možnost vodních safari a návštěvy místních kmenů.

Pro turisty, kteří chtějí vidět méně známé druhy zvířat, jsou k dispozici menší národní parky, jako jsou Saadani a Mikumi. Kromě safari mohou turisté v Tanzanii také vstoupit do místní kultury a tradic Maasai kmenů a navštívit historické a kulturní památky, jako jsou Stone Town, Olduvai Gorge a Kilimanjaro.

Tanzanie nabízí turistům celoroční možnost safari, nicméně nejlepší dobu pro návštěvu národních parků lze považovat za období od června do září, kdy jsou teploty příjemné a zvířata se shromažďují u vodních zdrojů.

Národní parky v Tanzánii

V Tanzánii je mnoho národních parků, ale nejvíce navštěvované jsou:

 1. Serengeti National Park – známý pro svoji roční migraci zeber a gazel, ale také pro velké množství lvů, gepardů, slonů a nosorožců.
 2. Ngorongoro Crater Conservation Area – jedinečné místo, kde se nachází obrovský kráter, kde žije velké množství divokých zvířat, jako jsou lvi, gepardi, nosorožci a sloni.
 3. Tarangire National Park – je znám pro svoje obrovské stádo slonů a také pro velké množství dalších zvířat, jako jsou lvi, gepardi a zeby.
 4. Lake Manyara National Park – zde můžete vidět slony, lvy, gepardy, nosorožce, ale také mnoho druhů ptáků.
 5. Selous Game Reserve – je největším chráněným územím v Africe, zde můžete vidět velké množství zvířat, jako jsou lvi, leopardi, nosorožci a sloni, ale také mnoho druhů ptáků.

Národní park Serengeti

národní park Serengeti

Národní park Serengeti je ikonický národní park v Tanzanii, který je známý po celém světě pro svoji neuvěřitelnou divokou přírodu a každoroční migraci gazel a zeber.

Park byl založen v roce 1951 a má rozlohu přes 14 000 km². V Serengeti National Parku můžete vidět celou řadu divokých zvířat, včetně slonů, lvů, gepardů, hyen, šelem, nosorožců a mnoho dalších. Ale nejvíce se park proslavil díky své každoroční migraci více než milionu gazel a zeber, kteří putují přes park hledající nové pastviny.

Park je rozdělen do různých ekosystémů, jako jsou savany, říční nivy, kopce a lesy, což zaručuje pestrou a zároveň jedinečnou zkušenost pro každého návštěvníka.

V parku je k dispozici mnoho možností pro safari, včetně jízd na jeepu, procházek, horkovzdušných balónů a dalších aktivit. Turisté se mohou ubytovat v některém z kempů nebo lodžií v parku, aby si mohli plně užít zážitek z divoké přírody.

Serengeti National Park se nachází v oblasti s tropickým podnebím a nejlepší období pro návštěvu parku je od prosince do března a od června do října, kdy jsou podmínky pro safari nejlepší.

Vstupné do národního parku Serengeti

Za vstupné pro dospělého dle aktuálního ceníku zaplatíte 60 USD, za dítě do 16 let zaplatíte 30 USD.

Ngorongoro Crater Conservation Area

Ngorongoro Crater Conservation Area je jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších míst v Tanzanii. Toto chráněné území se nachází na severu země a je součástí Ngorongoro kráteru vzniklým po erupci sopky.

V této oblasti se nachází obrovské množství zvířat, včetně slonů, nosorožců, levhartů, gepardů a hyen. Je zde také domovem pro tisíce gazel a zebřích stád, což přináší možnost pozorovat velká stáda zvířat při jejich každodenních migracích.

Návštěvníci mohou prozkoumat Ngorongoro Crater pomocí safari vozidla a pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Pro ty, kteří chtějí zažít více dobrodružství, je k dispozici také pěší turistika a prozkoumání oblasti s průvodcem.

Ngorongoro Crater Conservation Area je také důležité archeologické naleziště, kde byly objeveny stopy lidského osídlení, které sahají až 3 miliony let zpět. Z tohoto důvodu byla oblast zařazena na seznam Světového dědictví UNESCO.

Tarangire National Park

Národní park Tarangire National Park se nachází v severní Tanzanii a je známý pro svoji rozmanitou divokou zvěř a krásnou krajinu. Tarangire je otevřen celoročně, ale nejlepší čas na návštěvu je od června do října, kdy se koná velká migrace zvířat.

Park je velký a rozmanitý, takže stojí za to si zajistit průvodce, který vás provede nejzajímavějšími oblastmi a pomůže vám najít zvířata. V parku je mnoho druhů zvířat, včetně slonů, lvů, gepardů, leopardů, hyen, zeber, gazel a mnoha dalších.

Pokud si chcete užít krásné scenérie, doporučujeme navštívit Silale nebo Lormakau, což jsou krásné kopcovité oblasti, kde se můžete kochat výhledem na savanu a řeku Tarangire.

Na vstupu do parku je třeba zaplatit vstupné a parkovat na oficiálním parkovišti. Je také důležité dodržovat pravidla parku, jako například nepoužívat vlastní vozidlo mimo cesty a nepřibližovat se příliš k divokým zvířatům.

Lake Manyara National Park

Lake Manyara National Park je národní park v severní Tanzanii, který je známý pro svoji rozmanitou zvěř a krásnou krajinu. Nachází se asi 126 km od města Arusha a je vzdálen přibližně 2-3 hodiny jízdy autem od letiště Kilimanjaro.

Park je nejznámější díky obrovskému počtu různých druhů ptáků, kteří zde hnízdí a odpočívají na břehu jezera. Lake Manyara je také domovem mnoha druhů savců, jako jsou sloni, buvoli, hroši, zebry, gazely, antilopy, hyeny, levharti a další.

V parku se nachází také krásná krajina s útesy, vodopády, lesy a jezery, což parku dává jedinečný charakter a umožňuje návštěvníkům vidět mnoho různých druhů rostlin a zvířat.

Návštěvníci parku mohou využít několik různých aktivit, jako jsou safari, procházky, pěší túry, nebo projížďky na kole. V parku jsou k dispozici průvodci, kteří vám pomohou najít nejlepší místa pro pozorování zvířat.

Lake Manyara National Park je nejlepší navštívit v období od června do října, kdy je méně deštivé počasí a výhledy jsou nejkrásnější.

Selous Game Reserve

Selous Game Reserve je největší chráněné území pro divokou přírodu v Africe, nacházející se v jihovýchodní Tanzanii. Chráněná oblast má rozlohu přesahující 50 000 km² a byla založena v roce 1922. Je pojmenována po anglickém průzkumníkovi a loveckém průvodci Fredericku Selousovi.

Selous Game Reserve se pyšní nejen obrovským množstvím divokých zvířat, ale také mnoha různými typy krajiny, které zahrnují pastviny, říční nivy, mokřady, lesy a kopce. Oblast je domovem velkého počtu afrických zvířat, jako jsou sloni, lvi, levharti, gepardi, hroši, krokodýli, antilopy a mnoho dalších.

Selous Game Reserve nabízí návštěvníkům řadu zážitků, jako jsou safari, procházky, pěší túry a lodní výlety po řece Rufiji. Vzhledem k velké rozloze parku a omezenému počtu turistů se zde turisté mohou těšit na poměrně intimní zážitek s divokými zvířaty. Park je také známý svými mnoha ptáky, mezi nimiž jsou i vzácné druhy jako například dravec kapohybný nebo vlaštovka ohnivá.

Selous Game Reserve se nachází v oblasti s tropickým podnebím s obdobím dešťů od března do května. Nejlepší období pro návštěvu parku je od června do října, kdy je méně vlhko a zvířata se více koncentrují kolem vody.

Co vidět na safari v Tanzánii

Fauna a flora v Tanzanii jsou nesmírně rozmanité a je zde obrovské množství druhů, které turisté mohou vidět během safari. Mezi nejznámější patří tzv. „Velká pětka“ – sloni, levharti, nosorožci, buvoly a lvi.

V Tanzanii také najdete velké stavy zeber, gazel, krokodýlů, hyen, gepardů, gepardů a mnoho dalších druhů. Mezi další neobvyklé druhy patří například zebry Grevy, žirafy Masai nebo pštrosi Maasai.

Flora v Tanzanii je stejně tak rozmanitá jako fauna. Oblastí prochází Velký příkop, což znamená, že zde najdete různé typy krajiny, včetně plání, savan, lesů a močálů. Mezi nejznámější rostliny patří baobabové stromy, akácie, křídlatky, oleandry a mnoho dalších.

Ubytování na safari v Tanzánii

V Tanzanii najdete různé typy ubytování na safari, v závislosti na vašich preferencích a rozpočtu. Níže uvádím několik možností:

 1. Lodžie: Lodžie jsou obvykle luxusní ubytování se soukromými koupelnami, bazény a dalšími moderními vybaveními. Většina lodží se nachází v blízkosti nejlepších národních parků, což znamená, že se můžete snadno dostat na safari. Lodžie jsou obvykle dražší než další typy ubytování.
 2. Tented campy: Tented campy jsou také velmi populární a nabízejí pohodlné ubytování v podobě stany s vlastní koupelnou. Některé campy mají i klimatizaci a další moderní vybavení. Tented campy jsou obvykle méně drahé než lodžie.
 3. Mobilní campy: Mobilní campy jsou stanová obydlí, která se přesouvají podél trasy migrace zvířat. Tyto campy nabízejí jedinečný zážitek z divoké přírody a jsou většinou levnější než lodžie a tented campy.
 4. Kempy a kempování: Kempy jsou jednoduchá ubytování se základními zařízeními, jako jsou sprchy a toalety. Kempy jsou obvykle nejlevnější možností pro turisty na safari. Pokud máte zkušenosti s kempováním, můžete také kempovat sami v některých národních parcích.
 5. Luxusní safari: Pokud hledáte exkluzivnější zážitek, můžete si vybrat z nabídky luxusních safari, které nabízejí soukromé lety, soukromá vozidla, privátní průvodce a další luxusní služby.

Většina ubytování na safari v Tanzanii nabízí plnou penzi, což znamená, že jsou zahrnuty jídlo a pití. Je důležité si předem rezervovat ubytování, zejména v období vrcholné sezóny, protože mohou být rychle vyprodány.

Doprava na safari v Tanzánii

Doprava na safari v Tanzánii může být uspořádána pomocí pronájmu vozidla s řidičem, letadla nebo lodí, v závislosti na oblasti, kterou chcete navštívit. Většina národních parků má dobře udržované silnice, ale v některých oblastech, jako jsou Serengeti nebo Selous, mohou být cesty velmi hrubé a náročné.

Turistům se doporučuje být opatrní, když cestují mimo města a nejezdit sami. Je nejlepší mít průvodce a využít služeb ověřených cestovních kanceláří. Pamatujte si, že zvířata v divočině jsou nevypočitatelná a mohou být nebezpečná, takže dodržujte bezpečnostní pravidla.

Počasí

Počasí v Tanzánii se může lišit v závislosti na oblasti, kterou chcete navštívit. Většina národních parků se nachází na severu země, kde je tropické podnebí. Nejlepší čas pro safari v Tanzánii jsou suché měsíce od června do října a od prosince do března, kdy je méně srážek a zvířata se shromažďují kolem vodních zdrojů.

V období od dubna do května a od listopadu do začátku prosince může být více srážek a některé cesty v parku mohou být uzavřeny kvůli záplavám. Nicméně, pokud hledáte menší návštěvnost a nižší ceny, během těchto období může být pro vás vhodné.

Během měsíců prosinec až únor se také koná velká migrace zvířat v Serengeti, což je pro turisty velmi atraktivní období pro safari. Naopak v období od června do října můžete vidět velké stádo slonů v Národním parku Tarangire, kdy jsou v oblasti sucha.

Je dobré si však zkontrolovat předpověď počasí a navštívit parky v době, která nejlépe vyhovuje vašim preferencím a zájmům.

Tipy, jak si užít safari v Tanzánii

Zde je několik tipů, jak si co nejvíce užít safari v Tanzánii:

 1. Vyberte si vhodné oblečení: Doporučuje se nosit pohodlné oblečení, které vám umožní volný pohyb a ochrání vás před sluncem a hmyzem. Doporučuje se také nosit světlé barvy, které nepřitahují hmyz.
 2. Zvolte si správnou dobu: Pokuste se vybrat dobu, kdy je nejvhodnější pro pozorování zvířat. Například v období sucha, kdy jsou zvířata nucena hledat vodu, jsou častěji vidět. Období dešťů však může být vhodné pro pozorování migrací zvířat.
 3. Nezapomeňte na fotoaparát: Safari je ideální příležitostí pro focení zvířat a nádherné krajiny. Pamatujte však na to, že některá zvířata mohou být velmi plaši a také byste měli respektovat místní pravidla týkající se focení.
 4. Vyhledejte kvalitního průvodce: Kvalitní průvodce vám může poskytnout cenné informace o zvířatech, krajinných útvarech a kulturních památkách. Také vám může pomoci najít ta nejlepší místa pro pozorování zvířat.
 5. Respektujte přírodu: Safari by mělo být zážitkem, který respektuje přírodu a zvířata. Pamatujte na to, že jste v jejich domově a snažte se minimalizovat svůj dopad na přírodu. Neodhazujte odpadky a nedělejte nic, co by mohlo ohrozit přírodu nebo zvířata.