Vítejte v Káhiře, ohromujícím městě na břehu slavné řeky Nil, které je pokládáno za jedno z nejvýznamnějších měst světa. Toto město je oázou historie, kde se mísí minulost a současnost v jedinečném symbióze. Od slavných pyramid a starověkých památek po moderní ruch ulic a neodolatelnou egyptskou kulturu, Káhira je fascinujícím místem, které láká turisty z celého světa. Připravte se na dobrodružství a ponořte se do bohaté historie, kultury a půvabu tohoto unikátního města.

Poloha Káhiry

Káhira je hlavním městem a největším městem Egypta. Nachází se na východním břehu řeky Nil ve střední části Egypta. Geograficky se nachází v severovýchodní části Afriky, přibližně 165 km jihozápadně od Suezského průplavu a asi 120 km západně od Rudého moře. Káhira je situována na území deltové oblasti řeky Nil, která se rozkládá mezi Nilovým údolím na jihu a Středozemním mořem na severu.

Historie Káhiry

Historie Káhiry je dlouhá a bohatá. Město bylo založeno jako osada před více než 4 000 lety a postupně se vyvinulo v důležité město starověkého Egypta. Během staletí byla Káhira centrem politické, kulturní, náboženské a ekonomické moci v regionu. Zdejší poloha poblíž Nilu a výhodná poloha na obchodních trasách mezi Afrikou, Asií a Evropou přispěla k rozkvětu města.

V průběhu historie byla Káhira několikrát dobyta, ovládána a spravována různými mocnostmi, včetně starověkého Egypta, římské říše, islámských dynastií, křižáků, osmanské říše a britského impéria. Během islámského středověku se Káhira stala jedním z nejvýznamnějších center islámské kultury, vzdělanosti a obchodu.

V moderní době se Káhira stala hlavním městem nezávislého Egypta, který získal svou suverenitu v roce 1922. Město se postupně rozvíjelo a modernizovalo, ale stále si uchovává mnoho historických a kulturních památek, jako jsou pyramidy, starověké chrámy, mešity, paláce a muzea, které přitahují turisty z celého světa.

Památky a zajímavá místa

Mezi nejvýznamnější památky v Káhiře, které doporučujeme k navštívení, patří:

 1. Egyptské muzeum – jedno z nejvýznamnějších muzeí starověkého umění na světě, které hostí rozsáhlou sbírku egyptských artefaktů, včetně slavného pokladu faraona Tutanchamona.
 2. Citadela Saladin – opevněný komplex postavený na kopci nad Káhirou, který sloužil jako pevnost a palác, zahrnující také Alabastrovou mešitu, jednu z nejvýznamnějších mešit v Káhiře.
 3. Káhirská pevnost – historická pevnost postavená za dob osmanské nadvlády, která sloužila jako královský palác, státní vězení a vojenská základna.
 4. Mešita Muhammad Ali – impozantní mešita postavená v 19. století na Citadele Saladin, nazývaná také Alabastrovou mešitou kvůli svému bílému alabastrovému obložení.
 5. Pyramidy v Gíze – slavné egyptské pyramidy, včetně pyramidy Cheopse, Chefrenovy pyramidy a Menkaureovy pyramidy, které jsou jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších symbolů starověkého Egypta.
 6. Velká sfinga – monumentální socha s hlavou lidského tvora a tělem lva, která je spojována s pyramidami v Gíze a je jedním z nejznámějších egyptských symbolů.
 7. Islámské staré město – komplex historických mešit, paláců, bazárů a uliček s unikátními architektonickými a kulturními prvky.
 8. Koptská Káhira – část města s historickými křesťanskými památkami, včetně Koptského muzea, starověkých kostelů a klášterů.
 9. Al-Azhar park – rozlehlý park v centru Káhiry, který nabízí zelenou oázu klidu s výhledy na Káhiru a Al-Azharovu mešitu.
 10. Bazar Khan el-Khalili – starobylý trh s úzkými uličkami, kde můžete zažít autentickou atmosféru egyptského bazaru a nakoupit suvenýry, koření, šperky a další zboží.

Pyramidy

egyptské pyramidy v Gíze

Pyramidy se nacházejí zejména mimo Káhiru. Egyptské pyramidy jsou rozprostřeny převážně v Gíze, což je předměstí Káhiry, a také v dalších částech Egypta.

Nejbližší pyramidy k centru Káhiry jsou Velká pyramidy v Gíze, které jsou asi 20 km na západ od centra města. Další známé pyramidy, jako jsou Cheopsova, Chephrenova a Mikerinova pyramida, jsou také nedaleko v Gíze.

Doprava v Káhiře

Doprava v Káhiře je značně rušná s mnoha vozidly na silnicích, nedodržováním pravidel silničního provozu a často chaotickým stylem jízdy. Při cestování v Káhiře je důležité být opatrný a mít na paměti místní dopravní zvyky.

 1. Taxi: Taxi je jedním z nejběžnějších způsobů dopravy v Káhiře. Můžete si pronajmout běžné taxi na ulici nebo využít služeb digitálních taxi společností. Je důležité domluvit si cenu nebo použít taxametr před začátkem jízdy.
 2. Metro: Káhirské metro je jedním z nejlevnějších a nejrychlejších způsobů přepravy ve městě. Sestává z tří linek a spojuje různé části Káhiry.
 3. Autobus: Autobusová doprava je také k dispozici v Káhiře, ale může být poměrně rušná a nepohodlná, zejména pro turisty.
 4. Tramvaj: Tramvajová síť v Káhiře je menší, ale stále je používána některými místními obyvateli. Tramvaje jsou často staršího data a mají omezenou síť.
 5. Soukromé přepravní služby: V Káhiře je také dostupnost soukromých přepravních služeb, jako jsou limuzíny, pronájem auta s řidičem nebo mototaxis. Tyto služby mohou být pohodlné, ale mohou být také dražší.

Počasí v Káhiře

Káhira se nachází v oblasti s horkým a suchým podnebím, které je typické pro severovýchodní Africe. Počasí v Káhiře se v průběhu roku mění, s charakteristickými ročními obdobími.

Letní období (červenec až září): Letní období v Káhiře je extrémně horké, s teplotami dosahujícími průměrně kolem 35-40°C a v některých případech i vyšších hodnot. Slunečné dny jsou doprovázeny nízkou vlhkostí vzduchu, což může pocitovou teplotu zvýšit.

Podzim (říjen a listopad): Podzimní období v Káhiře je mírnější, s průměrnými teplotami kolem 25-30°C. V této době je počasí obvykle příjemné a vhodné pro turistiku a prohlídky.

Zima (prosinec až únor): Zimní období v Káhiře je stále teplé, s průměrnými teplotami kolem 20-25°C během dne, ale může být chladnější ve večerních hodinách. Někdy se objevují chladnější dny s teplotami kolem 10-15°C.

Jaro (březen a duben): Jarní období v Káhiře je podobné podzimu, s mírnými teplotami kolem 25-30°C.

Typické jídlo v Káhiře

Káhira nabízí širokou škálu tradičních egyptských pokrmů. Mezi typická jídla, která můžete ochutnat v Káhiře, patří:

 1. Koshari – oblíbené egyptské jídlo složené z různých druhů vařeného masa, čočky, rýže, těstovin a omáčky na rajčatech s octem a česnekem. Je to jedno z nejtypičtějších a nejběžnějších jídel v Egyptě.
 2. Ful medames – tradiční egyptský pokrm z vařených fazolí plněných kořením a podávaných s olejem, citronem, cibulí a petrželkou. Je to často podávané jídlo k snídani nebo na svačinu.
 3. Taameya – egyptská verze falafelu, která je vyrobena z mletých fazolí, cibule, bylinek a koření, smažená a podávaná s chlebem, salátem a omáčkou.
 4. Molokhia – tradiční egyptská polévka vyrobená z listů molokhie, která je podobná špenátu, vařených s kuřecím nebo hovězím masem, česnekem a kořením. Podává se s rýží nebo chlebem.
 5. Rozz me’ammar – egyptský sladký dezert, což je rýže uvařená v mléce s přidáním cukru, skořice, vanilky a ořechů. Je to oblíbené jídlo na oslavy a speciální příležitosti.
 6. Shawarma – populární jídlo původem z Levanty, které je také oblíbené v Káhiře. Jedná se o plátky pečeného masa (často kuřecího nebo hovězího) podávané s chlebem, zeleninou a omáčkou.
 7. Fiteer – tradiční egyptské pečivo podobné pizze nebo placky, které je plněno různými ingrediencemi, jako je sýr, maso, zelenina nebo sladké náplně.

Bezpečnost v Káhiře

Káhira je velké město a jako každé jiné město na světě má své specifické bezpečnostní aspekty. Obecně platí, že egyptská vláda a orgány zodpovědné za turismus dělají značné úsilí na zajištění bezpečnosti turistů v Káhiře a dalších turistických oblastech v Egyptě. Nicméně, jako v jakémkoli jiném cestovním cíli, je důležité dodržovat základní opatření k osobní bezpečnosti.

Celkově je ale Káhira v turistických částech bezpečná.

Zejména na trzích si však dávejte pozor na své osobní předměty (kabelky, peněženky, mobilní telefony, atp.).

Mapa Káhiry

mapa káhira

 • Souřadnice: 30°3′22″ s. š., 31°14′22″ v. d.
 • Počet obyvatel: 9 606 916
 • Hustota zalidnění: 38 167 obyv./km²
 • Rozloha: 528 km²
 • Nadmořská výška: 23 m

Cestovní pojištění do Egypta

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

50% SLEVA NA POJIŠTĚNÍ

Pokud odjíždíte na delší pobyt do Egypta či jinam do světa, srovnejte ceny pojištění s True Traveller – oblíbené cestovní pojištění, které nabízí extra vysoké limity.

Bezpečné cestování!