Alžírsko je africká země s bohatou historií a kulturou, která se nachází na severu kontinentu. Mezi nejznámější atrakce patří ruiny římského města Timgad, národní park Tassili n’Ajjer a Casbah v hlavním městě Alžíru.

Alžírsko je také známé svou kuchyní, kde se kombinují arabské, berberské a francouzské vlivy. Oblíbená jídla zahrnují tagine, couscous a harira. Důležitou součástí alžírské kultury jsou trhy, kde se prodávají místní výrobky, jako jsou kožené výrobky, keramika a koberce.

Při návštěvě Alžírska by měli turisté být obezřetní a dávat pozor na možné bezpečnostní rizika. Doporučuje se například cestovat s průvodcem, vyhýbat se veřejným demonstracím a nechávat cennosti v hotelovém trezoru.

Základní údaje

Alžírsko je suverénní stát v severní Africe a patří mezi největší státy Afriky. Hlavním městem Alžírska je stejnojmenné město Alžír, které se nachází na severozápadním pobřeží země. Má rozlohu přes 2,3 milionu km² a je tak desátým největším státem na světě.

Alžírsko je bohaté na přírodní zdroje, zejména na ropa a zemní plyn, což z něj dělá významného producenta těchto surovin.

V Alžírsku žije přes 43 milionů obyvatel a mnoho z nich mluví arabsky nebo berbersky. Země má bohatou historii a kulturu, včetně pozůstatků římského impéria a vlivů francouzské koloniální éry.

Najdete tu mnoho krásných přírodních scenérií, jako jsou pouště Sahara a Tassili n’Ajjer, hory Atlas a pobřeží Středozemního moře. Islám je největší náboženství v Alžírsku a země má mnoho islámských svatých míst.

Alžírská kuchyně je ovlivněna arabskou, berberskou a francouzskou kulturou a nabízí mnoho chutných jídel, jako je couscous a tajine.

V celé zemi je tropické a subtropické klima, s horkými léty a mírnými zimami. Nejlepší období pro návštěvu jsou jaro a podzim.

Historie Alžírska

Historie Alžírska sahá tisíce let zpět, kdy zde byly osady a města založená Féničany. V roce 1516 se Alžírsko stalo součástí Osmanské říše, která vládla zemi až do 19. století. V roce 1830 Francie obsadila Alžírsko a vládla mu až do roku 1962, kdy se země stala nezávislou. Během této doby byla země postižena mnoha konflikty a válkami, včetně alžírské války za nezávislost. Alžírsko je dnes jednou z největších zemí Afriky a má bohatou kulturní a historickou dědictví.

V průběhu historie Alžírska se zde usadili různí národů, včetně Féničanů, Římanů a Arabů. Alžírsko bylo významným obchodním centrem v oblasti Středomoří a Sahary. Osmanská říše zde vládla od 16. století až do francouzské kolonizace v roce 1830.

Během francouzské kolonizace Alžírsko prošlo velkými změnami, včetně zavedení francouzského jazyka, křesťanského náboženství a francouzské kultury. V roce 1954 vypukla alžírská válka za nezávislost, která skončila v roce 1962, kdy bylo Alžírsko oficiálně vyhlášeno nezávislou zemí.

Po vyhlášení nezávislosti se Alžírsko stalo socialistickou republikou a v roce 1988 došlo k politickým a hospodářským reformám. V 90. letech však země prošla obdobím násilí a politické nestability během občanské války, která skončila v roce 2002. Dnes je Alžírsko stabilní zemí s rozvinutou ekonomikou a bohatou kulturou.

Víza do Alžírska

Pro vstup do Alžírska je potřeba mít vízum, které lze získat na alžírském velvyslanectví v Praze. Proces vydání víza obvykle trvá 2 až 3 dny a platí pro pobyt délky 1 měsíc. Pokud je potřeba pobyt prodloužit, lze žádat o prodloužení víza.

Zajímavá místa v Alžírsku

Následuje 10 nejvíce navštěvovaných míst v Alžírsku:

 1. Casbah v Alžíru – stará pevnost a historické centrum města Alžír
 2. Tassili n’Ajjer – národní park a pohoří v jihovýchodní části země s unikátními geologickými útvary a skalními malbami
 3. Notre Dame d’Afrique – bazilika v Alžíru na kopci nad městem, nabízející výhled na město a pobřeží
 4. Tipasa – starověké římské město a archeologická lokalita na pobřeží Středozemního moře
 5. Biskra – město a oáza v poušti s tradičním způsobem života a kulturními atrakcemi
 6. Oran – přístavní město s kulturními památkami a plážemi
 7. Constantine – starobylé město a pevnost na skalnatém ostrohu s památkami z různých historických období
 8. Ghardaia – město a oáza v Saharské poušti s tradiční architekturou a kulturními zvyklostmi
 9. Tlemcen – historické město a kulturní centrum s muzei a památkami
 10. Djémila – archeologická lokalita římského města s dobře zachovalými stavbami a mozaikami.

Timgad

Timgad bylo starověké římské město, které se nachází v dnešním Alžírsku. Město bylo založeno v roce 100 n. l. římským císařem Traianem jako osada pro veterány z římských legií. Timgad se nachází v pohoří Aurès, asi 35 km jihovýchodně od města Batna.

Město je obklopeno vysokými hradbami a má síť pravoúhlých ulic. Většina budov byla postavena v prvních dvou stoletích n. l. a dodnes jsou v dobrém stavu. Mezi nejvýznamnější stavby patří arc de Triomphe, bazilika, fórum, chrámy a divadlo.

Timgad bylo dlouho opuštěné, dokud ho v 19. století neobjevili francouzští archeologové. Mnoho z dochovaných budov bylo restaurováno a je dnes přístupné pro návštěvníky. V roce 1982 bylo Timgad zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Návštěvníci mohou prozkoumat ruiny města a obdivovat antickou architekturu a urbanistické plánování. Kromě toho je k dispozici i muzeum, které obsahuje artefakty a informace o historii města a římského impéria v této oblasti.

Timgad je populární turistickou atrakcí v Alžírsku a v roce 2019 byl navštíven více než 25 000 turisty. Místo je často používáno také k natáčení filmů, včetně známého filmu „Gladiátor“ z roku 2000.

Co dělat v Alžírsku

Alžírsko nabízí mnoho možností pro turisty, kteří si chtějí užít aktivní dovolenou i kulturní zážitky.

 1. Prohlédnout si památky – Alžírsko má bohatou historii a mnoho starověkých památek, jako jsou ruiny Timgad nebo archeologická naleziště Tassili n’Ajjer.
 2. Procházky po městech – Alžír, hlavní město, nabízí mnoho památek, jako například muzeum Bardo nebo starou pevnost Casbah.
 3. Návštěva národních parků – Najdete tu mnoho národních parků, jako například Tassili n’Ajjer nebo park Chréa, které nabízejí krásné výhledy a možnosti turistiky.
 4. Koupání v moři – Pobřeží Středozemního moře, kde je možné se koupat a užívat si slunce na plážích.
 5. Výlety do pouště – Rozlehlé pouště, jako například Sahara, která nabízí možnosti pro dobrodružné výlety a sledování hvězd.
 6. Nákupy na trzích – Místní trhy, kde se dají koupit suvenýry, řemesla, koření a další místní produkty.
 7. Degustace místní kuchyně – Alžírská kuchyně je bohatá a plná chutí, jako například kuskus, chorba, tajine a mnoho dalšího.
 8. Návštěva oáz – Oázy nabízejí útočiště v údolích mezi pouštními horami.
 9. Fotografování – krásná místa, která stojí za to zachytit na fotografii, například skalní útvary, pouště nebo historické památky.
 10. Setkání s místními lidmi – Alžířané jsou velmi pohostinní a ochotní se podělit o svou kulturu a zvyky s turisty, což může být pro turisty velmi zajímavý zážitek.

Doprava

V Alžírsku je doprava poměrně dobře rozvinutá, avšak doporučuje se, aby turisté používali vlastní automobil nebo si pronajímali auto od renomované společnosti s řidičem. Většina měst má městskou hromadnou dopravu, ale může být přeplněná a zpožděná. Je důležité si uvědomit, že v Alžírsku jsou některé oblasti považovány za nebezpečné, zejména východní a jižní části země, kde se doporučuje cestovat pouze s průvodcem.

Pro turisty jsou k dispozici také taxislužby, které jsou poměrně levné a pohodlné. V Alžírsku platí pravidla silničního provozu podobně jako v Evropě, ale mnoho řidičů ignoruje dopravní značky a pravidla.

Počasí

Alžírsko má převážně suché a horké podnebí, avšak v zimě se může vyskytovat chladnější a deštivé počasí. Nejlepší doba pro návštěvu záleží na konkrétních plánech a preferencích návštěvníka. Pro turistické aktivity v pouštích a oázách je nejlepší navštívit zemi od října do dubna, kdy jsou teploty příjemnější. Na druhou stranu, pro návštěvu měst a historických památek je vhodnější období od května do října, kdy jsou teploty v městech mírnější. V letních měsících (červenec a srpen) mohou být teploty extrémně vysoké, což může být náročné pro turisty.

Jídlo

Alžírská kuchyně je ovlivněna arabskými, berberskými a francouzskými vlivy. Některá z nejznámějších a nejpopulárnějších jídel v alžírské kuchyni zahrnují:

 1. Couscous – tradiční berberské jídlo, které se skládá z malých kuliček z krupice, podávané s masovou omáčkou a zeleninou.
 2. Tajine – druh hliněného hrnce, který se používá k vaření mnoha různých jídel, jako jsou masové, rybí nebo zeleninové pokrmy.
 3. Mechoui – tradiční alžírské jídlo z jehněčího masa, které se peče na otevřeném ohni a podává se s chlebem a zeleninou.
 4. Chakhchoukha – pokrm z těstovin, kuřecího masa, rajčat, cibule a koření.
 5. Brik – křehká, křupavá taštička plněná vejcem, sýrem a kořením, podobná španělskému trdelníku.
 6. Makrouna – druh těstovin, které se podávají s masovou omáčkou a zeleninou.
 7. Harira – hustá polévka z cizrny, rajčat, cibule a koření.
 8. Bourek – fritované taštičky plněné masem, sýrem nebo zeleninou.
 9. Merguez – kořeněné jehněčí nebo hovězí klobásy, které se podávají s chlebem a zeleninou.
 10. Asida – druh pudingu z krupice, který se podává s medem a máslem.

Bezpečnost

Alžírsko je považováno za zemi s určitým bezpečnostním rizikem, a proto je důležité přijmout opatření k ochraně svého zdraví a majetku. Turisté by měli být ostražití a informovat se o bezpečnostní situaci před cestou.

V některých oblastech Alžírska se vyskytuje teroristická aktivita a bezpečnostní situace může být nejistá. Turisté by měli sledovat zpravodajské zdroje a pokud možno se vyhnout oblastem, které jsou považovány za nebezpečné. Kromě toho by turisté měli být obezřetní při používání veřejné dopravy a pouličních trhů, protože krádeže jsou v Alžírsku běžné. Je vhodné nosit cennosti a doklady v bezpečných taškách nebo peněženkách na těle.

Dále je vhodné respektovat místní kulturu a zvyky, a to zejména v oblastech, kde jsou islámské tradice silné. Turisté by měli být opatrní při fotografování místních obyvatel, zejména žen a dětí, a předem se ujistit, že je to v pořádku.

V Alžírsku jsou i některá zdravotní rizika, včetně možnosti nákazy hepatitidou A a B a malárií. Je vhodné si před cestou poradit s lékařem a přijmout vhodná opatření k prevenci infekcí.