Namibie je jednou z nejlepších destinací pro safari na africkém kontinentě, nabízí obrovské množství divokých zvířat a neuvěřitelné scenérie. Klasickým cílem safari v Namibii jsou národní parky Etosha a Sossusvlei, kde se můžete setkat s řadou zvířat, jako jsou sloni, lvi, gepardi a nosorožci.

Namibie nabízí také nezapomenutelné zážitky v pohostinných komunitách Himba a San, kde můžete objevovat tradiční kulturu a životní styl. S možností off-road jízdy a s kvalifikovanými průvodci si můžete prohlédnout i méně známé oblasti Namibie a poznat mnoho dalších druhů divokých zvířat, jako jsou chameleon a dikobraz.

Ubytování na safari v Namibii zahrnuje širokou škálu možností, od luxusních kempů a hotelů po stany na soukromých rezervacích. Je však důležité si rezervovat místo včas, protože kapacita v některých méně obvyklých lokalitách může být omezená.

Základní údaje

Namibie je jednou z nejlepších afrických destinací pro safari. Můžete zde vidět mnoho druhů zvířat, jako jsou sloni, lvi, gepardi, nosorožci a mnoho dalších. Etosha National Park je nejznámějším parkem v Namibii a je domovem mnoha druhů zvířat. Můžete zde vidět velká stáda zvířat, která přicházejí ke vodním dílům.

Namib-Naukluft National Park je největším parkem v Namibii a je domovem nejvyšších písečných dun na světě. Zde se nachází i Sossusvlei, kde můžete vidět nádherné písečné duny. Skeleton Coast je jedinečná oblast s neuvěřitelnou krajinou a rozmanitou faunou a flórou. Můžete zde vidět mnoho druhů zvířat a ptáků.

Okonjima Nature Reserve je domovem Afrických koček. Můžete zde vidět, jak se o tyto zvířata starají a jak je chrání. NamibRand Nature Reserve je obrovský soukromý rezervát, který je domovem mnoha druhů zvířat a rostlin. Můžete zde vidět slony, antilopy a mnoho dalších druhů zvířat. Bwabwata National Park se nachází na hranici s Botswanou a Zambií a je domovem mnoha druhů divokých zvířat a ptáků.

Namibie je také domovem mnoha etnických skupin, jako jsou Himba a Herero. Můžete se setkat s místními lidmi a získat lepší pochopení namibijské kultury. Doporučuje se jet na safari v Namibii v období od května do září, kdy je nejlepší počasí a kdy je méně horko. Existuje mnoho možností ubytování na safari v Namibii, jako jsou luxusní safari kempy, stany nebo hotely.

Národní parky v Namibii

Nejvíce navštěvované národní parky v Namibii jsou:

 1. Etosha National Park – známý díky velkým stádům zvířat, jako jsou sloni, lvi, gepardi, nosorožci a mnoho dalších.
 2. Namib-Naukluft National Park – největší park v Namibii a domov nejvyšších písečných dun na světě.
 3. Skeleton Coast National Park – jedinečná oblast s neuvěřitelnou krajinou a rozmanitou faunou a flórou.
 4. Bwabwata National Park – park ležící na hranici s Botswanou a Zambií, který je domovem mnoha druhů divokých zvířat a ptáků.
 5. Waterberg Plateau Park – park s neobvyklou geologií a bohatou historií, kde můžete vidět vzácné druhy zvířat jako jsou nosorožci a gepardi.
 6. Khaudum National Park – park na severovýchodě Namibie, který je domovem mnoha druhů zvířat, včetně slonů, levhartů a divokých psů.
 7. Mudumu National Park – park na severovýchodě Namibie, kde můžete vidět mnoho druhů zvířat a ptáků v jejich přirozeném prostředí.

Etosha National Park

Etosha National Park je největší národní park v Namibii a jedním z nejznámějších safari cílů v zemi. Nachází se v severní části Namibie, zhruba 500 km od hlavního města Windhoeku.

Etosha National Park se vyznačuje rozsáhlými vodními díly, které přitahují mnoho druhů divoké zvěře. Park je domovem velkých stád slonů, žiraf, antilop, zebříků, lvů a levhartů. V Etosha National Park se nachází mnoho oblastí určených k pozorování zvířat, například Okaukuejo, Halali a Namutoni. Tyto oblasti jsou vybaveny osvětlenými vodními jamkami, což umožňuje pozorování zvířat i v noci.

Návštěvníci mohou provozovat safari v Etosha National Park sami, nebo se mohou připojit k organizovaným výletům s průvodcem.

Etosha National Park je otevřen po celý rok, ale nejlepší čas pro safari je během suchého období od května do října, kdy se zvířata soustřeďují kolem vodních děl a je snadnější je pozorovat. V parku se nachází mnoho kempů a ubytování, včetně luxusních lodží, ale také možnost divokého kempování.

Při návštěvě parku je nutné dodržovat zásady bezpečného chování v přírodě a neohrožovat ani narušovat život zvířat. Etosha National Park nabízí i další zážitky mimo safari, jako jsou návštěvy tradičních vesnic, kulturní akce a možnosti prohlížení starověkých skalních malb. Park je dobře dostupný autem, nebo lze využít pravidelné autobusové spojení.

Etosha National Park je jedinečným místem, kde můžete zažít neporušenou divočinu a krásy africké krajiny, a to vše v neuvěřitelně bohatém a rozmanitém ekosystému.

Namib-Naukluft National Park

Namib-Naukluft National Park je největší národní park v Namibii a nachází se v centrální a jižní části země. Park je pojmenován po Namibské poušti a pohoří Naukluft, které jsou jeho hlavními atrakcemi.

Park je známý svými vysokými písečnými dunami, které jsou nejvyššími dunami na světě a dosahují výšky až 300 metrů. Tyto duny vytvářejí nádherné a surrealistické scenérie, které přitahují mnoho turistů.

Park je také domovem mnoha endemických druhů flóry a fauny, včetně několika druhů rostlin, savců a plazů, které se vyskytují pouze v této oblasti. Mezi nejznámější druhy patří například šakal, jezevec, oryx, chameleon, gekon a mnoho dalších.

Turisté si mohou užít mnoho aktivit v parku, jako například pěší túry, jízdu na koni, horolezectví nebo výlety na čtyřkolkách. Kromě toho je možné podniknout safari v parku a sledovat divokou zvěř, jako jsou sloni, gepardi, levharti, antilopy a mnoho dalších.

Namib-Naukluft National Park je také známý pro své zvláštní klimatické podmínky, včetně nízké vlhkosti a vysokých teplot. Proto je vhodné si dobře připravit výbavu a zásoby vody při plánování návštěvy parku.

Park má mnoho značených turistických tras, které vedou návštěvníky k nejkrásnějším a nejzajímavějším místům v parku. Mezi nejpopulárnější trasy patří Sossusvlei, Deadvlei a Sesriem Canyon.

Skeleton Coast National Park

Skeleton Coast National Park je jedním z nejodlehlejších a nejizolovanějších národních parků v Namibii. Nachází se na severozápadě země, mezi městy Swakopmund a Torra Bay. Park je pojmenován podle mnoha vraků lodí, které se nacházejí na pobřeží, a jsou zde také mnohé kosterní pozůstatky zvířat.

Park se rozkládá na ploše přibližně 16 845 km² a je rozdělen na dvě části – severní a jižní. Severní část parku je přístupná pouze s povolením a doporučuje se pouze pro zkušené cestovatele. Jižní část parku, nazývaná také úsek Parku kontrastů, je otevřená pro veřejnost a nabízí návštěvníkům úchvatné pohledy na rozmanité krajiny.

Park je domovem mnoha druhů zvířat, včetně slonů, lvů, gepardů, hyen, velbloudů a gazel. Na pobřeží můžete pozorovat mrože, tuleně a velryby. Park je také bohatý na ptáky, včetně albatrosů, rybáků a tučňáků.

Mezi nejoblíbenější aktivity pro návštěvníky patří pozorování zvířat a ptačího života, rybaření, surfování a windsurfing na pobřeží Atlantského oceánu, stejně jako turistika a off-roadové projížďky po písečných dunách.

Kvůli izolaci a obtížné přístupnosti parku není doporučováno cestovat sem samostatně, ale spoléhat se na zkušené místní průvodce nebo organizované zájezdy. Před cestou je také důležité se podrobně informovat o podmínkách a povětrnostních podmínkách v parku.

Co vidět na safari v Namibii

Namibie je domovem mnoha ohrožených druhů zvířat a rostlin, včetně slonů, lvů, leopardů, gepardů, nosorožců, gepardů a mnoha dalších. Mezi zvláště charakteristické zvířata patří například kočkovité šelmy, jak jsou již zmínění lvové, gepardi, ale také servaly, karakaly a kočky písečné. Kromě toho mohou turisté na safari v Namibii vidět například hrochy, krokodýly, hroznýše a mnoho druhů antilop, jako jsou gazely, kudu, oryxy nebo springboky.

Flora Namibie je méně rozmanitá než fauna, kvůli aridnímu klimatu. Přesto Namibie nabízí krásnou divočinu, kde můžete vidět řadu rostlin a stromů, včetně akácií, baobabů a aloe. Kromě toho je mnoho oblastí, jako například Namibská poušť, pokryta rozsáhlými dunami a písečnými dunami.

Ubytování na safari v Namibii

V Namibii je mnoho možností ubytování na safari, v závislosti na preferencích a rozpočtu turisty. Mezi nejčastější možnosti patří:

 1. Lodže – nabízejí luxusní ubytování v moderním prostředí s restauracemi a dalšími vybaveními. Mnoho z nich má soukromé rezervace a nabízí safari s průvodcem.
 2. Kempy – pro ty, kteří chtějí zažít autentickou atmosféru při spaní pod širým nebem. Nabízejí základní vybavení, jako jsou sprchy a WC.
 3. Soukromé rezervace – jsou ideální pro ty, kteří hledají více soukromí a exkluzivity. Nabízejí luxusní ubytování, soukromé jízdy po safari a další vybavení.
 4. Stanování v přírodě – pro dobrodružnější turisty, kteří si chtějí užít přímý kontakt s přírodou, existuje možnost stanování v národních parcích a rezervacích.
 5. Mobilní kempy – jsou ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat více oblastí Namibie. Kempy se často přesouvají podle sezóny a zákazníci mohou zažít více oblastí na jednom safari.

Doprava na safari v Namibii

V Namibii jsou pro turisty k dispozici různé možnosti dopravy. Pokud si chcete pronajmout vlastní auto, je nutné mít řidičský průkaz platný nejméně rok a být starší 18 let. Je také možné využít služeb místních taxislužeb nebo autobusů, avšak doporučujeme se předem informovat o jízdních řádech a cenách.

Pro safari se nejčastěji využívají terénní vozidla, která jsou k dispozici u většiny safari lodží a kempů. Mnohé z nich nabízejí také vlastní průvodce a organizují celodenní i vícedenní safari v různých národních parcích.

Počasí

Namibie má celoročně suché klima, s vysokými teplotami během dne a nízkými teplotami v noci. Nejlepší doba na safari v Namibii je od května do října, což je období sucha a nejlepšího počasí pro pozorování divokých zvířat. Během tohoto období jsou cesty v parku suché a průchodnější, což zlepšuje možnosti pozorování zvířat. V období dešťů (listopad až duben) mohou být některé cesty v parku uzavřeny kvůli záplavám.

Tipy, jak si užít safari v Namibii

Zde je několik tipů, jak si co nejvíce užít safari v Namibii:

 1. Plánujte dopředu: Safari v Namibii je velmi oblíbené a atraktivní, takže je důležité plánovat dopředu a zarezervovat si ubytování a safari s dostatečným předstihem.
 2. Vyberte si správnou dobu: Rozhodněte se, jakou část Namibie chcete navštívit a jaké zvířata a rostliny chcete vidět, a vyberte si návštěvu v závislosti na sezóně, kdy jsou dané druhy nejaktivnější.
 3. Vezměte si dostatek času: Namibie je velmi rozlehlá země, takže pokud si chcete opravdu užít safari a vidět co nejvíce, vezměte si dostatek času a nejčastěji se doporučuje minimálně týdenní pobyt.
 4. Mějte se na pozoru před sluncem: Namibie má velmi silné slunce, takže se ujistěte, že máte dostatečnou ochranu proti slunci, jako jsou klobouky, krém na opalování a sluneční brýle.
 5. Sledujte zvířata s odborníky: Safari s průvodcem může být nejen bezpečné, ale také mnohem zajímavější, protože vás průvodce může naučit mnoho zajímavých informací o zvířatech a rostlinách, které potkáte.
 6. Zkuste něco netradičního: Namibie nabízí mnoho zajímavých aktivit mimo klasické safari, jako jsou například výlety na koni, jízda na hovězích vozech, západy slunce a mnoho dalšího.
 7. Mějte se na pozoru před nebezpečnými zvířaty: I když je Namibie relativně bezpečná země, můžete se setkat s nebezpečnými zvířaty, jako jsou sloni, nosorožci nebo šelmy. Je důležité poslouchat pokyny průvodce a mít respekt k divokým zvířatům.
 8. Užijte si přírodu: Namibie má mnoho krásných přírodních scenérií, jako jsou pouště, hory, pláže a savany. Nezapomeňte si užít pěší výlety, kanoistiku, výlety na kole a další aktivity, které vám umožní plně vychutnat krásu této země.