Uganda je známá především pro gorily, protože zde můžete navštívit jeden z posledních skutečných přírodních domovů těchto ohrožených primátů. Kromě goril můžete v ugandských národních parcích spatřit i další velkou zvěř, jako jsou sloni, lvi, gepardi, nosorožci a mnoho dalších.

Národní park Queen Elizabeth nabízí nezapomenutelnou plavbu na kanoe přes řeku Kazinga, kde můžete vidět krokodýly a hrochy, stejně jako mnoho druhů ptáků a jiných živočichů. Jiným nezapomenutelným zážitkem je safari v národním parku Murchison Falls, kde můžete vidět vodopády a velkou savanovou zvěř, včetně slonů, antilop a šelem.

Navštivte národní park Bwindi Impenetrable Forest, kde se nachází více než polovina světové populace horských goril. Můžete si zde zarezervovat prohlídku s průvodcem a být svědkem neuvěřitelného zážitku setkání s těmito neuvěřitelnými primáty v jejich přirozeném prostředí.

Základní údaje

Uganda je jednou z nejlepších destinací pro safari východní Afriky a nabízí bohatou divočinu, zahrnující gorily, šimpanze a slony. Nejvíce populární atrakcí pro turisty jsou gorilí safari v Bwindi Impenetrable Forest National Park a Mgahinga Gorilla National Park.

Kromě goril mohou turisté v Ugandě také sledovat slony, lvy, buvoly, gepardy, hyeny, krokodýly a mnoho dalších druhů. Kromě národních parků mohou turisté navštívit také mnoho přírodních rezervací a dalších chráněných oblastí. Uganda je také domovem více než 1 000 druhů ptáků, což ji činí skvělým cílem pro pozorování ptáků.

Národní parky v Ugandě

Mezi nejvíce navštěvované národní parky v Ugandě patří:

 1. Bwindi Impenetrable National Park – domov vzácných horských goril a dalších ohrožených druhů.
 2. Queen Elizabeth National Park – park s rozmanitou faunou a flórou, kde se můžete setkat s velkými zvířaty jako jsou sloni, lvi, buvoli a další.
 3. Murchison Falls National Park – park s nádhernými vodopády, kde se můžete podívat na řadu zvířat, včetně slonů, levhartů, krokodýlů a mnoha druhů ptáků.
 4. Kibale National Park – park se zvláštními druhy opic, včetně šimpanzů a colobusů.
 5. Mgahinga Gorilla National Park – domov horských goril a krásných vrcholů sopky Muhabura, Gahinga a Sabyinyo.
 6. Semuliki National Park – park s mnoha vzácnými druhy ptáků a divokých zvířat, včetně antilop a slonů.
 7. Kidepo Valley National Park – park s nádhernou krajinou, kde se můžete setkat s velkými zvířaty, jako jsou lvi, gepardi a sloni.

Bwindi Impenetrable National Park

Bwindi Impenetrable National Park je národní park v jihozápadní Ugandě. Park je domovem pro většinu populace horských goril a je považován za jeden z nejlepších míst na světě pro pozorování těchto velkých primátů.

Kromě horských goril zde také žijí jiné druhy primátů, jako jsou například šimpanzi, bělohlavci nebo kolobřišníci. Park je také domovem pro mnoho druhů ptáků, hmyzu a dalších živočichů.

Pro turisty je zde možnost absolvovat gorilí trekking, při kterém se vydáte s průvodcem do hluboké džungle hledat gorily a pozorovat je v jejich přirozeném prostředí. Je to nezapomenutelný zážitek, který si budete pamatovat celý život. Kromě gorilího trekkingu je zde také možnost absolvovat šimpanzí trekking, sledovat ptáky a další druhy zvířat či projít si některými z krásných turistických stezek.

Pro návštěvu parku je potřeba mít povolení, které se musí předem rezervovat. V parku je také možnost ubytování v kempu nebo v některém z luxusních resortů.

Murchison Falls National Park

Murchison Falls National Park je největším národním parkem v Ugandě a nachází se v západní části země. Park je pojmenován po vodopádu Murchison Falls, který vzniká, když řeka Nil prochází úzkým průchodem v masivní skále.

Park nabízí úžasné příležitosti pro pozorování zvířat, jako jsou sloni, lvi, gepardi, krokodýli, hroši, žirafy, antilopy a mnoho dalších. Zdejší divoká zvěř je nádherná a jedinečná. V parku se nachází také několik unikátních biotopů, jako jsou savany, deštné lesy, vodní cesty a pustiny. Tento různorodý terén poskytuje domov mnoha druhů zvířat a rostlin.

Kromě safari můžete v Murchison Falls National Parku podniknout vodní safari po řece Nil, navštívit vodopády Murchison Falls nebo si vyjet na návštěvu tamního místního města.

Mgahinga Gorilla National Park

Mgahinga Gorilla National Park se nachází v jihozápadní Ugandě, na hranici s Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. Park je součástí virungského pohoří, což je domovem vzácných horských goril, které jsou hlavním lákadlem pro návštěvníky parku.

Mgahinga Gorilla National Park zahrnuje rozlohu přibližně 33,7 km² a je obklopen národním parkem Volcanoes v Rwandě a národním parkem Virunga v Demokratické republice Kongo. V parku se nachází tři vrcholy sopek – Mount Gahinga (3 474 m), Mount Muhabura (4 127 m) a Mount Sabyinyo (3 669 m).

Kromě horských goril mohou návštěvníci parku vidět také různé druhy opic, jako jsou například zlatokozy, colobi bělobřiché a černobílé, mangabej modročelý a další. V parku se nachází také několik druhů stromů, jako jsou například bambusy, stromy druhu Macaranga kilimandscharica, Lobelia gibberoa a další.

Kromě prohlídky horských goril nabízí park také další aktivity pro turisty, jako jsou turistické výlety po horách a trekkingové túry k vrcholům sopek, pozorování ptáků a procházky s průvodcem v přírodním prostředí parku. Vstup do parku je možný pouze s průvodcem a vstupenky je nutné předem rezervovat.

V parku je k dispozici několik ubytovacích možností pro turisty, včetně luxusních kempů a turistických chat. Kromě toho jsou k dispozici i restaurace a obchody se suvenýry.

Co vidět na safari v Ugandě

Fauna v Ugandě je bohatá a různorodá. Mezi nejznámější druhy patří horské gorily, šimpanzi, sloni, lvi, gepardi, hroši, buvoli, krokodýli, žirafy a mnoho dalších druhů savců. Kromě toho mohou turisté na safari v Ugandě vidět také mnoho druhů ptáků, jako jsou například kritik zelený, turako chocholatý nebo pelikán africký.

Flora Ugandy je také velmi různorodá. V národních parcích a rezervacích se nachází několik biotopů, včetně deštných pralesů, savan, bažin a horských oblastí. V těchto biotopech se nachází mnoho endemických a ohrožených druhů rostlin, jako jsou například africký skočec, cibule africká, dracéna krvavá a mnoho dalších.

Ubytování na safari v Ugandě

V Ugandě jsou k dispozici různé typy ubytování pro turisty na safari, včetně luxusních lodge, středně velkých kempů a cenově dostupných kempů. Některé z nejlepších ubytování v národních parcích zahrnují komfortní pokoje, vlastní koupelnu a terasu s výhledem na přírodu.

Mezi oblíbené možnosti ubytování v Bwindi Impenetrable National Park patří například Buhoma Lodge, Sanctuary Gorilla Forest Camp a Mahogany Springs Lodge. V Murchison Falls National Park jsou oblíbené ubytování Chobe Safari Lodge, Paraa Safari Lodge a Murchison River Lodge.

V Mgahinga Gorilla National Park jsou k dispozici kempy, včetně Amajambere Iwacu Community Camp, Mount Gahinga Lodge a Volcanoes Mount Gahinga Lodge.

Většina ubytování v Ugandě nabízí možnost organizování různých aktivit včetně safari, průvodcovských tur a výletů za gorilami.

Doprava na safari v Ugandě

Pro dopravu na safari v Ugandě se nejčastěji využívají 4×4 vozidla se spolehlivým řidičem. Většina turistů přiletí do Kampaly, kde mohou najmout vozidlo nebo využít organizovaný transfer do národních parků. Dále lze využít i vnitrostátní lety, např. z Entebee do národních parků.

Většina parků má také vlastní průvodce, kteří vás provedou parkem a pomohou vám najít zvířata. Doporučuje se využít služeb místních průvodců, kteří jsou dobře obeznámeni s místními podmínkami a zvířaty.

Kromě toho jsou v Ugandě k dispozici i různé druhy dopravy, jako jsou motorky, běžné taxi nebo další veřejná doprava, ale pro safari v divočině tyto druhy dopravy nejsou doporučovány.

Počasí

Uganda má celoročně teplé a vlhké podnebí, přičemž deště jsou časté, zejména během deštivých období. Nejlepší období pro safari je obvykle v období sucha, kdy je snadnější vidět divokou zvěř v národních parcích. To zahrnuje měsíce června až září a prosinec až únor.

Nicméně, i během období dešťů můžete zažít nezapomenutelné safari a některé druhy zvířat jsou aktivnější právě během těchto období. Proto doporučujeme kontaktovat místní safari společnosti, aby vám poskytly více informací o tom, kdy bude nejlepší čas pro safari v závislosti na vašich konkrétních preferencích.

Tipy, jak si užít safari v Ugandě

Zde jsou některé tipy, jak si můžete užít safari v Ugandě:

 1. Vydejte se na gorilí trekking v Bwindi Impenetrable National Park a setkejte se s těmito ohroženými tvory tváří v tvář.
 2. Projděte se po řece Nile v Murchison Falls National Park a pozorujte obrovské krokodýly, hrochy a slony, kteří si užívají říční vody.
 3. Navštivte Queen Elizabeth National Park a sledujte, jak se sloni, lvi, buvoli a další divocí tvorové pohybují v savanách, lesích a bažinách.
 4. Prohlédněte si opeřené obyvatele Ugandy v Kibale Forest National Park a pozorujte více než 300 druhů ptáků.
 5. Uvolněte se na břehu krásného jezera Bunyonyi v jihozápadní Ugandě a vychutnejte si klidný pobyt a pozorování mnoha druhů ptáků.
 6. Navštivte Semuliki National Park a prozkoumejte jeho tropické deštné lesy a překrásná jezera.
 7. Udělejte si pěší turistiku v Rwenzori Mountains National Park a objevte tuto krásnou pohoří východní Afriky.
 8. Vydejte se na noční safari v národním parku Kidepo Valley a zjistěte, jaké zvíře se v noci vynoří z temné savany.
 9. Navštivte Ziwa Rhino Sanctuary a setkejte se s obnovující se populací nosorožců v Ugandě.
 10. Užijte si kulturní zážitek a navštivte tradiční vesnice v okolí národních parků, kde můžete ochutnat místní jídlo, zatancovat si a zjistit více o místních tradicích a zvyklostech.