Malawi, známé jako „Srdce afrického jezera“, nabízí návštěvníkům krásné jezero s křišťálově čistou vodou a okouzlující horskou krajinu. Turisté si mohou vychutnat rozmanité zážitky v Malawi, jako je prohlídka Národního parku Liwonde, kde mohou pozorovat zvířata jako jsou sloni, nosorožci a buvoli.

Město Blantyre, největší město Malawi, nabízí mnoho kulturních zážitků, jako jsou tradiční trhy a muzea, která se zabývají historií Malawi. Návštěvníci se mohou také podívat na Mulanje, nejvyšší horu Malawi, a užít si turistickou trasu a výhledy na okolní krajinu. Malawi je známé pro své množství jezer, z nichž největší jezera jsou Malawi a Malombe, kde se turisté mohou vydat na vodní sporty jako kitesurfing a rybaření.

Základní údaje

Malawi, oficiálně Republika Malawi, je vnitrozemský stát v jihovýchodní Africe. Hraničí s Tanzanií, Zambií a Mosambikem. Má rozlohu přibližně 118 000 km² a žije zde zhruba 20 milionů obyvatel. Malawi je rozděleno na 28 distriktů a jeho hlavním městem je Lilongwe. Oficiálními jazyky jsou angličtina a čichewa.

Malawi patří mezi nejchudší země světa s nízkou úrovní vzdělání a zdravotnictví. Největší ekonomickou aktivitou je zemědělství, zejména produkce tabáku a čajových lístků. V Malawi se nachází několik významných jezer, jako například Malawi, které je největším jezerem v zemi a známé pro svou biodiverzitu. Malawi je také domovem několika národních parků a rezervací, kde se nachází řada vzácných druhů zvířat a rostlin. V roce 1994 proběhly v Malawi první svobodné volby a od té doby se země řídí demokratickými principy. Turisté mohou navštívit mnoho zajímavých míst v Malawi, včetně jeho národních parků, tradičních vesnic, jezer a pláží.

Historie Malawi

Malawi, dříve známé jako Nyasaland, získalo nezávislost na Velké Británii v roce 1964. V té době se stalo jedním z nejchudších a nejméně rozvinutých států v Africe.

Prvním prezidentem se stal Dr. Hastings Kamuzu Banda, který vládl až do roku 1994. Za jeho vlády byla Malawi jednou z nejuzavřenějších zemí v Africe a vládnoucí strana, Malawi Congress Party, si udržovala autoritativní kontrolu nad všemi aspekty společnosti. V 90. letech se situace začala měnit, když byla vytvořena opoziční strana a proběhly volby, které skončily porážkou Malawi Congress Party. Dnes je Malawi stabilní demokracií s významnými výzvami v oblasti chudoby, zdravotnictví a vzdělávání.

Víza do Malawi

Nově je možné žádat o malawské vízum online na webových stránkách https://evisa.gov.mw/. Pro občany ČR je možné získat vízum na hraničních přechodech a mezinárodních letištích, případně dopředu na Velvyslanectví Malawi v Berlíně.

Základním typem víza je turistické vízum s platností tří měsíců. K dispozici jsou také další typy víz, včetně oficiálních, diplomatických a tranzitních. Poplatky za víza se mohou lišit, v dubnu 2022 byly například 50 USD za tranzitní vízum (platnost 7 dní) a 75 USD za jednovstupové turistické vízum na 3 měsíce. Pro vícevstupová víza na 6 a 12 měsíců se platí poplatky ve výši 150 USD a 250 USD.

Před cestou je doporučeno ověřit aktuální podmínky vstupu do země na příslušném malawském velvyslanectví.

Zajímavá místa v Malawi

 1. Jezero Malawi – Jezero Malawi je největší jezero v Malawi a je domovem mnoha druhů ryb. Okolí jezera nabízí nádherné pláže, ideální pro odpočinek a slunění. Je to také skvělé místo pro vodní sporty jako je potápění, windsurfing a rybaření.
 2. Národní park Liwonde – Liwonde je nejstarší a nejnavštěvovanější národní park v Malawi. Park je domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou sloni, nosorožci, krokodýli a hroši. Kromě safari prohlídek nabízí park také možnost projížděk na lodích po řece Shire.
 3. Mulanje Mountain – Mulanje Mountain je nejvyšší hora v Malawi a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Hora je oblíbená mezi turisty a horolezci a nabízí řadu turistických tras a výstupů.
 4. Národní park Nyika – Nyika je největší národní park v Malawi a je známý svými rozlehlými pastvinami a velkými stády zvěře. Park je také domovem mnoha endemických druhů rostlin a zvířat.
 5. Mzuzu – Mzuzu je třetí největší město v Malawi a nabízí řadu kulturních akcí a festivalů. Město je také výchozím bodem pro návštěvu národního parku Nyika.
 6. Dedza Pottery – Dedza Pottery je malá vesnice, která je známá pro svou keramiku a řemeslné výrobky. Turisté zde mohou navštívit dílny a sledovat místní řemeslníky při práci.
 7. Nkhotakota Wildlife Reserve – Nkhotakota Wildlife Reserve je domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou sloni, krokodýli a velké stáda antilop. Park nabízí řadu aktivit, jako jsou safari prohlídky, projížďky na lodích a pěší výlety.
 8. Cape Maclear – Cape Maclear je malé rybářské městečko, které se nachází na břehu jezera Malawi. Místo je oblíbené mezi turisty díky svým nádherným plážím a možnostem potápění a šnorchlování.

Jezero Malawi

Jezero Malawi, také známé jako Niassajské jezero, je jezero ve východní Africe. Nachází se mezi třemi africkými státy – Malawi, Tanzanií a Mosambikem. Je jedním z nejhlubších jezer světa a je známé pro svou biologickou rozmanitost, zejména ve světě sladkovodních ryb.

Jezero Malawi má rozlohu přibližně 29 600 km² a dosahuje maximální hloubky přes 700 metrů. Je známé pro své krásné azurové vody, skalnaté pobřeží a množství ostrovů. Jezero je tvořeno třemi hlavními pásy – jezerními pásy nebo bazény: jezero Malawi, jezero Malombe a jezero Chilwa.

Jezero Malawi je jedním z nejbiodiverzitnějších sladkovodních jezer na světě a je domovem mnoha unikátních druhů ryb. Více než 700 druhů ryb je endemických pro toto jezero, což z něj činí důležité místo pro výzkum evoluce a speciace. Mezi nejznámější druhy patří cichlidy, což jsou barevné ryby známé pro svou různorodost a adaptace na různé ekologické prostředí jezera.

Jezero Malawi má také velký význam pro místní obyvatele. Rybolov je důležitým zdrojem potravy a příjmu z přírodních zdrojů pro místní komunity. Jezero je také turisticky atraktivní díky svým krásným plážím, potápění a možnostem pro ekoturismus, jako je pozorování endemických ryb a ptáků.

Nicméně, jezero Malawi čelí i některým výzvám, jako je nadměrný rybolov, nelegální rybolov a ničení přirozeného prostředí, včetně znečištění vod a ničení pobřežních oblastí. Ochrana a udržitelné řízení jezera je důležitým tématem, které vyžaduje spolupráci mezi vládami, místními obyvateli, ochranářskými organizacemi a dalšími zainteresovanými stranami, aby se zajistila ochrana této jedinečné přírodní hodnoty pro současné a budoucí generace.

Národní park Liwonde

Národní park Liwonde se nachází v Malawi, v jihovýchodní části země. Je to jeden z nejstarších a nejznámějších národních parků v Malawi a patří mezi hlavní turistické atrakce této země. Národní park se rozkládá na ploše přibližně 548 km² a zahrnuje rozmanité ekosystémy, včetně savan, lesů, močálů a říčních ekosystémů.

Národní park Liwonde je známý pro svoji bohatou biodiverzitu a ochranu ohrožených druhů. Park je domovem pro velké množství savčích druhů, včetně slonů, buvolů, leopardů, lva, hyen, antilop a mnoha dalších. Rovněž se zde nachází více než 400 druhů ptáků, což z něj činí ráj pro ornitology a milovníky ptactva.

Národní park Liwonde je také známý pro svoje úspěšné programy na ochranu ohrožených druhů, zejména slonů a nosorožců. Jedním z hlavních úspěchů je snižování stavu pytláctví díky silnému protipytlačskému úsilí a spolupráci s místními komunitami. Park také provádí programy na ochranu místních obyvatel, zahrnující rozvoj komunit a podporu udržitelného obživy.

Pro turisty nabízí Národní park Liwonde možnosti pro safari, které mohou zahrnovat jeepové safari, lodní safari po řece Shire nebo pěší safari s průvodcem. Turisté si mohou vychutnat pozorování divokých zvířat, pozorování ptáků a prohlídky místních ekosystémů. Park má také ubytovací zařízení, včetně kempů a lodí, které umožňují turistům zůstat přímo v parku.

Národní park Liwonde je důležitým místem pro ochranu přírody a udržitelný ekoturismus v Malawi. Ochrana parku a udržitelné řízení je klíčovým faktorem pro zachování jeho jedinečné biodiverzity a ochranu ohrožených druhů, stejně jako pro prospěch místních komunit a rozvoj cestovního ruchu v této oblasti.

Mulanje Mountain

Mulanje Mountain je horský masiv nacházející se v Malawi, který je populárním cílem pro turisty, zejména pro pěší turistiku a horolezectví. Tato impozantní hora nabízí nádherné scenérie, rozmanité ekosystémy a unikátní zážitky pro dobrodružné turisty.

 1. Pěší túry: Mulanje Mountain nabízí několik tras pro pěší turistiku, které vedou přes divokou krajinu, pastviny, pralesy a říční údolí. Turisté mohou objevovat krásy této oblasti a pozorovat místní flóru a faunu. Mezi oblíbené trasy patří například trasa na nejvyšší vrchol Mount Mulanje, který je nazýván Sapitwa, a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu.
 2. Horolezectví: Mulanje Mountain je také známým místem pro horolezectví. Na hoře se nachází mnoho skalních stěn různých obtížností, které lákají horolezce z celého světa. Turisté mohou absolvovat horolezecké výstupy s průvodcem a zažít vzrušující dobrodružství na skalách Mulanje Mountain.
 3. Kultura a místní obyvatelstvo: Okolí Mulanje Mountain je domovem pro místní etnickou skupinu zvanou Malawští Mulanjevci. Tito lidé mají bohatou kulturu a tradice, které turisté mohou objevovat prostřednictvím setkání s místními obyvateli, návštěvou tradičních vesnic a poznáváním místních zvyklostí a rituálů.
 4. Přírodní rezervace: Mulanje Mountain je také chráněnou přírodní rezervací, která nabízí unikátní příležitosti pro pozorování divokých zvířat a ptáků. Zde mohou turisté spatřit například endemické druhy hadů, ptáků nebo opic, které jsou charakteristické pro tuto oblast.
 5. Kempování: Pro dobrodružnější turisty je možné také kempovat na Mulanje Mountain. Park nabízí několik kempů a tábořišť, kde si turisté mohou postavit své stany a prožít jedinečný zážitek z přenocování pod širým nebem v pohoří Mulanje.

Co dělat v Malawi

V Malawi je mnoho aktivit a zážitků, které můžete zažít během svého pobytu. Některé z nejpopulárnějších aktivit a atrakcí jsou:

 1. Safari: V národních parcích jako je Liwonde a Nyika můžete vidět širokou škálu africké zvěře, včetně slonů, lvů, nosorožců a žiraf.
 2. Vodopády: Malawi je známé svými mnoha krásnými vodopády, jako jsou Mzuzu, Nkhata Bay a Rumphi Falls.
 3. Vodní sporty: Malawi je obklopeno sladkovodními jezery a je ideálním místem pro plavání, potápění, rybaření a windsurfing.
 4. Kulturní zážitky: V Malawi najdete mnoho vesnic, kde můžete navštívit místní komunity a ochutnat tradiční jídlo, tance a zvyky.
 5. Hory: Malawi má několik hor, jako je Mount Mulanje, kde můžete podniknout turistické výpravy a užít si nádherné výhledy.
 6. Pláže: Malawi má mnoho krásných pláží na březích jezer, jako jsou Cape Maclear a Lake Malawi National Park.
 7. Historické památky: Malawi má bohatou historii a několik historických památek, jako je Livingstonia Mission a Chongoni Rock Art Area.
 8. Zemědělství: V Malawi můžete navštívit mnoho farem a ochutnat čerstvé ovoce a zeleninu, včetně mango, avokádo, ananasu a papáji.
 9. Města: V hlavním městě Lilongwe a druhém největším městě Blantyre najdete trhy, restaurace a kulturní centra.
 10. Ekoturistika: V Malawi se nachází několik ekologických center, jako je Majete Wildlife Reserve, kde můžete vidět mnoho zvířat a naučit se o ochraně přírody.

Doprava

V Malawi existuje několik způsobů dopravy, včetně letadel, autobusů, taxíků a podobně. Pro turisty jsou nejlepší volbou národní letecká doprava a privátní doprava (taxíky nebo pronajaté automobily). Nicméně, i tyto způsoby dopravy mohou být poměrně nákladné, zejména pokud se jedná o delší vzdálenosti.

Pokud plánujete cestovat v rámci měst, můžete využít místních minibusů nebo taxi služeb. Je důležité si uvědomit, že místní doprava může být velmi přeplněná a může být pohodlnější a bezpečnější zvolit soukromou dopravu. Pokud se rozhodnete jet taxíkem, měli byste se s řidičem dohodnout na ceně předem a zajistit si, aby taxík měl funkční taxametr.

Pokud cestujete do odlehlých oblastí, může být nejlepší způsob dopravy pronajmout si terénní vozidlo, aby bylo možné snáze se dostat do hor a venkovských oblastí.

Počasí

Malawi má teplé a vlhké klima s obdobím dešťů a sucha. Nejlepší doba pro návštěvu Malawi je během suchého období od května do října, kdy jsou teploty příjemné a srážky minimální.

Během období dešťů, které trvá od listopadu do dubna, jsou srážky vysoké a některé silnice mohou být neprůjezdné. Teploty v Malawi jsou během celého roku poměrně stálé, kolem 25-30 °C ve dne a 15-20 °C v noci. V národních parcích mohou být teploty nižší, zejména v noci a brzy ráno, proto se doporučuje vzít s sebou dostatečné oblečení na ochranu proti chladu.

Jídlo

Jedním z nejtypičtějších jídel v Malawi je národní pokrm nazývaný nsima (nebo také sadza), což je kukuřičná kaše podobná ugali v Keni nebo fufu v Ghane. Toto jídlo se podává s omáčkami z fazolí, ryb nebo zeleniny.

Dalším populárním jídlem je chambo, což je ryba, která se nachází pouze v jezeře Malawi. Chambo se obvykle peče nebo smaží a podává se s rýží nebo nsimou.

Mezi další tradiční jídla v Malawi patří zapečená fazolová omáčka nazývaná nyemba, národní salát s rajčaty a cibulí zvaný kachumbari a samosas s kořením a zeleninou. V Malawi je také oblíbená čajová kultura a nabízí se zde široký výběr ovocných šťáv a piva z místních pivovarů.

Bezpečnost

Malawi je relativně bezpečnou zemí pro turisty, ale jako v každé zemi je třeba dodržovat určitá opatření, aby se minimalizovaly rizika. Zde je několik tipů, které by turisté měli zvážit:

 1. Pokud je to možné, vyhněte se nočním cestám na neznámá místa.
 2. Mějte své cennosti, doklady a hotovost v bezpečí a nevystavujte je zbytečnému riziku.