Keňa

Keňa

Keňa patří mezi turisticky atraktivní místa. Proč? Zejména kvůli množství národních parků, které v zemi najdeme. Vyjížďky do safari a setkání se s tzv. velkou pětkou je cílem všech turistů.

Připravte si itinerář, kupte si letenky, zařiďte si pojištění a vízum. Vytvořili jsme pro vás základního průvodce po této zemi. Věděli jste, že Keňa je pojmenovaná podle své nejvyšší hoře Mount Kenya?

Základní údaje

Keňa, neboli Keňská republika, se nachází ve východní Africe. Sousedními státy jsou Tanzanie, Uganda, Jižní Súdán, Etiopie a Somálsko.

Keňa se nachází přímo na rovníku. Najdete tu savany, moře průzračné barvy, písčité pláže.

Oficiálním jazykem je angličtina a svahilština.

Víza

Pro vstup na území Keni platí pro Čechy vízová povinnost. Vízum si můžete zařídit online nebo osobně po příletu do země. Pohodlnější a rychlejší variantou je vyřízení víz skrz internet. Za vyřízení víza zaplatíte 50 USD + administrativní poplatky v celkové hodnotě 2, 53 USD. Přesný postup, jak podat žádost o víza do Keni, naleznete na stránkách ministerstva zahraničích věcí.

Zajímavá místa

 • Diani Beach – 17 kilometrů dlouhá písčitá pláž, která je považována za jednu z nejhezčích afrických pláží.
 • Masai Mara – Národní rezervace, která svou jižní částí vstupuje do Tanzanie a národního parku Serengeti. Tato oblast je navštěvovaná zejména díky velké migraci zvířat v září a říjnu.
 • Mombasa – Druhé největší keňské město, které má jeden z největších přístavů ve východní části Afriky.
 • Mount Kenya – Ačkoliv se Keňa nachází na rovníku, v zimě se na vrcholu této hory objevuje sníh. Hora dosahuje výšky 5199 m. n. m. a je ji možno zahlédnout z hlavního města Nairobi.
 • Nairobi – Hlavní a zároveň největší město Keni.

Nairobi

 • Nakuru – Město, které leží u bezodtokého jezera Nakuru.

jezero Nakuru

 • Národní park Amboseli – Savana, na které se hojně vyskytují především sloni. V pozadí za nimi můžete vidět horu Kilimandžáro.

národní park Amboseli

 • Národní park Nairobi – Nachází se pouhých 7 kilometrů od stejnojmenného města. Při pozorování žiraf, nosorožců a dalších afrických zvířat, uvidíte v pozadí městské mrakodrapy.
 • Národní park Tsavo East, Tsavo West – Jeden z největších národních parků světa se dělí na východní (east) a západní (west) část. Obě části v sobě zahrnují další parky a rezervace.

Počasí

Podnebí a počasí v Keni se v jednotlivých částech liší. Teplotní rozdíly mezi městy Nairobi a Mombasy mohou být až 10 °C. Období dešťů zde probíhá zejména od dubna do května a od listopadu do prosince.

Ideální dobou na cestování do Keni jsou měsíce leden, únor a březen, ve kterých zde panují poměrně vysoké teploty a minimum srážek.

Doprava

Doprava a cestování po Keni je různorodé. Turistům bývá doporučováno využívat hromadnou dopravu z důvodu chaosu a nepříliš přehledných silnic.

 • Dálkové autobusy – Jsou ideální pro přesuny z města do města. V nabídce jsou také noční autobusy, které turisté poměrně často využívají. Zkusit můžete například společnost Modern Coast Bus.
 • Vlaky – Vlaky jsou poměrně zastaralé, mívají zpoždění a jsou pomalé. Nicméně výhledy z okénka za to občas stojí.
 • Letadla – Pokud preferujete rychlejší způsob přepravy, využijte vnitrostátní lety se společností Kenya Airways.
 • Auto – Půjčení auta je další variantou, jak se po Keni pohybovat. Ve velkých městech se připravte na chaos a hluk. Cesty do národních parků a mezi většími městy jsou udržované.
 • Taxi – Pro dovolenkáře, kteří preferují luxus, jsou tu taxi služby.
 • Matatu – Městské autobusy, které nevyužívají jízdní řády. Odkud a kam jezdí se nejlépe dozvíte od samotného řidiče či místních obyvatel. Nastoupíte do něho a za chvíli k vám přijde průvodčí, kterému zaplatíte určitý obnos peněz. Výstupní stanici si musíte hlídat sami a sami také upozornit průvodčího či řidiče, by vám zastavili.
 • Tuk tuk – Tříkolky, které se používají zejména v Nairobi a Mombase. Pobere až tři lidi. O ceně můžete smlouvat – ideálně ještě předtím, než do tříkolky nastoupíte.
 • Boda boda – Připomíná tuk tuk s tím rozdílem, že se jedná o klasickou motorku. Řidič tak může svézt pouze jednoho pasažéra.

Matatu

Peníze a ceny

Keňský šilink je tím, čím platit v Keni. Mince mají hodnotu 1, 5, 10 a 20 šilinků. Bankovky jsou o hodnotách 50, 100, 200, 500 a 1.000 šilinků.

Ve větších městech jsou bankomaty, ve kterých si můžete vybrat hotovost. Samotná platba kartou je možná v některých obchodech a hotelech, přesto u sebe mějte vždy dostatek hotovosti. Své peníze (ideálně USD), můžete vyměnit za místní měnu v bankovních směnárnách.

Podívejte se na orientační ceny v obchodech a na ceny služeb, abyste věděli, jaký rozpočet si na dovolenou v Keni připravit.

Jídlo

Kuchyně a tradiční jídla v Keni se skládají ze zeleniny, masa a přílohy. Mezi typické speciality patří zeleninová směs, tlusté maso a místní rozhnětená mouka z kukuřice tzv. ugali. Z dalších příloh můžete ochutnat také chapati nebo rýži.

Lokální specialitou je nyama choma – porce hovězí pečeně s hranolky a  zeleninou. Ke svačině ochutnejte kapsu plněnou masem a hráškem tzv. samosa, nebo kapsu bez náplně tzv. mandazi. Obě mají tvar trojúhelníku.

Z pití ochutnejte čaj masala nebo keňské pivo Tusker.

Bezpečnost a zdraví

Keňa patří mezi státy, ve kterých proběhne čas od času útok teroristů – zejména u hranic se Somálskem. S tím ale, bohužel, nic nenaděláte. Můžete se ale vyhýbat masovým shromážděním – například protestům a demonstracím.

Na co si dát pozor v Keni jsou přepadení, která se objevují zejména ve velkých městech. Nenoste s sebou příliš přitažlivé a cenné věci. Vyhýbejte se temným a prázdným místům.

V závislosti na tom, do jaké oblasti jedete, se informujte, zda se v daném místě vyskytuje malárie a případně se preventivně připravte i na ni.

Nezapomeňte si včas zařídit cestovní pojištění.

Očkování

Při cestách do Keni je povinné očkování proti žluté zimnici. Dále se doporučuje očkování proti žloutence A i B, břišními tyfu a meningokoku.

Cestovní pojištění do Keni

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Keni, národních parků Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!