Krugerův národní park

Krugerův národní park

Krugerův národní park patří mezi národní parky Afriky v JAR. Vznikl v roce 1902 a své jméno nese po muži se jménem Paul Kruger, který se zasloužil o rozvoj této přírodní památky. Národní park Kruger je nejstarším africkým parkem. V současné době se jedná o nejnavštěvovanější přírodní park Jižní Afriky.

Základní informace o národním parku Kruger

Kruger zaujímá rozlohu téměř 20 000 km², což je srovnatelné s územím Belgie. Leží ve státě Jihoafrická Republika a hraničí se státy Mosambik a Zimbabwe.

V parku se nachází 2 400 kilometrů silnic, po kterých se nejčastěji jezdí rychlostí 40-50 km za hodinu. Na některých místech je rychlost aut kontrolována. Jezděte podle předpisů a užívejte si nevšední výhledy.

Někteří turisté se v parku ubytují, jiní po denním objíždění safari odjíždí. Návštěvníci musí být přihlášeni v ubytovacím zařízení, nebo musí opustit brány parku.

Tento národní park navštíví každoročně až 1,5 miliónu osob. Během hlavní sezóny do parku jezdí až 3 000 návštěvníků.

Co vidět v národním parku Kruger

V parku můžete pozorovat přírodu a zvířata. Odpočinout si můžete v ubytovacích zařízení přímo v samotné safari. V některých částech parku se vyskytují trailové trasy, ve kterých si můžete užít jak pěší turistiku, tak jízdu na kole.

Jedná se o africký národní park se savanou. Kromě savan zde ale uvidíte i jiné typy krajiny. Patří mezi ně zalesněné části, nebo zcela vyprahlá místa. Chvílemi si budete připadat, jako když se ocitáte na úplně jiných místech, ačkoliv se budete vyskytovat v jednom národním parku.

Během vaší návštěvy se nejvíce zaměřte na pozorování tzv. Velké pětky, kterou s vysokou pravděpodobností zahlédnete, a dalších zvířat.

Zvířata

Krugerův národní park je proslulý množstvím zvěře, které se v něm nachází. V parku se vyskytuje celkem 137 druhů savců, 112 druhů plazů, 49 druhů ryb, 33 druhů obojživelníků, 227 druhů motýlů, 500 druhů ptáků.

Nejvíce vás bude jistě zajímat Velká pětka, mezi kterou patří:

  • buvol africký,
  • lev,
  • levhart skvrnitý,
  • nosorožec dvourohý,
  • slon africký.

Sčítání zvířat probíhá letecky každý rok. Výsledky sčítání mohou vypadat zhruba takto:

  • antilopa (impala) – 120 000 ks,
  • zebra – 30 000 ks,
  • hroch – 3000 ks,
  • lev – 1500 ks,
  • levhart – 1000 ks.

Sloni představují pro místní krajinu problém. V místech s vyšším výskytem slonů se totiž buše mění v pouště. Díky tomu dochází k úbytku býložravců – například antilop. Kvůli snižování počtu býložravců dochází k odstřelování slonů, což se nelíbí ochráncům přírody.

np Kruger-sloni

Doprava a ubytování

Parkem můžete projíždět samostatně svým vlastním vozem, který je vhodný pro jízdu po safari, nebo s průvodcem. Divokou přírodu můžete sledovat také ze vzduchu létajícím balónem.

Většina turistů přespává ve stanech či karavanech v místních kempech. Některé kempy disponují také chatkami a bungalovy. Tábory jsou vybaveny čistými koupelnami, v některých najdete i místo pro grilování či kuchyňky.

np Kruger - kemp

Mimo Krugerův národní park se můžete ubytovat v nedalekých městech Phalaborwa a Nelspruit.

Vstup a otevírací doba

Do Krugerova národního parku se můžete vydat každý den. Přesný časový rozvrh určuje, v kolik hodin můžete do parku přijet a v kolik hodin z něho musíte nejpozději odjet. Přesné časy vstupu a odjezdu záleží na roční době.

Pokud se rozhodnete pro přespání v parku, musíte být zapsáni v ubytovacím zařízení. Jestliže chcete park opustit, musíte tak učinit většinou do 18:00.

Ceny pro návštěvníky jiných zemí jsou dražší než pro místní obyvatele. Ceny vstupu do Krugerova národního parku jsou pro turisty následující:

Dospělí 400 – 424 R, dítě 200 – 212 R, dítě do dvou let má vstup zdarma.

Nejlepší čas k návštěvě národního parku Kruger

Doporučenou dobou pro návštěvu parku je doba od května do září. Tou dobou v parku panují příjemné teploty se slunečným počasím. Vhodnou dobou pro návštěvu parku je také březen, duben a říjen.

Zajímavosti

Krugerův národní park je zajímavý tím, že v téměř každém kempu se nachází tabule, na které je zakreslená mapa a seznam zvířat – hlavně tzv. Velké pětky. Tabule obsahuje magnety, které jsou barevně odlišené. Jedna barva magnetů přestavuje jedno zvíře.

Pokud návštěvník parku viděl dané zvíře v parku, umístí magnet na místo mapy, kde ho zahlédl. Díky tomu se mohou další návštěvníci vydat na tohle místo a zvýšit tak pravděpodobnost, že zahlédnou dané zvíře.

Další národní parky

Národní parky Afriky najdete v různých částech kontinentu. Najdete v nich různé turistické atrakce. Nejnavštěvovanější atrakcí a důvodem pro návštěvu turistů je safari. Kromě Krugerova národního parku vás může zaujmout také:

Cestovní pojištění do Afriky

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!