Senegal je země v západní Africe, která nabízí návštěvníkům neuvěřitelnou směsici kultury, historie a přírodních krás. Při návštěvě Senegalu byste neměli vynechat návštěvu Gorée Island, bývalého přístavu pro obchod s otroky, který je dnes památkou UNESCO. Senegal je také domovem slavného festivalu jazzové hudby v Saint-Louis, který každý rok přiláká tisíce lidí z celého světa.

V Senegalu se nachází mnoho národních parků, včetně parku Djoudj, který je známý svou množstvím ptáků a je také zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Senegalská kuchyně je plná chutí a vůní, které stojí za ochutnání, včetně tradičního pokrmu zvaného thiéboudienne, který je připravován z ryže, zeleniny a ryb.

Základní údaje

Senegal je země ležící na západě Afriky a sousedí s Mauritánií, Mali, Guineou, Guineou-Bissau a Gambií. Je to bývalá francouzská kolonie a získal nezávislost v roce 1960. Senegal má rozlohu 196 722 km² a žije v něm přibližně 16,9 milionů obyvatel. Hlavním městem je Dakar, který leží na pobřeží Atlantského oceánu.

Oficiálními jazyky jsou francouzština a wolof, ale mluví se zde také dalšími jazyky, jako jsou pulaar, serer nebo diola. Senegal je zemí s bohatou historií a kulturou, což se projevuje v tradičních rituálech, hudbě a tanci. Ekonomika Senegalu je založena převážně na zemědělství, rybolovu, těžbě fosfátů a turistickém průmyslu. Senegal má tropické podnebí, s dešťovými obdobími od června do září a suchými obdobími od října do května.

Země má mnoho zajímavých turistických atrakcí, včetně národních parků, historických památek a slavných festivalů. Senegal je také domovem slavného fotbalového klubu, zvaného Teranga Lions, který je účastníkem mistrovství světa a Afriky.

Historie Senegalu

Historie Senegalu sahá tisíce let zpět. V oblasti Senegalu byly nalezeny nástroje a artefakty, které dokazují, že zde lidé žili již v paleolitu a neolitu. V 7. století přišli do oblasti Arabové a v 11. století sem dorazili Berbeři. Od 14. století zde začaly vznikat mnohé království, včetně království Tekrur, Wolof a Jolof.

Během 15. století přišli do oblasti Portugalci a ovládli několik přístavů. V 17. století sem dorazili Nizozemci, Britové a Francouzi. Francie postupně získávala v oblasti větší vliv a v roce 1677 získala ostrov Gorée, který se stal významným centrem obchodu s otroky.

Roku 1895 se stal součástí Francouzské západní Afriky. V průběhu 20. století se začaly formovat nacionalistické hnutí a po druhé světové válce se stal autonomním územím v rámci Francouzského impéria. Roku 1960 získal Senegal nezávislost a stal se republikou.

V 70. a 80. letech 20. století se Senegal stal jednou z nejdemokratičtějších zemí v Africe. Roku 1982 se Senegal a Gambie spojily do jedné země, ale v roce 1989 se Senegal opět osamostatnil. V průběhu 90. let a počátku 21. století Senegal zaznamenal ekonomický růst a stal se jednou z nejstabilnějších zemí v západní Africe.

Víza do Senegalu

Pro vstup do Senegalu je třeba mít platný cestovní pas s biometrickými údaji a platností minimálně 3 měsíce po plánovaném datu odjezdu. Pokud jste občanem EU a plánujete krátkodobý pobyt do 90 dnů bez výdělečné činnosti, vízum není potřeba. Pokud však plánujete jiný typ pobytu, je nutné si předem zažádat o vízum na Velvyslanectví Senegalu v Berlíně. Není možné žádat o vízum na hraničních přechodech nebo na letišti.

Zajímavá místa v Senegalu

Zde je 10 nejvíce navštěvovaných turistických atrakcí v Senegalu:

 1. Gorée Island – Historický ostrov, kde se nachází Muzeum otroctví a koloniální historie.
 2. Dakar – Hlavní město Senegalu, které je plné barev, kultury a místního umění.
 3. Lac Rose – Unikátní slané jezero s růžovou vodou, které se nachází v blízkosti Dakaru.
 4. Saint-Louis – Město na severu Senegalu, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí krásnou architekturu a atmosféru.
 5. Delta Saloum – Krásná přírodní oblast s mangrovovými lesy, lagunami a písečnými dunami.
 6. Bandia Reserve – Safari park s velkým množstvím zvířat, jako jsou lvi, nosorožci, žirafy a sloni.
 7. Ziguinchor – Město na jihu Senegalu, které je centrem Casamance regionu a nabízí pestrý kulturní život.
 8. Saly – Přímořské město, které je oblíbené pro turisty díky svým plážím, aktivitám na vodě a nočnímu životu.
 9. Joal-Fadiouth – Ostrov spojený dřevěnými můstky a město, kde se nachází hrobka zakladatele Senegalu, Léopolda Sédara Senghora.
 10. Cap Skirring – Přímořské letovisko s bílými plážemi, lagunami a palmami.

Dakar, hlavní město

Dakar je hlavním městem Senegalu a je jedním z největších a nejrušnějších měst západní Afriky. Město nabízí zajímavé zážitky a atrakce pro turisty, ať už se jedná o kulturní, historické nebo rekreační aktivity.

Co byste měli navštívit v Dakaru?

 1. Île de Gorée je malebný ostrov ležící nedaleko pobřeží Dakaru, je známý pro své historické domy, muzea a památky, které připomínají obchod s otroky. Můžete se procházet úzkými uličkami, navštívit Muzeum otroctví a slavný Dům otroků, který je památkově chráněným místem UNESCO.
 2. Papežská mešita, velkolepá mešita je jednou z největších mešit v západní Africe a je významným náboženským místem pro muslimy v Dakaru. Můžete si prohlédnout její impozantní architekturu a dozvědět se více o islámu v Senegalu.
 3. Marché Sandaga je jeden z největších trhů v Dakaru, který nabízí širokou škálu místních produktů, jako jsou oblečení, šperky, umění, suvenýry a další. Je to skvělé místo pro nákupy a prozkoumávání místní kultury.
 4. Muzeum černošské civilizace je moderní muzeum a nabízí pohled na africkou kulturu, historii a umění. Můžete si prohlédnout sbírky archeologických nálezů, tradičních uměleckých děl a kulturních artefaktů.
 5. Pláže: Dakar má několik pěkných pláží, jako jsou pláž Yoff, pláž N’Gor a pláž Île de N’Gor, které nabízejí možnosti k relaxaci, koupání a vodním sportům.
 6. Dakarský velodrom je jedno z nejznámějších míst v Dakaru, kde si můžete užít cyklistické závody, tréninky a další sportovní akce.
 7. Dakarský katedrála se nachází v centru Dakaru a je jedním z významných křesťanských míst v městě. Můžete si prohlédnout její krásnou architekturu a umělecká díla.

Co dělat v Senegalu

V Senegalu je mnoho aktivit a zážitků, které můžete podniknout. Některé z nich jsou:

 1. Prozkoumejte historii: Senegal má bohatou historii, včetně období otroctví a kolonizace. Navštivte muzeum na ostrově Gorée a získejte více informací o této temné kapitole historie.
 2. Projděte se po trzích: Senegal má mnoho trhů a bazarů, kde můžete nakupovat místní zboží, jako jsou různé druhy potravin, rukodělné výrobky, šperky a textilie.
 3. Safari: Vydejte se na safari v rezervaci Bandia, kde můžete vidět velkou škálu zvířat, jako jsou lvi, žirafy, sloni a nosorožci.
 4. Plážové aktivity: Senegal má mnoho krásných pláží, kde si můžete užít vodní sporty, jako jsou kitesurfing, windsurfing nebo jízda na kajaku.
 5. Kulturní zážitky: Navštivte místní vesnice a získejte náhled do místní kultury a tradic. Zúčastněte se tradičních tanců a zpěvů a ochutnejte místní jídlo.
 6. Přírodní krása: Navštivte delta Saloum, kde se nacházejí mangrovy, laguny a písečné duny. Můžete se také vydat na výlet do národního parku Niokolo-Koba, který je domovem mnoha druhů zvířat.
 7. Sportovní aktivity: Senegal je domovem mnoha sportů, jako je fotbal, basketbal a wrestling. Navštivte místní stadiony a zápasy nebo se zapojte do sportovních aktivit s místními obyvateli.
 8. Festivaly: Senegal má mnoho festivalů a oslav, které se konají po celý rok. Můžete se zúčastnit festivalu hudby, tance a umění, který se koná v Dakaru každoročně v únoru.
 9. Relaxace: Užijte si relaxaci v některém z místních lázeňských center nebo wellness center, které nabízejí masáže, koupele a další relaxační procedury.
 10. Vodopády: Navštivte vodopády v blízkosti města Dindefelo a užijte si krásné scenérie a možnost koupání v přírodním bazénu.

Doprava

V Senegalu je doprava různorodá a může být trochu chaotická, takže je důležité být obezřetný. Zde jsou některé způsoby dopravy a doporučení pro turisty:

 1. Taxi: Taxi jsou nejrozšířenější formou dopravy v Senegalu a jsou poměrně levné. Mějte však na paměti, že mnoho taxikářů nemá taxametry, takže se dohodněte na ceně předem.
 2. Dálnice: Senegal má dobrou silniční síť, ale mimo města mohou být silnice v horším stavu. V některých oblastech mohou být silnice také nebezpečné kvůli přítomnosti stád a dalších zvířat.
 3. Autobus: Autobusová doprava je také běžná, ale může být přeplněná a nepohodlná.
 4. Moto taxi: Moto taxi jsou populární v mnoha městech Senegalu a jsou rychlým způsobem, jak se dostat z místa na místo. Buďte však opatrní a zkontrolujte, zda máte helmu a že řidič má povolení.
 5. Vlak: Senegal má také železniční síť, ale většina tratí je v dezolátním stavu a vlaky často jezdí s velkým zpožděním.

Počasí

Senegal má horké a suché podnebí, typické pro region Sahelu. Teploty se během roku pohybují mezi 20°C až 40°C, a vysoká vlhkost může být velmi náročná.

Nejlepší doba pro turistickou návštěvu závisí na vašich plánech. Pokud plánujete návštěvu měst a památek, nejlepší období je od prosince do března, kdy jsou teploty mírnější a vlhkost nižší. Pokud chcete navštívit Senegal kvůli safari a pozorování zvířat, nejlepší doba je od listopadu do března, kdy je sucho a zvířata se shromažďují u vodních zdrojů. Naopak, pokud vás zajímají vodní sporty a pláže, nejlepší doba je od května do září, kdy jsou teploty vyšší a vítr je příznivý pro kitesurfing a windsurfing.

Jídlo

V Senegalu je mnoho druhů tradičních jídel, které jsou často závislé na regionu. Některá z nejznámějších jídel Senegalu jsou:

 1. Thiéboudienne – národní jídlo Senegalu, což je rybí pokrm podávaný s vařenou rýží a zeleninou, jako jsou cibule, mrkev, kapusta a rajčata.
 2. Yassa – kuře nebo ryba podávaná s cibulí, citronem a rýží. Toto jídlo má silnou, kořeněnou chuť.
 3. Mafe – arašídová omáčka s hovězím, kuřecím nebo rybím masem a rýží.
 4. Thiebou yapp – je rybí pokrm s grilovaným hovězím masem, zelím, mrkví a chilli papričkami.
 5. Fataya – jsou druhem palačinek plněných masem nebo zeleninou, obvykle podávané jako předkrm.
 6. Domoda – arašídová omáčka s grilovaným kuřecím masem, podávaná s rýží nebo maniokem.
 7. Thiakry – dezert vyrobený z kuskusu, smíchaného s mlékem, cukrem a příchutí vanilky nebo skořice.
 8. Bissap – osvěžující nápoj z červeného hibiskusu, ochucený cukrem a limetkovou šťávou.

Tyto pokrmy jsou v Senegalu velmi oblíbené a můžete je ochutnat v restauracích, trzích a během různých oslav a festivalů.

Bezpečnost

Bezpečnost v Senegalu pro turisty se v posledních letech zlepšila, nicméně stále platí, že je třeba dodržovat určitá opatření, aby se minimalizovaly rizika. Doporučuje se, abyste nechávali cennosti v hotelovém sejfu a měli na sobě jen nezbytně nutné věci. Turistům se doporučuje vyhnout se nočním cestám a jezdit pouze s ověřenými a licencovanými dopravci. V Senegalu existuje riziko onemocnění jako je např. malárie, zápal plic, nebo chřipka. Doporučuje se konzultovat s lékařem a zajistit si vhodné očkování a případné léky před cestou.

Očkování

Před cestou do Senegalu byste se měli informovat o aktuálních očkovacích požadavcích a doporučeních. Senegal má některá povinná očkování pro vstup do země, která mohou být vyžadována při příjezdu na senegalské letiště nebo na hraničních přechodech. Povinná očkování se mohou lišit v závislosti na věku cestujících, zemi jejich původu nebo tranzitu a dalších faktorech.

Aktuálně jsou povinná očkování pro Senegal tato:

 1. Žlutá zimnice: Senegal vyžaduje, aby cestující starší 9 měsíců před vstupem do země předložili platný certifikát o očkování proti žluté zimnici, pokud přicházejí z oblasti s rizikem žluté zimnice nebo jsou jimi přepravováni.

Mimo povinných očkování existují také doporučená očkování pro Senegal, která mohou být doporučena cestovatelům, a to zejména pro ochranu před některými nemocemi, které jsou běžné v této oblasti Afriky. Mezi doporučená očkování patří například:

 1. Hepatitida A: Hepatitida A je virové onemocnění jater, které se šíří prostřednictvím kontaminované vody a potravy. Cestovatelům do Senegalu se doporučuje očkování proti hepatitidě A.
 2. Břišní tyfus: Břišní tyfus je bakteriální infekce, která se šíří kontaminovanou vodou a potravou. Očkování proti břišnímu tyfu může být doporučeno pro cestovatele, kteří plánují dlouhodobý pobyt nebo budou mít přímý kontakt s místními obyvateli.
 3. Meningokoková meningitida: Meningokoková meningitida je závažné bakteriální onemocnění mozkových blan, které se šíří kapénkovou infekcí. Očkování proti meningokokové meningitidě může být doporučeno pro některé cestovatele, zejména pokud plánují cestovat do oblastí s vyšším výskytem této nemoci.

Malárie v Senegalu

Senegal je zemí s rizikem výskytu malárie, zejména v některých oblastech s nižší nadmořskou výškou a vyšším vlhkým prostředím, jako je například deltapána řeky Senegal, pobřeží Guinejského zálivu a oblasti blízko hranic s Guineou, Guineou-Bissau a Mali.

Malárie je vážné a potenciálně smrtelné infekční onemocnění způsobené parazity z rodu Plasmodium, které se šíří kousnutím infikovaného komára. Pro cestovatele do Senegalu se doporučuje přijmout opatření k prevenci malárie, včetně užívání antimalarik, repelentů proti komárům a nošení ochranných oblečení (např. dlouhé rukávy a kalhoty) večer a v noci, kdy jsou komáři nejaktivnější. Důležité je také spát v síťovém moskytiéře nebo v místnostech s klimatizací nebo s okny s ochrannými sítěmi, aby se minimalizovalo riziko kousnutí komára.

Pokud plánujete cestovat do Senegalu a máte obavy ohledně malárie, je důležité konzultovat se svým lékařem nebo cestovní klinikou ohledně doporučených opatření a případného antimalarického léčení, které by mohlo být pro vás nejvhodnější.