Komorské ostrovy se nachází v Mosambickém průlivu mezi Mosambikem a Madagaskarem. Je to souostroví o celkové rozloze 2 236 km2, k němuž patří 4 hlavní ostrovy a několik menších ostrůvků a skalisek. Ostrovy jsou sopečného původu a lemují je korálové útesy.

Komory, jak se jim zkráceně říká, jsou poměrně neznámou destinací, která však nabízí velmi exotickou dovolenou. Bílé písečné pláže, smaragdové odstíny moře a korálové útesy, to vše jsou Komory.

Základní údaje

Komorské ostrovy jsou vulkanického původu a rozprostírají se v tropickém podnebném pásu. Mluví se zde komorštinou, arabštinou a francoužštinou. Komorské ostrovy jsou politicky rozděleny na Komorský svaz, který je tvořen ostrovy Nzwani, Mwali a Ngazidja, a francouzský zámořský departement Mayotte.

Nzwani

Nzwani (francouzky Ajouan) je ostrov, který má na rozlohu 424 km²  280 tisíc obyvatel, a patří tak mezi nejhustěji zalidněný komorský ostrov. Ostrov je hornatý a jeho pobřeží lemuje černý písek. Najdete zde kráterové jezero Dzalandzé, které patří mezi chráněná území.

Mwali

Mwali (francouzsky Mohéli) je nejmenším ostrovem Komorského svazu, na jehož rozloze 290 km² žije 38 tisíc obyvatel.

Ngazidja

Ngazidja (francouzsky Grande Comore) je největší ostrov Komorského svazu s rozlohou 1025 km². Žije zde 315 tisíc obyvatel a jeho hlavní město Moroni se stalo v roce 1962 také hlavním městem Komorských ostrovů.

Mahoré

Mahoré (francouzsky Mayotte) je zámořský departement Francie a současně nejvzdálenější region Evropské unie, jehož obyvatelé jsou občané Francie. Má rozlohu 376 km² a 187 tisíc obyvatel.

Víza na Komorské ostrovy

víza na komorské ostrovy

Pokud váš turistický pobyt na Komorských ostrovech nepřekročí dobu 45 dní, víza si můžete vyřídit přímo na letišti při vstupu do země, a to za poplatek 30 EUR.

O dlouhodobá víza si musíte zažádat v Paříži na Velvyslanectví Komorského svazu.

Zajímavá místa

Ať už jste milovníky přírody, krásných pláží či starodávné architektury, na Komorských ostrovech si přijdete na své.

Moroni – hlavní město vás nadchne královským palácem i zajímavými mešitami. Nenechte si ujít procházku v historickém centru i podél přístavu a návštěvu muzea.

Mount Karthala – aktivní sopka, která se rozprostírá nad hlavním městem, patří mezi nejvyšší bod Komorských ostrovů. Její poslední aktivita byla naměřena v roce 2007.

Moheli Marine Park – mořský park, který naleznete na ostrově Mwali je velmi rozmanitý. Najdete zde vzácné i ohrožené druhy živočichů a více jak 500 druhů rostlin.

Pláže Mitsamiouli – kolem města Mitsamiouli na ostrově Grande Comore najdete romantické pláže a zátoky, které si můžete naplno vychutnat bez velkého návalu dalších turistů

Počasí

Komorské ostrovy se nachází v tropickém podnebném pásu a průměrná teplota se zde pohybuje v rozmezí 27 – 30 °C. Od listopadu do května je zde deštivé a horké počasí. Naopak od června do října je teplota nižší a s minimem dešťů.

Doprava

Na Komorské ostrovy se dostanete letecky (každý z ostrovů má vlastní letiště) nebo lodní dopravou.

Pokud si chcete na ostrovech půjčit auto, stačí vám k tomu mezinárodní řidičský průkaz a vyhledat jednu z mála půjčoven aut. Silnice jsou velmi úzké a špatně osvětlené, navíc se po nich často procházejí zemědělská zvířata.

Z hromadné dopravy můžete využít minibusy a taxíky, přičemž právě taxíky jsou levnější a dostupné všude. Cenu taxislužby je vhodné si domluvit předem.

Peníze a ceny

Na francouzském ostrově Mayotte se platí eurem (EUR). Měnou na ostrovech Komorského svazu je komorský frank. Mince komorského franku jsou v hodnotě 1, 2, 5, 10, 25, 50, 100, 500, 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, přičemž drobné mince se v oběhu téměř nepoužívají.

Síť bankomatů tu rozlehlá není, ale peníze si můžete směnit v místních směnárnách a hotelech. Dolary a Eura uvítají všude.

Cena potravin je podobná jako u nás, ale některé zahraniční potraviny a nápoje jsou výrazně dražší. V restauracích je ve zvyku dávat spropitné 10 % z celkové ceny.

Jídlo

Kuchyně na Komorských ostrovech pestrá. Narazit zde můžete převážně na indickou kuchyni, arabskou, francouzskou nebo africkou. Nejčastěji se zde vaří pokrmy z rýže, ryb a mořských plodů. Samozřejmostí je i výrazné koření. Můžete si pochutnat na slazených a kořeněných kuličkách z rýže, pikantní rýžové směsi nebo rybách vařených v kokosovém mléce a kari.

Bezpečnost a zdraví

Na některých ostrovech čas od času vypukají nepokoje, ale pokud se budete pohybovat po turisticky frekventovaných místech, nemáte se čeho bát.

Pro cesty na ostrovy neplatí žádné povinné očkování, existuje tu však zvýšené riziko nákazy cholery, žloutenky typu A a malárie.

Před cestou si zkontrolujte aktuální pravidla pro omezení v rámci Covid-19.

Cestovní pojištění na Komorské ostrovy

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt na Komorské ostrovy či jinam do světa, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!