Hurghada je oblíbeným egyptským turistickým cílem, který je známý především svými krásnými plážemi a skvělými podmínkami pro potápění a šnorchlování. V Hurghadě se nachází mnoho luxusních hotelů s all-inclusive službami a také levnější možnosti ubytování pro cestovatele s menším rozpočtem. Kromě slunění a koupání na pláži si v Hurghadě můžete také užít vodní sporty jako windsurfing, kitesurfing a jetski.

Pokud se zajímáte o historii a kulturu Egypta, určitě navštivte starobylé památky v okolí Hurghady, jako jsou například chrámy v Luxoru nebo pyramidy v Gíze. V Hurghadě se také konají různé kulturní akce, jako jsou například tradiční taneční představení a večery s arabskou hudbou, které vám umožní poznat místní kulturu a tradice.

Základní údaje

Hurghada je město nacházející se na východě Egypta na pobřeží Rudého moře. Město má více než 200 tisíc obyvatel a je druhým největším turistickým centrem v Egyptě. Hurghada je známá především svými krásnými plážemi, křišťálově čistou vodou a bohatým podmořským životem.

Město je vyhledávanou destinací pro potápěče a šnorchlování díky svým korálovým útesům, které patří mezi nejkrásnější na světě. Hurghada má horké a suché klima s minimálními srážkami a průměrnou teplotou v letních měsících kolem 35 °C.

Turistický průmysl tvoří v Hurghadě významnou část hospodářství a zajišťuje mnoho pracovních míst. V Hurghadě se nachází mnoho luxusních hotelů s all-inclusive službami a také levnější možnosti ubytování pro cestovatele s menším rozpočtem.

Město má také dobré dopravní spojení s okolními turistickými místy, jako jsou například pyramidy v Gíze nebo chrámy v Luxoru. V Hurghadě se konají různé kulturní akce a festivaly, jako je například Mezinárodní festival umění a kultury v listopadu. Hurghada je ideálním místem pro dovolenou plnou odpočinku, vodních sportů a objevování krás egyptského pobřeží.

Historie Hurghady

Hurghada má poměrně krátkou historii a až do 20. století byla malou rybářskou vesnicí. Roku 1905 zde byla založena francouzská výprava, která zde hledala zlato a minerály, a díky tomu byly objeveny křišťálově čisté vody Rudého moře.

V 60. letech 20. století se z Hurghady stala základna pro egyptské armádní námořnictvo a v 70. letech začal rozvoj turistického průmyslu. Tou dobou byly postaveny první hotely a do Hurghady začali přicházet turisté ze zahraničí, zejména ze západní Evropy a Ruska.

V 80. letech se město rychle rozvíjelo a vznikaly zde nové hotely, restaurace, obchody a další turistické zařízení. V roce 1989 byla v Hurghadě založena první potápěčská škola a město se stalo vyhledávaným místem pro potápěče a šnorchlování. Dnes je Hurghada jedním z největších a nejvýznamnějších turistických center v Egyptě s rozvinutým turistickým průmyslem a bohatou nabídkou pro turisty z celého světa.

Víza do Hurghady

Občané České republiky jsou povinni mít vízum pro vstup do Egypta. Turistické vízum s platností jednoho měsíce lze zakoupit za 25 USD na letišti v Hurgádě po příletu. Pokud si chtějí turistické vízum zakoupit před příjezdem do země, mohou tak učinit prostřednictvím webového portálu e-Visa.

Zajímavá místa v Hurghadě

5 nejvíce navštěvovaných míst v Hurghadě:

 1. El Dahar – historické centrum Hurghady s tradičními egyptskými trhy (suky) a obchody s místními suvenýry, kořením, textiliemi a dalšími produkty.
 2. Sahl Hasheesh – luxusní rezort s nádhernými plážemi a hotely, který je oblíbený zejména mezi turisty hledajícími klid a relaxaci.
 3. Senzo Mall – moderní nákupní centrum s mnoha obchody, restauracemi a kavárnami, které nabízí široký výběr zboží a služeb.
 4. Makadi Bay – krásná zátoka s bílými písečnými plážemi a azurově modrou vodou, která je ideální pro šnorchlování a potápění.
 5. Giftun Island – nedaleký ostrov, který je obklopen korálovými útesy a nabízí úchvatné podmořské scenérie, jako jsou například ryby, želvy a delfíni. Na ostrově se také nacházejí písečné pláže a malé restaurace.

Giftun Island

Giftun Island (také nazývaný Paradise Island) je krásný ostrov, který se nachází nedaleko od pobřeží Hurghady. Tento ostrov je oblíbenou turistickou atrakcí díky svému bílému písku, tyrkysovému moři a nádherným korálovým útesům, které obklopují ostrov.

Giftun Island je ideálním místem pro milovníky vodních sportů, jako je potápění a šnorchlování. Voda v okolí ostrova je velmi průzračná a nabízí pohled na mnoho druhů ryb a korálů. Některé z druhů ryb, které můžete spatřit při šnorchlování u ostrova Giftun, jsou například korálové ryby, murény a dokonce i žraloci.

Na ostrově najdete také mnoho písečných pláží, kde si můžete užít slunce a koupání v moři. Na pláži jsou k dispozici lehátka a slunečníky a existuje mnoho míst, kde si můžete vychutnat osvěžující nápoj nebo lehké občerstvení.

Vzhledem k tomu, že se jedná o chráněnou oblast, musí turisté dodržovat přísná pravidla a nechat přírodu nedotčenou. Například se nedoporučuje sbírat korály nebo porušovat jakékoli další přírodní zdroje.

Co dělat v Hurghadě

V Hurghadě je mnoho aktivit a zajímavostí, které lze prozkoumat. Zde je pět nápadů na to, co dělat v Hurghadě:

 1. Šnorchlování a potápění: Hurghada je jedním z nejlepších míst na světě pro potápění a šnorchlování. Díky krásným korálovým útesům a mnoha druhům ryb a dalšího mořského života můžete objevovat podmořský svět.
 2. Safari v poušti: Prožijte adrenalinovou jízdu terénním vozidlem nebo na velbloudovi a projděte se po poušti, kde si můžete prohlédnout skalní útvary a oázy.
 3. Návštěva místního trhu: Hurghada má mnoho trhů a bazarů, kde můžete nakupovat místní zboží a suvenýry. Ujistěte se, že vyjednáváte o cenách!
 4. Pláže: Hurghada má mnoho krásných pláží, kde si můžete užít slunce a moře. Mnoho pláží nabízí také vodní sporty jako windsurfing nebo jízdu na vodních skútrech.
 5. Výlet do starověkých měst: V blízkosti Hurghady se nacházejí starověká města jako Luxor a Karnak, které jsou plné historie a egyptských památek, jako jsou pyramidy a chrámy. Můžete si také prohlédnout egyptské muzeum v Káhiře, které nabízí mnoho artefaktů a exponátů z doby starověkého Egypta.

Doprava

V Hurghadě je doprava obvykle zajištěna prostřednictvím taxi, autobusů, vlaků a soukromých transferů. Zde jsou některá doporučení pro turisty, kteří chtějí cestovat po Hurghadě:

 1. Taxislouží jako nejčastější a nejpohodlnější způsob dopravy v Hurghadě. Měli byste však být připraveni na to, že řidiči ne vždy hovoří anglicky, a tak byste měli být připraveni mít u sebe adresu a cíl své cesty v arabské verzi.
 2. Pokud se chcete dostat do vzdálenějších oblastí, jako jsou například výlety do pouště nebo do sousedních měst, můžete si pronajmout soukromé transfery, které jsou obvykle v cenově dostupné a bezpečné.
 3. Autobusy jsou také velmi levné, ale mohou být velmi plné a nejsou zcela pohodlné. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, mějte na paměti, že mnoho autobusových zastávek nejsou dobře označené.
 4. Vlaky v Egyptě jsou často zastaralé a pomalé, ale mohou být dobrým způsobem, jak se dostat do některých vzdálenějších oblastí. Pokud se rozhodnete jet vlakem, mějte na paměti, že mnoho vagonů nemá klimatizaci.

Počasí

Hurghada se nachází v oblasti s pouštním podnebím, což znamená, že zde jsou velmi horká léta a mírné zimy. Průměrná teplota v Hurghadě se pohybuje mezi 22-30 °C v zimě a 30-40 °C v létě. V letních měsících může být velmi vlhké a teploty se mohou vyšplhat až k 45 °C.

Nejlepší doba pro turistickou návštěvu Hurghady je během zimních měsíců od prosince do února. V této době jsou teploty příjemné a ideální pro plážové aktivity a vodní sporty. Během jarních a podzimních měsíců (březen-duben a říjen-listopad) mohou být teploty také velmi příjemné, ale může být více větrno.

Jídlo

Hurghada je známá svou skvělou kuchyní, která nabízí mnoho tradičních jídel. Mezi nejpopulárnější pokrmy v Hurghadě patří:

 1. Koshari – Toto vegetariánské jídlo se skládá z rýže, cizrny, cibule, širokých nudlí a rajčatové omáčky.
 2. Fúl – Tento pokrm je vyroben z fazolí, které jsou vařené a smíchané s kořením a olivovým olejem. Je často podáván s chlebem nebo pitou.
 3. Kebab – Tradiční jídlo na bázi masa se často podává s chlebem a zeleninou.
 4. Falafel – Kuličky z čočky a cizrny, smažené v oleji, obvykle podávané s chlebem a zeleninou.
 5. Uzené ryby – V Hurghadě najdete mnoho restaurací, které nabízejí čerstvě uzené ryby, které jsou obvykle podávány s rýží a salátem.
 6. Omáčka z tahini – Tato omáčka z sezamové pasty, citronu a olivového oleje se často používá jako dip nebo příloha k různým jídlům.
 7. Šakšuka – Tento pokrm je směs vajec, rajčat, cibule a papriky. Je to skvělá snídaně nebo lehká večeře.
 8. Baklava – Tento sladký dezert je tvořen tenkými vrstvami těsta plněnými oříšky a slazeným sirupem.

Většina těchto jídel je založena na tradiční arabské kuchyni, ale jsou ovlivněna i dalšími kuchyněmi, jako je turecká, řecká a libanonská kuchyně.

Bezpečnost

Hurghada je považována za poměrně bezpečné místo pro turisty, ale stejně jako v jakémkoli jiném turistickém městě by turisté měli být obezřetní a dodržovat základní bezpečnostní opatření.

Mezi obecné bezpečnostní tipy pro turisty patří:

 1. Uchovávejte své cennosti v bezpečí a nechávejte je v hotelovém trezoru.
 2. Buďte obezřetní při výběru taxíka nebo dopravy, vybírejte oficiální služby a vyjednávejte cenu předem.
 3. Vyhněte se nebezpečným a osvětleným oblastem, zejména v noci.
 4. Buďte ostražití prodejcům, kteří se vás snaží přemluvit k nákupu nebo k jiným službám.
 5. Respektujte místní kulturu a tradice a neohrožujte místní obyvatele.
 6. Informujte se o aktuální situaci a doporučeních ministerstva zahraničí nebo svého konzulátu v Egyptě.