Mosambik leží v jihovýchodní Africe a nabízí návštěvníkům nádherné pláže, tropické lesy a bohatou kulturu. Většina turistů přijíždí do Mosambiku kvůli jeho krásným pobřežím, jako je například oblast Bazaruto nebo ostrovy Quirimbas. Mosambik je také známý svými chráněnými oblastmi, jako je Gorongosa National Park, kde můžete vidět slony, buvolí a další divokou zvěř.

Navštivte starobylé město Ilha de Moçambique, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí nádhernou architekturu a historii. Při návštěvě Mosambiku nezapomeňte ochutnat místní kuchyni, jako jsou ryby a mořské plody, peri-peri koření a lahodné ovoce a zelenina.

Základní údaje

Mosambik je africký stát ležící na jihovýchodě kontinentu. Má rozlohu 799 380 km² a zhruba 31,8 milionů obyvatel. Hlavním městem je Maputo a úředními jazyky jsou portugalština a bantuské jazyky. Mosambik je bohatý na přírodní zdroje, včetně zemědělských plodin, dřeva, drahých kovů a ropa. Země má rozvinutou turistickou infrastrukturu a turisté mohou navštívit národní parky, historická místa a pláže.

Mosambik je multikulturní zemí s mnoha etnickými skupinami a křesťanství je nejrozšířenějším náboženstvím. Mosambik se stal nezávislým státem v roce 1975, když získal nezávislost na Portugalsku. Země se potýká s chudobou a ekonomickými výzvami, jako je nedostatek zdravotní péče a vzdělání. Mosambik je známý svou tradiční hudbou, tancem a různými uměleckými řemesly. V roce 2019 Mosambik postihly katastrofální cyklóny, které způsobily rozsáhlé škody na majetku a infrastruktuře.

Historie Mosambiku

Mosambik má dlouhou a složitou historii, která sahá až do 5. století, kdy sem přišli první obyvatelé. V průběhu let zde existovaly různé státy a říše, včetně království Sofaly a Mwene Mutapa. V 15. století zde začali přicházet Portugalci a postupně si podmanili území a začali s obchodem s otroky. Roku 1975 Mosambik získal nezávislost po 500 letech portugalské nadvlády.

Následovala éra socialistického režimu a dlouhodobá občanská válka, která trvala až do roku 1992. V posledních letech se Mosambik snaží rozvíjet demokracii a ekonomiku, a to především pomocí turismu a těžby přírodních zdrojů.

V současné době je Mosambik jednou z nejchudších zemí světa s nízkou úrovní vzdělání a zdravotní péče. Země se také potýká s různými výzvami, včetně přírodních katastrof, terorismu a korupce. Přesto je Mosambik zemí s bohatou kulturou a zázemím pro dobrodružné a exotické cestování. Zahrnuje 13 národních parků a mnoho pláží, což ho dělá oblíbeným cílem turistů, kteří hledají nezapomenutelný zážitek v Africe.

Víza do Mosambiku

Vízum do Mosambiku mohou získat cizinci na mosambických ambasádách. Nicméně, některé africké mosambické ambasády požadují od českých občanů neadekvátně vysokou finanční záruku. Proto je doporučeno získání víza na konzulátu Mosambiku v Berlíně, který je příslušný pro Českou republiku.

V únoru 2017 mosambická vláda oznámila rozšíření počtu hraničních přechodů, kde je možné získat turistické vízum přímo na hranici. Toto vízum je platné na 30 dní a stojí cca 50 USD.

Zajímavá místa v Mosambiku

 1. Bazaruto National Park – Národní park na ostrovech Bazaruto nabízí turistům nádherné bílé pláže, průzračnou vodu a bohatství korálových útesů.
 2. Mozambický ostrov – Půvabné a malebné městečko s koloniální architekturou, zahrnující staré kostely, pevnosti a muzea.
 3. Maputo – Hlavní město Mosambiku nabízí bohatou historii a kulturu, včetně katedrály, muzeí a trhů.
 4. Ilha de Mozambique – Toto historické město bylo v minulosti hlavním centrem obchodu s otroky a nyní je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.
 5. Národní park Gorongosa – Tento park se v posledních letech vrací k životu a nabízí turistům možnost vidět množství divokých zvířat, včetně slonů, lvů a nosorožců.
 6. Pemba – Půvabné přímořské město, které je vstupní bránou k národnímu parku Quirimbas.
 7. Tofo – Oblíbená destinace pro surfaře, kde se nachází jedny z nejlepších pláží a výborné podmínky pro potápění.
 8. Ponta do Ouro – Oblíbené turistické místo s krásnými plážemi a příležitostmi k potápění.
 9. Niassa Reserve – Národní park, který je domovem mnoha druhů zvířat, včetně slonů, lvů, levhartů a gepardů.
 10. Chimanimani Mountains – Tento pohoří nabízí turistům možnost objevovat krásné scenérie a přírodu Mosambiku.

Ilha de Mozambique

Ilha de Mozambique je ostrov a město v Mosambiku, které se nachází na severovýchodě země, asi 3 km od pobřeží. Ostrov byl kdysi hlavním městem Portugalského Mosambiku a je nyní zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ilha de Mozambique je známá svými historickými památkami, jako jsou staré pevnosti, kostely a paláce, které odrážejí různé koloniální vlivy. Mezi nejvýznamnější památky patří pevnost São Sebastião, chrám Nossa Senhora de Baluarte a palác São Paulo.

Ostrov má také krásné pláže, jako je například pláž Wimbe, která je oblíbená mezi turisty i místními obyvateli. Na ostrově lze také navštívit trhy s místními potravinami a řemesly. Ilha de Mozambique je také důležitým kulturním centrem Mosambiku, kde se pořádají různé kulturní akce a festivaly, jako je například Festival de Ilha, který se koná každoročně v září.

Vzhledem k tomu, že Ilha de Mozambique je velmi malý ostrov, doporučuje se turistům strávit zde alespoň jednu noc, aby mohli plně prozkoumat jeho historii a krásu. Je také důležité si uvědomit, že ostrov není příliš rozvinutý turistickým průmyslem, a tak může být návštěva Ilha de Mozambique pro některé turisty trochu příležitostnou cestou mimo konvenční turistické trasy, ale zároveň to může být i velkým lákadlem pro turisty hledající autentickou a neokoukanou destinaci.

Co dělat v Mosambiku

Mosambik nabízí mnoho aktivit a zážitků pro turisty.

 1. Potápění a šnorchlování: Mosambické pobřeží je plné úžasných míst pro potápění a šnorchlování, včetně korálových útesů a vraků.
 2. Safari: Mosambik má několik národních parků, kde můžete vidět slony, lvy, gepardy, nosorožce a další divokou zvěř.
 3. Pláže: Mosambické pláže jsou krásné a nekonečné. Některé z nich jsou velmi odlehlé, takže si můžete užít soukromí a klid.
 4. Kulturní zážitky: Bohatá kultura, kterou můžete objevovat v mnoha městech, jako je například Maputo.
 5. Vodopády: Vodopády Mussapa, které jsou oblíbeným místem pro turisty.
 6. Kitesurfing: Kitesurfing je stále populárnější aktivitou v Mosambiku, zejména na plážích okolo města Vilankulo.
 7. Místní trhy: MMnoho trhů, kde si můžete koupit místní produkty a suvenýry.
 8. Historické památky: Mosambik má mnoho historických památek, jako je například Ilha de Mozambique nebo staré portugalské pevnosti.
 9. Rybolov: Země je známá svým rybolovem a mnoho turistů přijíždí rybařit na pobřeží.
 10. Relaxace: Řada klidných a krásných míst, kde si můžete odpočinout a užít si přírodu.

Doprava

V Mosambiku je k dispozici několik druhů dopravy. Většina turistů se pohybuje pomocí místních autobusů, které jsou však velmi přeplněné a ne zcela spolehlivé. Pro turisty je doporučeno využívat soukromé dopravy, například pronájem auta nebo taxi služby. Zvláštní pozornost je nutné věnovat bezpečnosti na silnicích, protože dopravní nehody jsou v Mosambiku velmi časté.

Pokud cestujete do vzdálenějších oblastí Mosambiku, je doporučeno využít letadla. V Mosambiku funguje několik vnitrostátních leteckých společností, které nabízejí spojení do většiny částí země.

Turisté by měli mít na paměti, že v Mosambiku je doprava často ovládána místními gangy, kteří vybírají neoficiální poplatky za průjezd silnicemi. Proto je důležité mít vždy dostatek místní měny a informovat se o aktuálních podmínkách na dané trase před cestou.

V Mosambiku je možné také využít dopravy po vodě, například lodní dopravy po řekách nebo trajekty mezi ostrovy. Turisté mohou také využít dopravu lodí nebo jachty pro objevování nádherných pláží a korálových útesů na pobřeží Indického oceánu.

Počasí

V Mosambiku je tropické klima s vyšší vlhkostí vzduchu. Nejlepší období pro turistickou návštěvu Mosambiku je období sucha, které trvá od května do října. V této době je méně srážek a teploty jsou mírnější. V období dešťů, které trvá od listopadu do dubna, je více srážek a vysoká vlhkost, což může být pro některé turisty nepříjemné.

Jídlo

Mosambická kuchyně je velmi různorodá a ovlivněná portugalskou, africkou a indickou kuchyní. Mezi nejtypičtější pokrmy patří:

 1. Matapa – hustá omáčka připravovaná z listů manioku a arašídové pasty, podávaná s rýží nebo maniokovou kaší
 2. Piri-piri – kořeněná omáčka s chilli papričkami, česnekem a octem, používaná k dochucení masa a ryb
 3. Feijão com arroz – rýže s fazolemi, často podávaná jako příloha k masu a rybám
 4. Caril – kari omáčka, podávaná s rýží nebo chlebem
 5. Frango à Zambeziana – grilované kuřecí maso marinované v kořenící směsi a podávané s rýží a salátem
 6. Chamussas – mosambické samosy plněné masem nebo zeleninou
 7. Galinha à Cafreal – kuřecí maso marinované v kořenící směsi s chilli papričkami, česnekem a ingrediencemi jako je limetková kůra a koriandr
 8. Arroz doce – sladká rýžová kaše s kořením a kokosovým mlékem
 9. Sopa de feijão – fazolová polévka
 10. Mariscos – různé druhy mořských plodů, připravované například na grilu nebo v kari omáčce.

Bezpečnost

Mosambik má vysokou úroveň kriminality, zejména v hlavním městě Maputo a v jiných velkých městech. Kriminalita zahrnuje ozbrojené loupeže, krádeže, únosy a autovandalismus. Turisté by měli být velmi opatrní při cestování v noci a v oblastech s vysokou kriminalitou, jako jsou trhy, autobusová nádraží a veřejné prostory. Zvláštní opatrnost se doporučuje v blízkosti hranic s Jihoafrickou republikou a Zimbabwe, kde se vyskytují případy ozbrojených útoků a únosů.

Dále se doporučuje turistům být opatrní při plavbě po vodách Mosambiku kvůli riziku pirátství. Turisté by také měli být obezřetní při cestování do oblastí, kde se vyskytují nemoci jako malárie a dengue horečka. Je důležité dbát na základní hygienu a používat repelenty proti hmyzu.

Vzhledem k nedávným teroristickým útokům v severních provinciích Cabo Delgado a Nampula by měli turisté pečlivě zvážit své cestování do této oblasti a sledovat aktuální bezpečnostní informace.