Marsa Alam je populární turistickou destinací v Egyptě, která se nachází na jižním pobřeží Rudého moře. Je známá svými krásnými plážemi, křišťálově čistými vodami a úchvatnými korálovými útesy, které jsou ideální pro potápění a šnorchlování. Marsa Alam nabízí také mnoho dalších aktivit, jako jsou safari v poušti, návštěvy historických památek, rybaření a surfování.

Je to klidnější alternativa k populárnějším letoviskům v Egyptě, jako je Hurghada a Sharm El Sheikh. Marsa Alam je také domovem několika chráněných oblastí, jako je například národní park Wadi El Gemal, kde můžete vidět vzácná zvířata a rostliny.

Základní údaje

Marsa Alam je město a turistické středisko nacházející se na pobřeží Rudého moře v jižní části Egypta. Leží přibližně 760 km jižně od Káhiry a 280 km jižně od Hurghady. Marsa Alam je známá svými nedotčenými plážemi, křišťálově čistou vodou a úchvatnými korálovými útesy.

Město má mezinárodní letiště, které je vzdáleno přibližně 60 km od centra města. V okolí Marsa Alam se nachází národní parky a rezervace, včetně parku Wadi El Gemal a národního parku Hamata. V této oblasti je možné spatřit mnoho druhů mořských živočichů a korálů, včetně delfínů, želv a různých ryb. Marsa Alam je také oblíbenou destinací pro milovníky potápění a šnorchlování.

Město nabízí různé typy ubytování, od luxusních resortů po levnější hotely a apartmány. V Marsa Alam najdete také několik restaurací, obchodů se suvenýry a turistických agentur, které nabízejí různé výlety a aktivity. Turistická sezóna trvá přibližně od října do května, kdy jsou teploty mírnější a vítr je klidnější, což je ideální pro vodní sporty.

Historie Marsa Alam

Marsa Alam má bohatou historii, která sahá až do doby faraónů a pyramid. Nachází se zde mnoho archeologických památek, které svědčí o významu této oblasti pro starověké Egypťany. V období Ptolemaiovců byla oblast důležitým obchodním centrem a námořním přístavem. Později bylo území pod vládou Římanů, arabských dynastií a osmanské říše. V minulosti sloužila oblast hlavně jako pastvina pro beduínské kmeny.

Roku 1993 byl otevřen letiště a začaly se stavět první hotely, což znamenalo značný rozmach cestovního ruchu. Přestože Marsa Alam není tak známá jako jiné turistické destinace v Egyptě, jako je Hurghada nebo Sharm el-Sheikh, rychle se rozvíjí a stává se populárním cílem pro turisty z celého světa.

V posledních letech byly objeveny v této oblasti řady nových druhů mořských živočichů, což dále zvýšilo zájem o tento region ze strany vodních sportovců a potápěčů. Díky své přírodní kráse a nedotčenému prostředí se Marsa Alam stává ideálním místem pro ty, kteří hledají klid a relaxaci.

V roce 2013 byla v této oblasti otevřena nová mezinárodní letištní hala, což umožnilo většímu počtu turistů snadnější přístup do této části Egypta. V současné době je Marsa Alam jednou z nejrychleji se rozvíjejících turistických destinací v Egyptě, s řadou luxusních resortů, pláží a turistických atrakcí.

Víza do Marsa Alam

Pro turisty z ČR platí vstup do Egypta pouze s platným turistickým vízem, které lze získat buď při příletu na letišti v Káhiře, Hurgádě nebo Marsa Alam za poplatek ve výši 25 USD, nebo předem online pomocí webového portálu e-Visa.

Zajímavá místa v Marsa Alam

Marsa Alam není tak frekventovaným turistickým cílem jako Hurghada nebo Sharm El Sheikh, nicméně existují zde krásná místa, která stojí za návštěvu. Zde je seznam deseti nejvíce navštěvovaných míst v Marsa Alam:

 1. Národní park Wadi El Gemal – Oblast s rozsáhlými koralovými útesy, nedotčenými plážemi a divokou krajinou.
 2. Marsa Mubarak – Skvělé místo pro potápění, kde můžete vidět mnoho druhů ryb a korálů.
 3. Elphinstoneovo útesy – Oblíbené místo pro potápěče, s velkým množstvím různých druhů ryb a korálů.
 4. Sataya Dolphin Reef – Místo, kde můžete vidět delfíny v jejich přirozeném prostředí.
 5. Abu Dabbab Beach – Oblast s velkým množstvím želv, které se často potápí u břehu.
 6. Hamata Islands – Odlehlý souostroví se skvělými místy pro potápění.
 7. Shoni Bay – Krásné místo s úžasným výhledem na červené hory a krystalově čistou vodou.
 8. Crocodile Island – Místo s mnoha druhy ryb, korálů a dalších vodních tvorů.
 9. Gebel Elba – Přírodní park s rozsáhlými pouštěmi a krasovými oblastmi.
 10. Marsa Alam Beach – Plážová oblast s mnoha resorty, bary a restauracemi, kde se můžete odpočinout a relaxovat u moře.

Wadi El Gemal

Wadi El Gemal je velká pouštní oblast nacházející se mezi městy Marsa Alam a Hamata v jižním Egyptě. Jedná se o biosférickou rezervaci, která je chráněná pod ochranou UNESCO.

Wadi El Gemal se rozkládá na ploše více než 5000 kilometrů čtverečních a zahrnuje mnoho různých ekosystémů, včetně pouští, hor, mangrovových lesů a pobřežních oblastí. Rezervace je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů, včetně mnoha ohrožených druhů jako jsou krokodýli, želvy, delfíni a mnoho dalších.

Pro turisty jsou k dispozici různé aktivity, jako jsou turistické túry, výlety do mangrovových lesů, šnorchlování a potápění v křišťálově čistých vodách nebo jízda na velbloudech.

Wadi El Gemal je také místem historických památek a starověkých nápisů, což dokládá, že tato oblast byla obydlena již v minulosti. V rezervaci se nachází několik osad, kde místní obyvatelé žijí stále tradičním způsobem života a turisté se tak mohou seznámit s místní kulturou a zvyky.

Wadi El Gemal je také významnou zastávkou pro migraci ptáků, což přináší výjimečnou příležitost pro pozorování ptáků v jejich přirozeném prostředí. V oblasti se nachází také několik pláží, které jsou více odlehlé a méně přeplněné než pláže v turistických letoviscích.

Co dělat v Marsa Alam

Marsa Alam je proslulé jako jedno z nejlepších míst pro potápění a šnorchlování v Egyptě. Podvodní svět v oblasti Marsa Alam je bohatý na pestrou mořskou faunu a flóru, což z něj dělá velmi oblíbené místo pro ty, kteří mají rádi vodní aktivity.

Mezi další oblíbené aktivity patří výlety do pouště, kde se můžete projet na velbloudech a obdivovat krásu skalnatých krajin. Můžete také navštívit chráněnou oblast Wadi El Gemal nebo plavat s delfíny v Dolphin House.

Pro ty, kteří se zajímají o historii, stojí za to navštívit chrám Sobek a Haroeris v městě Kom Ombo, který je asi 3 hodiny jízdy od Marsa Alam. Mezi další zajímavá místa v okolí patří starověké město Luxor s mnoha památkami a historickými stavbami, jako jsou Karnakský chrám, Údolí králů a Údolí královen.

Navštívit můžete také místní trhy a obchody s řemeslnými výrobky, kde si můžete zakoupit tradiční egyptské suvenýry jako jsou šperky, keramika a kožešiny. Můžete také vyzkoušet místní kuchyni, jako jsou například rybí speciality, kebab nebo hummus.

Další aktivitou, kterou si můžete užít, je relaxace na krásných plážích v oblasti Marsa Alam. Pláže jsou známé svou čistotou, klidem a krásnými koralovými útesy. Můžete si pronajmout slunečníky a lehátka, nebo si zapůjčit vodní sportovní vybavení, jako jsou kajaky, windsurfingové prkna a další.

Doprava

Marsa Alam má mezinárodní letiště, takže turisté mohou přiletět přímo do města. Dopravu z letiště do hotelu lze zajišťovat přes cestovní kanceláře nebo taxi služby.

V samotném městě se turisté mohou pohybovat pěšky nebo mohou využít dopravu taxíkem nebo autobusem. Autobusové spojení je však poměrně omezené a může být nepravidelné.

Pro výlety mimo město je nejlepší si pronajmout auto. Pokud se turisté necítí na řízení v egyptském provozu, doporučuje se využít služeb místních cestovních kanceláří, které nabízejí výlety po okolí, jako například safari v poušti nebo potápění v korálových útesech.

Počasí

Marsa Alam má horké pouštní klima s nízkou vlhkostí a minimálním srážkovým úhrnem. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen, kdy se teploty mohou vyšplhat až na 40°C. Nejlepší čas pro návštěvu Marsa Alam je od října do května, kdy jsou teploty příjemnější a pohybují se kolem 25-30°C. V tuto dobu roku je také méně větrno a voda je klidnější, což je ideální pro potápění a šnorchlování.

Jídlo


Marsa Alam je známá pro svou mořskou kuchyni a čerstvé ryby, které se podávají v místních restauracích. Mezi nejtypičtější jídla patří například:

 1. Grilovaná ryba – připravovaná čerstvě ulovená ryba grilovaná s olivovým olejem a kořením.
 2. Kebab – kousky mletého masa s kořením a cibulí, opékané na grilu nebo na pánvi.
 3. Foul – tradiční egyptská polévka z fazolí, cibule a česneku.
 4. Kofta – kousky masa s kořením a cibulí, obvykle podávané s rýží a salátem.
 5. Kuskus – tradiční berberské jídlo, podobné rýži, ale vyrobené z kroup.
 6. Tajín – směs různých druhů masa, zeleniny a koření vařených společně v keramické nádobě.
 7. Hummus – pokrm z čočky, česneku, olivového oleje a tahini pasty, podávaný s chlebem nebo zeleninou.
 8. Falafel – kuličky vyrobené z cizrny a koření, smažené a podávané s omáčkou.
 9. Baklava – tradiční dezert z vrstev listového těsta a medu s náplní z mletých ořechů.
 10. Čaj s mátou – oblíbený nápoj v Egyptě, podávaný s čerstvou mátou a cukrem.

Bezpečnost

Marsa Alam je obecně považována za bezpečné místo pro turisty, ale stále je třeba dbát základních bezpečnostních opatření. Turisté by měli být opatrní, pokud cestují mimo turistické oblasti a vyhýbat se oblastem, které jsou označeny jako nebezpečné. Důležité je také dodržovat místní zvyky a kulturu, respektovat zákazy a omezení, neopouštět bez dozoru své cennosti a neprojevovat přílišné bohatství.