Chystáte se na dovolenou do Egypta? Musíte tedy počítat s tím, že s českou korunou zde příliš nepochodíte, a to ani ve směnárnách. V následujících tipech se dozvíte vše o egyptské měně, výběrech z bankomatu v Egyptě či samotným placením v této zemi.

Čím platit v Egyptě

V Egyptě funguje měnová jednotka egyptská libra, neboli EGP, která se rovná 100 piastrům (P.T.).

Egyptská bankovka je z jedné strany popsaná arabsky a z té druhé anglicky. Anglická strana obsahuje rytiny postav, soch a chrámů jakožto egyptské dědictví, arabská pak disponuje obrázky významných mešit. Vývoz egyptské měny je zakázán, avšak kontrola je příliš náročná, tedy bankovky na památku pravděpodobně problémem nebudou.

Bankovky bývají navíc často ve špatném stavu, využívají se k zápisu výpočtů a dalších obchodních záležitostí. Pokud nejsou příliš natrhlé či v opravdu špatném stavu, můžete je v klidu přijmout.

Platba platební kartou

Kromě hotovosti je dobré si s sebou vzít i platební kartu. Protože české banky nabízí poměrně nevýhodný kurz CZK/EGP, je lepší využívat služby jako je Revolut anebo Wise.

Wise účet si založíte zdarma, vedení je zdarma a můžete si směňovat až 50 různých měn, včetně CZK, EUR, EGP, USD, GBP. Před odletem anebo během pobytu v Egyptě si směníte nějaké české koruny na egyptskou libru a rázem můžete platit se středovým kurzem s nízkými transparentními poplatky. Namísto abyste používali českou platební kartu, tak s Wise tímto ušetříte.

TIP: Pokud chcete využívat internetová data v Egyptě na svém telefonu, pořiďte si eSIM kartu do Egypta ještě před odletem.

Jaký je kurz egyptské libry (EGP)

Kurz egyptské libry je aktuálně přibližně 0.71 českých korun.

  • 1 EGP = 0.71 CZK
  • 1 CZK = 1.4 EGP

kurz czk egp

Aktualizováno v říjnu 2023.

kurz egp a czk

Egyptské libry najdete ji v podobě bankovek nejčastěji s hodnotami 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1. Dále se objevují mince v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 a 50 piastrů a 1 libra.

Bankovky v hodnotách 25 piastrů jsou postupně od roku 2009 stahovány a jsou nahrazovány mincemi v této hodnotě.

Kde směnit peníze

Egyptské směnárny nepřijímají české koruny, avšak dolar a euro přijímají. Na dovolenou do Egypta si tedy nezapomeňte vzít USD nebo EUR, ať v případě potřeby můžete vyměnit na egyptské libry.

Směnit peníze lze v bankách či ve většině hotelů, ve městech se dá najít i oficiální směnárna. Nejlepší kurz pro směnu Eura či Dolaru ve většině případů nabízí banky, ve kterých si můžete směnit peníze kdykoliv v týdnu kromě svátků a víkendů.

Výběr peněz z bankomatu v Egyptě

V posledních letech se v Egyptě rozšířila síť bankomatů (tzv. ATM), a to především ve větších, turisticky významných městech, kde si egyptskou měnu můžete vybrat přímo z české platební karty. Poplatky za výběr z bankomatů se v Egyptě pohybuje kolem 100 korun.

Doporučujeme, abyste si ověřili, jaké poplatky účtuje vaše česká banka při výběru peněz ze zahraničního bankomatu. Jedná se o samostatný poplatek. Dále ověřte jaký kurz je při tomto výběru účtován. Banky toto uvádějí na svých webových stránkách. Dohledejte kurz české měny a egyptské libry.

Dle zkušeností Čechů je výhodnější využívat pro výběr ze zahraničních bankomatů služby Wise a služby Revolut. Vydávají debetní platební kartu, která účtuje středový kurz. České banky vám možná neúčtují poplatky za výběr ze zahraničních bankomatů, ale jejich kurz pro egyptskou libru je natolik upraven, že ve výsledku vyberete méně peněz, resp. strženo vám bude více českých korun z účtu.

PŘEVOD PENĚZ ONLINE

Převod peněz je lepší udělat online skrze Wise, následně platit přes mobilní aplikaci nebo platební kartu Wise. Pokud plánujete utratit více jak 10 tisíc korun, můžete tímto krokem ušetřit několik set korun. 

Dolar či euro

Egyptská měna v hotovosti není nutně potřeba v případě, že jedete na dovolenou s all inclusive, jelikož v hotelech, na výletech či na trzích pohodlně zaplatíte dolary či eury. Jelikož mají dolary nižší kurz, pokud plánujete v dolarech platit bakšiš (spropitné), vyplatí se vám více než euro. V obecném měřítku však není příliš podstatné, zda zvolíte převod peněz na dolary nebo na eura.

Ceny, bakšiš a smlouvání

Stejně jako téměř kdekoliv na světě, pokud se nacházíte v centru turistického ruchu, u památek či v letoviscích, ceny jsou o něco vyšší než v supermarketech a na vesnicích. Domácí produkty jsou zde levnější než ty z dovozu vzhledem k clům a dalším poplatkům.

V letoviscích a podobných místech je pak možná platba kartou, avšak při platbě na trhu nebo u turistických atrakcích je potřeba hotovost. Při výletech jako je plavba na Nilu musíte mít hotovost. Vyplatí se mít dostatek drobných na bakšiš a v případě, že obchodník nemá na vrácení.

Co je bakšiš

Bakšiš je spropitné, které je vyžadováno za většinu nabízených služeb, a to včetně těch nechtěných. Přestože je bakšišné zahrnuto v ceně ubytování, často ho po vás mohou vyžadovat zaměstnanci za odnos zavazadel a další drobné služby. Pokud odmítnete zaplatit bakšiš, odrazí se to na přístupu a poskytovaných službách. Obvykle se spropitné pohybuje kolem 1 egyptské libry. Zvyklostí je platit spropitné i v restauracích, které se pohybuje kolem 10 %.

Bakšiš však může mít i podobu úplatku, například v případě, že si budete přát čisté ručníky, hezčí pokoj nebo jiné nadstandardní služby, které si bez peněz pravděpodobně nevyžádáte.

Smlouvání

Tak jako se běžně setkáte s platbou bakšiše, je v Egyptě, stejně jako v dalších arabských zemích, zvykem smlouvání. Je třeba tuto zvyklost pojmout jako zábavu a mít dostatečnou trpělivost. Obvykle vám totiž obchodník předloží klidně i čtyřnásobně vyšší cenu zboží. V případě, že smlouvání odmítnete, může to být pojato jako urážka obchodníka, jelikož se jedná o projev slušnosti dané kultury. Pokud si myslíte, že smlouvání není nic pro vás, navštěvujte proto obchody s pevně stanovenou cenou, tedy “fix price”.

Pokud se však rozhodnete pro obohacení touto zkušeností, nebojte se k obchodníkovi, který již cenu nechce snížit, otočit zády a odejít, pravděpodobně vás dožene a smlouvání bude pokračovat.

Orientační ceny v Egyptě

V Egyptě je standardní (oproti ČR) smlouvat nejen na tržištích nebo u pocestných prodávajících, ale i v kamenných obchodech. V luxusních obchodech raději nesmlouvejte, obdobně neuspějete v supermarketech, ale pokud se jedná o lokální egyptský obchůdek, smlouvání je přirozenou součástí obchodu.

  1. Voda (0,5 l) – 5 EGP ≈ 7 CZK
  2. Chléb (pro 1 os.) – 2 EGP ≈ 3 CZK
  3. Místní pivo (0,5 l) – 30 EGP ≈ 40 CZK
  4. Importované pivo (0,5 l) – 50 EGP ≈ 70 CZK
  5. Jídlo v levné restauraci – 60 EGP ≈ 80 CZK
  6. Jídlo v průměrné restauraci – 150 EGP ≈ 200 CZK
  7. Cappuccino – 25 EGP ≈ 34 CZK
  8. Coca-Cola (0,33 l) – 10 EGP ≈ 13 CZK
  9. Taxi (základní sazba) – 10 EGP ≈ 13 CZK
  10. 1 min taxi (čekání) – 1,5 EGP ≈ 2 CZK
  11. Benzín (1 l) – 7 EGP ≈ 10 CZK
  12. Místní SIM karta – 150 EGP ≈ 200 CZK
  13. Jednodenní lístek MHD – 5 EGP ≈ 7 CZK
  14. 1 kg rýže – 15 EGP ≈ 20 CZK
  15. 1 kg kuřecího masa – 70 EGP ≈ 95 CZK
  16. Lístek do kina – 100 EGP ≈ 135 CZK
  17. Balení cigaret (Marlboro) – 50 EGP ≈ 70 CZK
  18. 1 litr mléka – 15 EGP ≈ 20 CZK
  19. 1 kg ovoce (jablka nebo pomeranče) – 20 EGP ≈ 27 CZK
  20. Byt (1 pokoj) v centru města za měsíc – 3 000 EGP ≈ 4 000 CZK

Denní rozpočet pro dovolenou

Denní rozpočet při cestování do Egypta se může výrazně lišit na základě vašeho životního stylu a preferencí. Zde je odhad denních rozpočtů pro tři různé typy cestovatelů v Egyptě:

1. Nízkonákladový cestovatel:

  • Ubytování (hostel nebo levný hotel): 150 EGP = 200 CZK
  • Jídlo (street food, levné restaurace): 120 EGP = 160 CZK
  • Doprava (MHD, sdílený taxi): 20 EGP = 27 CZK
  • Atrakce (některé zdarma, jiné s nízkým vstupným): 50 EGP = 68 CZK
  • Různé (voda, suvenýry): 50 EGP = 68 CZK

Celkem: 390 EGP = 523 CZK/den

2. Střední cesta:

  • Ubytování (3-hvězdičkový hotel): 400 EGP = 540 CZK
  • Jídlo (průměrné restaurace): 300 EGP = 405 CZK
  • Doprava (taxi, pronájem skútru): 100 EGP = 135 CZK
  • Atrakce (populární turistické atrakce s vstupným): 200 EGP = 270 CZK
  • Různé (voda, suvenýry, nějaké zábavy): 100 EGP = 135 CZK

Celkem: 1 100 EGP = 1 485 CZK/den

3. Luxusní dovolená:

  • Ubytování (5-hvězdičkový hotel nebo resort): 1 500 EGP = 2 025 CZK
  • Jídlo (gourmet restaurace, pokojová služba): 800 EGP = 1 080 CZK
  • Doprava (soukromý řidič, lety vnitrostátní): 500 EGP = 675 CZK
  • Atrakce (soukromé exkurze, vstupy): 500 EGP = 675 CZK
  • Různé (masáže, nákupy, zábavy): 500 EGP = 675 CZK

Celkem: 3 800 EGP = 5 130 CZK/den

All inclusive zájezdy do Egypta

Samozřejmě můžete také využít zájezdy od cestovních kanceláří. Mimo hlavní sezónu někdy najdete nabídky za velmi příznivé ceny, třeba okolo 6.000 Kč za týden s All-inclusive. Podívejte se na aktuální možnosti zájezdů do Egypta.

Užitečné odkazy před odletem do Egypta

Před odjezdem na dovolenou do Egypta si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Výlohy na akutní ošetření a léčebné výlohy se v Egyptě mohou vyšplhat vysoko. Je proto vhodné sjednat si cestovní pojištění s rozumnými limity, případně včetně s úrazovým pojištěním a krytím pro storno a Covid-19 pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Porovnejte nabídky pojištění do Egypta a sjednejte si pojištění online.

SIM karta do Egypta

SIM karta do Egypta

Pokud chcete využívat mobilní data v Egyptě, pořiďte si eSIM kartu do Egypta ještě před odletem. V závislosti na tom, jaký tarif máte v ČR (resp. kolik dat vám operátor umožňuje čerpat v Egyptě, případně kolik za data platíte), porovnejte nabídku eSIM karty, kterou jen naskenujete do svého mobilního telefonu a po aktivaci můžete data čerpat (dle zvoleného tarifu).