Zambie je africká země bohatá na úchvatnou přírodu, včetně slavných Viktoriiných vodopádů, které jsou jedním z největších a nejimpresivnějších vodopádů na světě. Zambie je domovem mnoha národních parků a rezervací, kde turisté mohou zažít nezapomenutelné safari a pozorovat vzácnou africkou zvěř, včetně slonů, lvů, leopardů a nosorožců. Je rájem pro dobrodruhy, nabízí mnoho možností pro adrenalinové aktivity, jako je bungee jumping z mostu přes Viktoriiny vodopády, rafting na divokých řekách nebo safari na koni.

Místní kultura a etnika jsou bohatá a rozmanitá, s mnoha tradičními vesnicemi a etnickými skupinami, které nabízejí jedinečný pohled na místní život a tradice. Lidé v Zambii jsou známí svou pohostinností a vřelým přístupem k návštěvníkům. Turisté se mohou těšit na setkání s místními obyvateli a objevování místní kultury a životního stylu.

Základní údaje

Zambie je vnitrozemský stát nacházející se v jižní Africe. Hlavním městem Zambie je Lusaka, která je největším městem země. Zambie má rozlohu přesahující 752 600 čtverečních kilometrů a je tak jednou z větších afrických zemí. Zambie hraničí s osmi zeměmi: Tanzanií, Malawi, Mosambikem, Zimbabwe, Botswanou, Namibií, Angola a Demokratickou republikou Kongo.

Oficiální jazyky Zambie jsou angličtina, která se používá ve veřejné správě, a přes 70 různých místních jazyků, z nichž nejběžnější je nyanja. Zambie má odhadovanou populaci přesahující 17 milionů obyvatel.

Hlavním ekonomickým odvětvím Zambie je těžba mědi, která tvoří značnou část exportu země. Zambie je také známa svými národními parcemi a chráněnými oblastmi, jako je například Národní park Jihozápadní Kafue, který je jedním z největších národních parků na světě.

V Zambii se nachází také slavný Viktoriini vodopády, které jsou jedním z nejznámějších vodopádů na světě a přitahuje turisty z celého světa. Kultura Zambie je bohatá a různorodá, s tradičními tanci, hudbou, řemesly a festivity, které odrážejí bohaté etnické rozmanitosti země.

Historie Zambie

Historie Zambie je bohatá a rozmanitá. Země se nachází na území, které bylo osídleno již před tisíci lety, a prošla různými etnickými a kulturními vlivy. Zambie se stala britským protektorátem v roce 1889 pod názvem Severní Rhodesie. Během koloniální éry byla země ovlivněna především těžbou mědi, která se stala hlavním průmyslovým odvětvím.

V roce 1924 byla Severní Rhodesie začleněna do Jihoafrického svazu jako jedna z jeho provincií. V průběhu 20. století se začala formovat zambijská národní identita a hnutí za nezávislost. V roce 1964 se Zambie stala nezávislým státem pod vedením prvního prezidenta Kennetha Kaundy.

Po získání nezávislosti se Zambie snažila prosazovat politiku afrického socialismu a hospodářské nezávislosti. Země se stala jednou z klíčových zemí hnutí nezúčastněných zemí a měla významnou roli v regionálních i mezinárodních otázkách.

V 70. a 80. letech 20. století se Zambie potýkala s hospodářskými problémy, včetně poklesu cen mědi na světových trzích a zhoršující se ekonomické situace. V roce 1991 se konaly první pluralitní volby a země se přesunula k více demokratickému režimu.

Dnes je Zambie suverénní africký stát s různorodou kulturou a bohatstvím přírodních zdrojů, včetně mědi, kobaltu, drahých kamenů a přírodního bohatství. Země čelí výzvám v oblasti hospodářství, infrastruktury, zdravotnictví a vzdělání, ale zároveň nabízí zajímavý pohled na svou historii, kulturu a přírodní krásy.

Víza do Zambie

Pro občany České republiky platí, že při cestě do Zambie mohou získat turistické vízum pro jeden vstup na hraničním přechodu nebo na mezinárodním letišti za 50 USD (pouze v USD). K získání zambijského víza je třeba vyplnit formulář a přiložit dvě fotografie.

Na hranicích není možné získat vícerázové víza. Před cestou doporučujeme ověřit aktuální podmínky vstupu u příslušného zastupitelského úřadu.

Zajímavá místa v Zambii

 1. Viktoriiny vodopády – jedny z nejznámějších vodopádů na světě, které se nacházejí na hranici mezi Zambií a Zimbabwe. Jsou největší vodopády v Africe a jedno z nejvýznamnějších turistických míst v Zambii.
 2. Národní park Jihozápadní Kafue – jeden z největších národních parků v Africe, který je domovem pro velké množství divokých zvířat, včetně slonů, lvů, levhartů a různých druhů antilop. Je populárním místem pro safari a pozorování volně žijících zvířat.
 3. Národní park Jihočeské Luangwa – další populární národní park, který je známý pro svou bohatou faunu, včetně slonů, levhartů, buvolů a různých druhů ptáků. Je také známý pro svou jedinečnou krajinu s meandrující řekou Luangwa a údolím, které nabízí spektakulární pohledy.
 4. Národní park Mosi-oa-Tunya – národní park nacházející se poblíž Viktoriiných vodopádů, který nabízí možnost pozorování zvířat, jako jsou sloni, zebry, buvoli a různé druhy antilop. Je také známý pro své četné jeskyně a rokle.
 5. Národní park Lower Zambezi – malebný národní park, který se nachází na březích řeky Zambezi. Je známý pro svou krásnou přírodu, kde můžete pozorovat zvířata jako jsou sloni, lvové, krokodýli a různé druhy ptáků. Nabízí také možnost rybaření a lodních safari.
 6. Kafue Flats – rozsáhlé nížinné pláně v Kafue River Basin, které jsou domovem pro různé druhy ptáků, zejména začátkem a koncem deštivé sezóny. Je to také důležité místo pro pastevectví a rybolov.
 7. Národní park Kafue – jeden z největších národních parků v Zambii, který nabízí rozmanitou faunu a flóru. Je známý pro svou přírodní krásu, včetně rozlehlých plání, řek a jezer, a je ideálním místem pro safari a pozorování volně žijících zvířat

Národní park Jihozápadní Kafue

Národní park Jihozápadní Kafue je jedním z největších a nejméně navštěvovaných národních parků v Zambii. Nachází se v jihozápadní části Kafue národního parku, který je rozprostřen na rozloze přesahující 22 000 km², což ho činí jedním z největších národních parků na světě.

Park je známý svou rozmanitou faunou, která zahrnuje například slony, lvy, gepardy, levharty, hyeny a mnoho dalších druhů zvířat. Park je také domovem pro mnoho ptáků, z nichž některé jsou vzácné nebo endemické. Národní park Jihozápadní Kafue je ideálním místem pro safari a pozorování divoké přírody, s možností ubytování v kempech a lodgech.

Lusaka

Lusaka, hlavní město Zambie, stojí za návštěvu díky svým kulturním a historickým zajímavostem, jako je Národní muzeum, katedrála Sv. Jakuba, a také nabízí moderní nákupní centra, zahrady a možnost safari v Lusaka National Park.

 1. Manda Hill – jedno z nejlepších nákupních center v Lusace, které nabízí široký výběr obchodů, restaurací a kaváren. Je to také oblíbené místo pro setkávání a nakupování suvenýrů.
 2. Národní muzeum Zambie – jedno z největších muzeí v zemi, které nabízí pohled na historii, kulturu a přírodní bohatství Zambie. Zde můžete vidět sbírky archeologických nálezů, etnografických artefaktů a zvířecích preparátů.
 3. Katedrála Sv. Jakuba – jedna z nejstarších katedrál v zemi, která je známá svou architekturou a historickým významem. Je to důležité místo pro náboženské a kulturní aktivity.
 4. Zambické národní divadlo – kulturní centrum, kde se konají různé divadelní představení, hudební a taneční akce. Je to skvělé místo pro poznání zambické kultury a umění.
 5. Zambický národní botanický zahrad – krásné botanické zahrady s bohatou flórou a faunou, které nabízejí příjemné procházky a relaxaci v přírodě. Je to také skvělé místo pro pikniky a rodinné aktivity.
 6. Kalimba Reptile Park – park, který se specializuje na chov a ochranu plazů, včetně krokodýlů, hadů a želv. Je to zajímavé místo pro pozorování exotických zvířat a zároveň nabízí vzdělávací programy o plazech.
 7. Lusaka National Park – jediný národní park v zemi, který se nachází ve městě Lusaka. Je domovem pro různé druhy divokých zvířat, včetně zebry, gazel a antilop, a nabízí možnost safari a pozorování zvířat v přírodním prostředí.
 8. Arcades Shopping Mall – moderní nákupní centrum s obchody, restauracemi a kavárnami, které nabízí různé možnosti nákupů a stravování. Je to populární místo pro nakupování a relaxaci pro místní obyvatele i turisty.

Co dělat v Zambii

Zambia nabízí širokou škálu aktivit a zážitků pro turisty. Zde je několik tipů na to, co můžete v Zambii dělat:

 1. Safari: Zambia je domovem mnoha národních parků, které nabízejí nezapomenutelné safari zážitky. Můžete pozorovat divokou zvěř, včetně slonů, lvů, leopardů, nosorožců a mnoha dalších druhů.
 2. Victoria Falls: Tato impozantní vodopád, který je považován za jedno z přírodních divů světa, se nachází na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe. Můžete si užít nádherný výhled na padající vodu a vyzkoušet různé adrenalinové aktivity, jako je bungee jumping, rafting nebo helikoptérové lety.
 3. Kultura a etnické vesnice: Zambia je domovem mnoha etnických skupin s bohatou kulturou a tradicemi. Můžete navštívit tradiční vesnice, setkat se s místními obyvateli a dozvědět se více o jejich způsobu života, řemeslech a tancích.
 4. Vodní aktivity: Díky řekám, jezerům a bažinám je Zambia také skvělým místem pro vodní aktivity. Můžete si užít rafting, lodní výlety, rybaření, kanoistiku nebo kajakování.
 5. Trekking a horská turistika: Zambia nabízí nádherné přírodní scenérie, včetně hor, lesů a národních parků, které jsou ideální pro pěší turistiku a trekking. Můžete se vydat na túry do hor Mulanje, do národních parků nebo na procházky v bujných lesích.

Doprava

Doprava v Zambii může být odlišná od standardů, které jsou turisté zvyklí v západních zemích. Zde jsou některá doporučení pro turisty ohledně dopravy v Zambii:

 1. Silniční infrastruktura v Zambii může být omezená a v některých oblastech mohou být silnice špatně udržované. Turisté by měli být opatrní při cestování po silnicích a vyhnout se nočnímu řízení, pokud je to možné. Je také důležité být připraven na nepředvídatelné situace, jako jsou příkopy, výmoly nebo nepředvídané překážky na silnici.
 2. V Zambii je běžné používání místních dopravních prostředků, jako jsou minibusy (nazývané „bush taxi“) a mototaxi („boda boda“). Při používání těchto dopravních prostředků je důležité být opatrný, zkontrolovat bezpečnostní opatření (jako jsou pásy) a mít na paměti, že standardy bezpečnosti a komfortu se mohou lišit od těch, na které jsou turisté zvyklí.

Počasí

Podnebí v Zambii je subtropické až tropické, s teplými a suchými zimami a horkými a deštivými léty. Nejlepší doba pro turistickou návštěvu Zambie závisí na konkrétních aktivitách, které chcete provádět, a regionu, který plánujete navštívit.

Suché období od května do října je nejlepší dobou pro turistiku v Zambii, protože počasí je většinou suché a teploty jsou mírné. To je také období, kdy je nejvhodnější pro safari, protože zvířata se soustřeďují kolem zdrojů vody a je snazší je pozorovat. Teploty se v této době pohybují mezi 15-30 °C, s nižší vlhkostí vzduchu.

Deštivé období od listopadu do dubna je charakterizováno vyššími teplotami, vyšší vlhkostí vzduchu a dešti. I když může být krajina zelenější a plnější života, deštivé období může být náročnější na cestování, protože cesty mohou být bahnité a některé oblasti mohou být obtížněji přístupné. Nicméně, toto období může být zajímavé pro pozorování ptáků a kvetoucí květiny.

Počasí se může lišit v různých částech Zambie, a proto je vhodné sledovat aktuální předpovědi počasí pro danou oblast, kterou plánujete navštívit.

Jídlo

Typické jídlo v Zambii se skládá z různých pokrmů závislých na regionálních tradicích a dostupných surovinách.

 1. Nshima: Toto je základní pokrm z kukuričné mouky, který se podobá husté kaši nebo těstu a je často konzumován se zeleninovým nebo masovým omáčkou.
 2. Biltong: Sušené maso, obvykle hovězí nebo kůň, které je konzumováno jako pochutina nebo snack.
 3. Ifisashi: Omáčka z arašídového másla s vařenými nebo smaženými banánymi, která je oblíbená jako příloha nebo hlavní jídlo.
 4. Kapenta: Malé sardinky, které jsou často sušené nebo smažené a podávány s různými omáčkami nebo přílohami.
 5. Chikanda: Tradiční pokrm vyrobený z kořenů orchideje s přídavkem arašídů, cibule, kukuřičné mouky a koření, který je sušený a podáván jako pochutina nebo příloha.
 6. Vinkubala: Grilované nebo smažené kobylky, které jsou oblíbenou pochutinou nebo zdrojem bílkovin v některých částech Zambie.
 7. Ndiwo: Pokrm z masa, často hovězího nebo drůbežího, vařeného s různými zeleninami, jako jsou okra, listový špenát nebo dýně.
 8. Mopani červi: Jedlé larvy mopaniho stromu, které jsou oblíbenou pochutinou nebo zdrojem bílkovin a jsou často smažené nebo vařené s různými kořením.
 9. Umunani: Tradiční dezert vyrobený z vařené kukuřičné mouky smíchané s arašídovým máslem, cukrem a dalšími přísadami.
 10. Mukaka wakabwali: Rýžový pokrm s fazolemi, který je oblíbeným jídlem v některých částech Zambie.

Bezpečnost

Bezpečnostní situace v Zambii se obecně považuje za stabilní, ale jako v každé zemi je důležité dodržovat základní opatření a být obezřetný, zejména při cestování jako turista. Zde je několik tipů, na co si dát pozor při turistickém pobytu v Zambii:

V některých oblastech Zambie, zejména ve větších městech, může být kriminalita vyšší. Je důležité být obezřetný, nezanechávat cenné věci bez dozoru a vyhnout se temným nebo opuštěným oblastem, zejména večer.

Zambie je oblastí s vysokým výskytem malárie a dalších infekčních nemocí. Je důležité se před cestou poradit se zdravotním odborníkem ohledně očkování a preventivních opatření, a také používat repelent proti hmyzu a chránit se před komáry.