Gambie je země v západní Africe, která je oblíbeným cílem turistů díky svým dlouhým písečným plážím a tropickému klimatu. Hlavním městem Gambie je Banjul, kde se nachází řada zajímavých památek, jako například Národní muzeum Gambie, katedrála svatého Jana Křtitele nebo místní trh Albert Market.

V Gambii se nachází několik národních parků, které stojí za návštěvu. Například Národní park Kiang West, kde můžete pozorovat řadu druhů zvířat včetně opic, antilop a slonů. Gambie je také domovem mnoha řek, včetně slavné řeky Gambie, která je největší řekou v zemi a je ideálním místem pro plavbu lodí. Místní kuchyně Gambie nabízí mnoho chutných pokrmů, jako je například yassa (kousky masa nebo ryby s cibulí a citronem), domoda (arašídy a zelenina v omáčce z rajčat) nebo akara (směs fazolí a koření smažená v oleji).

Základní údaje

Gambie, plným názvem Gambijská republika, je země nacházející se v západní Africe. Má rozlohu pouhých 10 689 km² a je tak nejmenší zemí na africkém kontinentu. Hraničí s Senegalem na východě, západě a severu a z jihu ji omývá Atlantský oceán. Země má přibližně 2,5 milionu obyvatel, z nichž většina žije v pobřežní oblasti.

Úředním jazykem je angličtina, ale místní obyvatelé mluví také různými africkými jazyky, jako je mandinka, wolof nebo fulfulde.

Hlavním městem Gambie je Banjul, které se nachází na pobřeží Atlantského oceánu. Ekonomika Gambie je založena na zemědělství, zejména na produkci arašídů, ale také na turismu a rybolovu.

V Gambii panuje tropické klima s obdobím dešťů a suchem. Země má bohatou historii, včetně období, kdy byla důležitým centrem transatlantického obchodu s otroky. Gambie je známá svými dlouhými písečnými plážemi, národními parky a přátelskými lidmi, kteří se často rádi baví a tancují na ulicích.

Historie Gambie

Historie Gambie sahá do dávné minulosti, kdy byla oblast osídlena mnoha různými etnickými skupinami. V 7. století zde vznikly první islámské státy, které se později spojily do říše Ghana. Během 13. a 14. století vznikla v oblasti říše Mali, která ovládala obchodní cesty přes Saharu a měla velký vliv na rozvoj regionu. V 16. století sem přišli portugalští obchodníci, kteří zde zřídili své obchodní stanice.

Roku 1588 se Gambie stala součástí Britského impéria a sloužila jako významná základna pro obchod s otroky. V 19. století se zde začali usazovat také křesťanští misionáři a britská vláda začala podporovat rozvoj země. V roce 1965 získala Gambia nezávislost na Británii a stala se republikou s prezidentským systémem vlády. Během 70. a 80. let 20. století byla země ovládána autoritářským režimem prezidenta Jawary, který byl nakonec svržen vojenským převratem v roce 1994.

Od té doby byla Gambia řízena různými vojenskými diktátory, včetně Yahyi Jammeho, který vládl zemi od roku 1996 až do svého odchodu do exilu v roce 2017. V současné době je Gambia demokratickou republikou s prezidentským systémem vlády a má relativně stabilní politickou situaci. Dnes je Gambie známá především jako turistická destinace s bohatou historií, dlouhými písečnými plážemi, přírodními parky a přátelskými lidmi.

Víza do Gambie

I když prezident Jammeh v roce 2006 rozhodl o zrušení vízové povinnosti, občas se stává, že lidé na hranicích nevědomky nebo z důvodu získání drobného úplatku musí předkládat víza, která jsou vlastně již zrušena.

Zajímavá místa v Gambii

 1. Banjul – hlavní město Gambie, které je pro turisty vstupní branou do země.
 2. Serekunda – největší město Gambie, které se nachází nedaleko od hlavního města Banjulu.
 3. Kololi – oblíbená turistická oblast na pobřeží Atlantského oceánu s množstvím pláží, hotelů a restaurací.
 4. Bijilo Forest Park – národní park s pestrou faunou a flórou, který je populární pro turistické výlety a safari.
 5. Abuko Nature Reserve – přírodní rezervace s rozmanitou divokou přírodou, jako jsou opice, ptáci a další zvířata.
 6. Kachikally Crocodile Pool – bazén s krokodýly, které jsou podle místního folklóru posvátnými zvířaty a mají zázračné schopnosti.
 7. Janjangbureh – historické město ležící na ostrově v řece Gambii s mnoha historickými památkami.
 8. James Island – malý ostrov, který je historicky významný jako obchodní centrum s otroky v 18. a 19. století.
 9. Bintang Bolong – přírodní rezervace s říčním deltou a množstvím zvířat, jako jsou např. krokodýli, opice a ptáci.
 10. Wassu Stone Circles – historické památky, které jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO a jsou pozůstatkem starověké kultury.

Kiang West

Kiang West je okres v Gambii, který se nachází v regionu Lower River na jihozápadě země. Tento region je pro turisty atraktivní především díky svému unikátnímu ekosystému, který se skládá ze savan, bažin, lesů a říčních delt.

V okrese Kiang West se nachází několik zajímavých míst, jako jsou například přírodní rezervace Niumi, přírodní park Tanji Bird Reserve nebo přírodní rezervace Pirang. Tyto oblasti jsou pro turisty ideálním místem k pozorování zvířat a ptáků, kteří zde žijí v obrovském množství.

Kiang West je také proslulý svými tradicemi a kulturou. V oblasti se nachází řada vesnic a komunit, které si zachovaly své tradiční zvyky a rituály. Mezi nejvýznamnější patří například vesnice Tendaba, kde se každoročně konají tradiční slavnosti a rituály, při kterých se oslavuje úroda a důležité životní události.

Pro turisty je v oblasti Kiang West k dispozici řada ubytovacích zařízení, od jednoduchých kempů a lodních chat po luxusní hotely s plnou obsluhou. Kiang West je ideálním místem pro turisty, kteří hledají neokoukanou a autentickou zkušenost s gambijskou kulturou a přírodou.

Co dělat v Gambii

V Gambii je mnoho aktivit, které si mohou turisté užít. Níže najdete několik tipů na to, co v Gambii dělat:

 1. Relaxovat na plážích – Gambie má nádherné pláže na pobřeží Atlantského oceánu, kde si můžete odpočinout, slunit se a koupat v teplém moři.
 2. Safari a pozorování zvířat – Gambie má mnoho přírodních rezervací a parků, kde si můžete prohlédnout množství zvířat v přirozeném prostředí, jako jsou například krokodýli, opice, žirafy a sloni.
 3. Navštívit historická místa – Gambie má bohatou historii a mnoho historických památek, jako jsou například James Island, Wassu Stone Circles nebo město Janjangbureh, které stojí za návštěvu.
 4. Koupit suvenýry na trzích – v Gambii jsou oblíbené trhy, kde si můžete koupit suvenýry, místní řemesla, oblečení a potraviny.
 5. Vyzkoušet místní kuchyni – Gambie má bohatou a chutnou kuchyni, která v sobě kombinuje vlivy africké, evropské a arabské kuchyně. Doporučujeme ochutnat například rybí pokrmy, banány a arašídové omáčky.
 6. Plavat s delfíny – v Gambii si můžete zarezervovat plavbu lodí, během které můžete plavat s delfíny.
 7. Vychutnat si místní kulturu – Gambie má bohatou a rozmanitou kulturu, kterou si můžete prohlédnout na místních festivalech, trzích a v muzeích.
 8. Připojit se k místním komunitám – v Gambii je mnoho komunit, které se rády seznamují s turisty a nabízejí jim možnost podílet se na místních aktivitách, jako jsou například oslavy, práce na poli nebo vaření.
 9. Navštívit přírodní rezervace a parky – Gambie má mnoho přírodních krás, které si můžete prohlédnout v národních parcích a rezervacích, jako je například přírodní park Abuko nebo přírodní rezervace Niumi.
 10. Kajak a vodní sporty – v Gambii si můžete půjčit kajak nebo jiné vodní sportovní vybavení a vyrazit na vodu.

Doprava

V Gambii se dopravujete především taxíkem nebo autobusem. Pokud chcete být pohodlnější a mít větší flexibilitu, můžete si pronajmout auto. V Gambii jsou silnice často ve špatném stavu a mohou být obtížně průjezdné. V městských oblastech Gambie jsou také k dispozici motorky, které se hodí pro krátké vzdálenosti.

Pokud cestujete jako turista, doporučuje se využít služeb oficiálních taxislužeb nebo předem domluveného řidiče. Ceny se často stanovují vyjednáváním, takže si ověřte předem cenu s místními nebo se řiďte cenami na oficiálních tabulích. Pro turisty jsou také k dispozici organizované výlety, které vám umožní vidět hlavní turistické atrakce Gambie v rámci jednodenního nebo vícedenního programu. Tyto výlety jsou často bezpečnější a mohou být zajímavou možností pro ty, kteří nechtějí řešit dopravu a ubytování sami.

Počasí

V Gambii panuje tropické podnebí, s vysokou vlhkostí a průměrnou teplotou kolem 30 °C po většinu roku. Rozdíly v teplotě mezi jednotlivými obdobími jsou malé, ale mohou být zásadní pro turistickou návštěvu vzhledem k množství srážek.

Nejlepší období pro návštěvu Gambie je od listopadu do května, kdy je sušší období s méně srážkami a nižší vlhkostí. Teploty jsou v této době příjemnější a umožňují turistům užívat si pobytu na pláži a další aktivity bez pocitu přílišného horka. Pro turisty, kteří chtějí navštívit Gambii během tohoto období, se doporučuje předem zarezervovat ubytování a další aktivity.

Od června do října přichází období dešťů, což může omezit některé turistické aktivity a snížit přitažlivost plážových destinací. Nicméně mohou být v této době atraktivnější vnitrozemské oblasti s bujnou zelení a vodopády, které jsou v této době plné vody.

Jídlo

V Gambii se tradičně jí mnoho různých druhů jídel, které jsou připravovány z místních surovin. Mezi nejtypičtější pokrmy patří:

 • Domoda: Toto jídlo se připravuje z arašídové omáčky, zeleniny a různých druhů masa, jako je kozí, kuřecí nebo hovězí. Podává se s rýží nebo maniokem.
 • Benechin: Tento pokrm se skládá z vařené rýže smíchané s fazolemi, masem, zeleninou a kořením. Je to velmi oblíbené jídlo, které se podává na mnoha místech v Gambii.
 • Yassa: Yassa je pokrm z kuřecího nebo hovězího masa, marinovaného v citronové šťávě a cibuli. Podává se s rýží nebo maniokem.
 • Mbahal: Mbahal je rybí pokrm, připravovaný z místní ryby, vařené v rajčatové omáčce s cibulí a kořením. Podává se s rýží nebo maniokem.
 • Tapalapa: Tapalapa je místní chléb, který se vyrábí z pšeničné mouky a má charakteristickou tmavou barvu a lehkou sladkou chuť.

V Gambii se také často konzumuje ovoce jako jsou banány, papáje, manga, citrusy a další. Při návštěvě Gambie byste rozhodně měli ochutnat některé z těchto tradičních jídel a pochutnat si na místních specialitách.

Bezpečnost

Bezpečnost v Gambii pro turisty není na nejvyšší úrovni a turisté by měli být opatrní a dodržovat základní bezpečnostní opatření.

Několik tipů pro turisty:

 • Vyvarujte se nebezpečných oblastí. Mezi ně patří například některé části hlavního města Banjulu, zejména v noci.
 • Dbejte na svůj majetek a chráníte své cennosti. Ztráta cenností, včetně pasů, peněz a mobilních telefonů, není v Gambii neobvyklá.
 • Nepřijímejte jídlo nebo nápoje od neznámých lidí, protože by mohla být ohrožena vaše bezpečnost.
 • Vzhledem k riziku onemocnění malárií a dalších infekcí je důležité dodržovat základní hygienická pravidla, jako je mytí rukou a očkování.

Přestože Gambie není bezpečná jako některé jiné turistické destinace, mnoho turistů sem jezdí a má pozitivní zkušenosti. Pamatujte si však, že základní opatrnost je vždy nutná. Doporučujeme konzultovat aktuální bezpečnostní informace a doporučení se svou ambasádou nebo konzulátem před odjezdem do Gambie.