Pokud jste už přesycení dovolenými v Chorvatsku či Řecku, možná je na čase zkusit něco exotičtějšího a navštívit africkou stranu Středozemního moře. Tunisko je malá země s téměř 12 miliony obyvatel ležící mezi Libyí a Alžírskem. Turisty je velmi oblíbená díky tomu, že nabízí arabskou exotiku za velmi příznivou cenu. Cesta tam také není nikterak dlouhá. Pokud chcete strávit typickou dovolenou lenošením u moře, ohromí vás nádherné tuniské pláže. Pokud hledáte spíše turistické vyžití, Tunisko vám může nabídnout také spoustu památek a historických výletů. Pokud stále váháte, podívejte se na zajímavá místa v Tunisku, která musíte navštívit.

Tunis – hlavní město

Hned za Tuniským zálivem u břehů Středozemního moře, skryté za Lac de Tunis (Tuniskou lagunou), na vás čeká hlavní město Tuniska – Tunis. Jde o jedno z nejstarších měst, jaká můžete na naší planetě najít. Dnes má kolem 2 500 000 obyvatel.

Rozhodně by bylo hříchem opustit Tunis bez návštěvy tamní medíny. Tu má téměř každé arabské město, jde o jakési historické centrum a jádro města, tedy staré město. Ta v Tunisu je ale specifická svou atmosférou a také mešitou.

Mešita Jama Ez Zitouna, neboli mešita Olivovníku, stojí na svém místě již od roku 732. Na první pohled vůbec nepřipomíná typickou úzkou mešitu, jakou si asi představíte. Charakterizuje jí její široká čtyřhranná věž. K vidění je zde modlitebna nebo například překrásné benátské lustry.

Už jenom medína jako taková na vás dýchne její nezaměnitelnou atmosférou. Ve spleti úzkých uliček potkáte místní prodejce, kteří vás jako turisty budou vtahovat do svých krámků a nabízet vám jejich zboží. Pokusí se vám prodat opravdu cokoli. A tím myslíme opravdu cokoli. Při naší vlastní zkušenosti to byl například štír v plastové láhvi od Coca Coly.

Následně se z Tunisu můžete vydat ještě blíže k moři, až na samotný cíp pevniny, do malebného místa zvaného Sidi Bou Said. Ohromí vás modrobílá kombinace místních domků. Posedět můžete v kavárně Café Side Chabaane, která vám nabídne ten nejúžasnější výhled na moře, jaký jste kdy viděli.

Následně je to ze Sidi Bou Said pouze pár minut cesty, a octnete se na místech, kde se psala pradávná historie – v Kartágu.

Kartágo – památky a historie

tunisko kartago

Kartágo je dnes předměstím Tunisu, kde se bohatství snoubí s přírodou a zelení. Mezi místními vilami můžete objevit památky z dob dávno minulých.

Kartágo založili Féničané již v roce 814 př. n. l. V dobách jeho největší slávy ho obklopovaly mohutné hradby a pyšnilo se faktem, že patřilo k těm největším městům na světě.

Kartágo ale potkal smutný osud – úplně ho zničili Římané během punských válek. Poté došlo k jeho obnovení. Veškeré pamětihodnosti tak pocházejí až z římské doby.

Vidět zde můžete Antoniovy lázně, římský amfiteátr, vily či divadlo, chrám sv. Cypriána nebo fénický přístav. Milovníci muzeí zde najdou Kartaginské muzeum, Muzeum punských přístavů či Oceánografické muzeum.

Hammamet – místní pláž Nabeul

Velmi oblíbeným letoviskem je také Hammamet, který leží asi 65 km jihovýchodně od Tunisu. Vyhlášená je místní pláž, která je dlouhá 14 kilometrů a vede až do sousedního města Nabeul.

Zde na vás čeká opět čarokrásná medína, která je stará přes 500 let. Ve srovnání s tou v Tunisu je o cosi zastaralejší a drsnější, díky tomu ale dýchá svou jedinečnou a nezaměnitelnou atmosférou. Pokud nevěříte, opět připojujeme jednu vlastní zkušenost – místní obyvatelé chtěli koupit jednu z našich spolucestujících za 20 velbloudů.

Kromě medíny můžete v Hammametu vidět například pevnost Kasbah, která zde stojí od 15. století. Je z ní nádherný výhled na místní přístav. Další místní zajímavostí je například námořní hřbitov.

Pokud si budete chtít odpočinout, čeká zde na vás také několik velmi oblíbených písečných pláží s pozvolným vstupem do moře.

Mahdia – pláže a Brána Skiga Kahla

Pro milovníky pláží připojujeme tip na návštěvu města Mahdia. Z Hammametu je to dalších 160 km cesty jižním směrem. Místní pláže turisté milují a považují je za jedny z nejkrásnějších v Tunisku. Tvořeny jsou bílým pískem s vyplavenými mušlemi. Vstup do moře je zde opět pozvolný a pláže jsou obklopeny hotelovými resorty. Jde tak o ideální místo k dovolené strávené s dětmi.

Na své si zde přijdou ale také milovníci výletů a pamětihodností. K vidění je zde například Skifa Kahla, což je opevněná brána tvořící vstup do starého města. Město chránila už od 10. století.

S místní kulturou a historií se můžete seznámit v Malém muzeu. Za návštěvu určitě stojí také Velká mešita, kterou najdete v těsné blízkosti medíny. Mahdia má, stejně jako Hammamet, také námořní hřbitov.

Toto místo je tak ideální pro pasivní i aktivní dovolenou.

Djerba – ostrov pro dovolenou

Pokud zamíříte ještě dále jižním směrem, můžete se vydat také na překrásný ostrov Djerba, který se nachází již téměř při hranicích s Libyí.

Ostrov je ideální pro dovolenou strávenou u moře. Pokud chcete ze všeho nejvíce lenošit na pláži, vydejte se právě sem.

Nejznámější a nejoblíbenější pláží na Djerbě je Sidi Mahrez. Tato pláž vás ohromí svou rozlohou a bílým pískem. Lemovaná je palmami a luxusními hotelovými resorty.

Alternativou je Sidi Yati – pláž, nad kterou se tyčí impozantní maják Taguermess pyšnící se tuniskými národními barvami. Je vysoký 75 metrů a na svém místě stojí od 19. století. Dnes je to již symbol ostrova Djerba. Díky němu a nádherné pláži zde můžete pořídit krásné fotografie.

jízda na velbloudovi

A na závěr tip pro ty odvážnější z vás – Djerba je také ideálním výchozím bodem k výletům na poušť Sahara. Pokud vás láká jízda na velbloudovi, není nač čekat. Kde jinde by jízda na něm mohla být atraktivnější než v samotném symbolu Afriky, v poušti Sahara?

Cestovní pojištění do Tuniska

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Afriky či jinam do světa srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!