Údolí králů je historické místo v Egyptě, které se nachází na západním břehu řeky Nil v blízkosti města Luxor. Je to údolí s vápencovými horami, které sloužilo jako pohřebiště pro mnoho egyptských faraonů z Nové říše (1550-1070 př. n. l.), včetně slavného Tutanchamona a Ramesse II.

Údolí králů bylo vybráno jako místo pohřebiště faraonů kvůli své izolaci a tajemství, které poskytovalo před hrobařskými lupiči. V tomto údolí bylo vytesáno mnoho hrobek do vápencových hor, které obsahují komory a chodby, ve kterých byli faraoni a jejich cenné poklady pohřbeni.

Mnoho hrobek v údolí králů bylo vybudováno s bohatou výzdobou a obsahovalo různé umělecké a náboženské prvky, které měly faraonovi pomoci při přechodu do posmrtného života. Některé hrobky v údolí králů jsou otevřeny pro veřejnost a turisté se mohou podívat dovnitř a obdivovat nádherné umělecké dílo a architekturu, kterou tyto hrobky nabízejí. Nicméně, kvůli ochraně těchto historických míst jsou návštěvy některých hrobek omezeny nebo zakázány.

Historie Údolí králů

Údolí králů (arabsky وادي الملوك‎, Vádí el-Mulúk) má dlouhou historii jako místo pohřbívání egyptských faraonů z období Nové říše (1550-1070 př. n. l.). První hrobky byly vybudovány v této oblasti již během 16. dynastie, ale stalo se hlavním pohřebištěm pro faraony a významné členy královské rodiny během 18. až 20. dynastie. Zde byli pohřbeni mnozí slavní faraoni, včetně Thutmose I., Thutmose III., Amenhotepa II., Tutanchamona a Ramesse II.

Skalní hrobky

Skalní hrobky nahradily pyramidy a měly zabránit znesvěcení hrobu. Královské pohřebiště a tradici pohřbívání do skal pravděpodobně zavedl Amenhotep I. nebo možná Ahmose, první panovník Nové říše a zakladatel 18. dynastie.

Údolí králů bylo vybráno pro svoji izolaci a tajemnost, která měla chránit hrobky před lupiči. Hrobky byly vytesány do vápencových hor a obsahovaly komory a chodby, které byly výzdobou a rituálními prvky spojeny s egyptským náboženstvím a vírou v posmrtný život.

V průběhu historie se některé hrobky staly terčem lupičů a byly vypleněny, ale mnoho z nich se dochovalo s cennými artefakty a uměleckými díly, které poskytují důležité informace o starověkém Egyptu. V moderní době byly některé hrobky v údolí králů objeveny a vykopány archeology, což umožnilo poznat více o pohřebních praxích a životě faraonů v této oblasti.

Geologická stratigrafie Údolí králů

Údolí králů je umístěno nad 300 metry vápence a dalších sedimentárních hornin, které tvoří útesy v údolí a nedalekém Deir el-Bahari, s vrstvami měkkého marlu. Tyto sedimentární horniny byly původně uloženy před 35 až 56 miliony let, kdy se Středozemní moře někdy rozprostíralo až na jih do Asuánu.

Během pleistocénu bylo údolí vytesáno do plošiny pravidelnými dešti. Kvalita horniny v Údolí je nekonzistentní, pohybuje se od jemnozrnné po hrubé kamenné, poslední s potenciálem být strukturálně nestabilní. Občasná vrstva břidlice také způsobila obtíže při stavbě (a v moderní době při konzervaci), protože tato hornina se rozšiřuje v přítomnosti vody, což rozpíná okolní kámen.

Některé hrobky byly vytesány do stávajících vápencových štěrbin, jiné za svahy sutě a některé byly na okraji skalních výběžků vytvořených starobylými povodňovými kanály.

Při stavbě hrobek byly zaznamenány problémy, jako je vidět u hrobek Ramesse III. a jeho otce Setnachte. Setnakhte začal vykopávat KV11, ale nechtěně prorazil do hrobky Amenmesse, takže stavba byla zastavena a on místo toho přivlastnil hrobku Twosret, KV14. Při hledání hrobky rozšířil Rameses III. částečně vykopanou hrobku započatou jeho otcem.

Archeologická stratigrafie Údolí králů

Královské hrobky byly vytesány hluboko do vápence Údolí, jejich stěny byly nádherně zdobeny pohřebními texty a jejich pohřby byly vybaveny impozantním kamenným sarkofágem a vhodně nádhernou řadou zboží pro posmrtný život.

Navzdory svému modernímu názvu nebylo Údolí králů vyhrazeno pouze pro pohřbení králů. Mezi těmito nádhernými královskými hrobkami lze najít několik desítek menších, nenamalovaných hrobů. Většina z nich jednoduše sestává z vertikálního šachty vedoucího do jednoho nebo více malých obdélníkových místností, zatímco několik jich má schody a chodby. Většina byla objevena v 19. nebo na začátku 20. století objeviteli, kteří měli větší zájem o nalezení velkých zdobených královských hrobek, ideálně nedotčených. Když narazili na tyto skromné a obvykle vypleněné pohřby, obvykle se rychle podívali a pokračovali. Mnohé byly poškozeny devastujícími bleskovými povodněmi po celá staletí, což je vážné ohrožení hrobek v Údolí i dnes.

Některé z těchto nenamalovaných hrobek patřily královským tchánům, menším králům včetně královen a oblíbeným přátelům nebo úředníkům. Skromné hrobky, s jejich prázdnými stěnami, představují archeologické hádanky, které lze vyřešit pouze pečlivým studiem všeho, co zůstává. Hodnocení jejich architektury a keramiky nám může pomoci je datovat, zatímco zbytky hrobkových zboží mohou poskytnout nápovědy o jejich vlastnictví.

Královské pohřebiště

Údolí králů se také přezdívalo jako:

  • Tasechetaat,
  • Velké schodiště,
  • Krásné schodiště Západu,
  • Úřední název byl: Velké a majestátní pohřebiště milionů let faraona, života, síly a zdraví v západních Thébách

Výlet do údolí králů

Výlet do údolí králů je fascinující zážitek, který vás zavede do jednoho z nejslavnějších historických míst na světě. Prohlídka údolí králů s licencovaným průvodcem je obvykle doporučována, protože vám může poskytnout hodnotné informace o historii, archeologii a zajímavostech tohoto místa. Průvodci jsou často dostupní na místě a mohou mluvit různými jazyky, včetně angličtiny.

Pamatujte si, že údolí králů je nábožensky a kulturně významné místo, a proto je vhodné se obléknout skromně a respektovat místní zvyky a tradice. Noste pohodlné boty vhodné pro chůzi v písku a slunečník, ochranu proti slunci, vodu a další nezbytnosti.

Fotografování je obvykle povoleno v údolí králů, ale může být omezeno ve vybraných oblastech nebo u konkrétních artefaktů.

Nezapomeňte udělat také výlet k pyramidám.

Hrobky v Údolí králů

Údolí králů obsahuje hrobky egyptských faraonů a významných členů královské rodiny z období Nové říše (1550-1070 př. n. l.). Mezi nejvýznamnější hrobky v údolí králů patří:

Hrobka Tutanchamona (KV62)

Hrobka Tutanchamona, označovaná také jako KV62, se nachází v Údolí králů v Egyptě. Je to jedna z nejznámějších hrobek na světě kvůli své téměř neporušené podobě při objevení a kvůli bohatství pokladů, které v ní byly nalezeny.

Tutanchamon byl faraonem 18. dynastie během období Nové říše. Jeho hrobka byla objevena Howardem Carterem v roce 1922 a byla téměř neporušená, což bylo neobvyklé, protože většina královských hrobek byla v průběhu staletí vykradena.

Nejznámějším nalezeným artefaktem je zlatá smrtelná maska Tutanchamona, která je považována za jeden z nejkrásnějších a nejznámějších předmětů starověkého egyptského umění. Kromě toho bylo v hrobce nalezeno mnoho dalších předmětů, včetně zbraní, nádob, šperků a dokonce i dvou mumifikovaných plodů, které se považují za děti Tutanchamona.

Hrobka je relativně malá ve srovnání s hrobkami ostatních faraonů, ale její objevení mělo obrovský dopad na naše porozumění starověkému Egyptu a vyvolalo obnovu zájmu o egyptologii po celém světě.

Hrobka Ramesse II. (KV7)

Ramesses II., známý také jako Ramesses Velký, byl třetím faraonem 19. dynastie a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejznámějších faraonů starověkého Egypta.

Hrobka je velká a komplexní, ale bohužel byla v průběhu staletí vážně poškozena povodněmi a úmyslným ničením. V důsledku toho je mnoho původních dekorací a reliéfů v hrobce nečitelných nebo zničených.

I přes to, že hrobka byla v průběhu staletí vykradena a poškozena, bylo v ní nalezeno několik zajímavých artefaktů, včetně nádob a ostatků vozů.

Hrobka byla objevena a poprvé prozkoumána v 19. století. Je známa svou neobvyklou orientací a uspořádáním, což je odlišuje od většiny ostatních hrobek v Údolí králů.

Hrobka Thutmose III. (KV34)

Tato hrobka patří faraonovi Thutmose III., který byl jedním z nejúspěšnějších egyptských faraonů a rozšířil hranice egyptské říše na svůj největší rozměr. Obsahuje mnoho koridorů, síní a komor s bohatou výzdobou.

Thutmose III. byl významným faraonem 18. dynastie a je často označován jako „egyptský Napoleon“ kvůli svým vojenským dobyvačným výpravám.

Hrobka byla objevena v roce 1898 týmem archeologů pod vedením Victora Loretta. Hrobka má jedinečný design ve tvaru obráceného „T“, který se stal standardem pro královské hrobky pozdějších období.

Jedním z nejzajímavějších aspektů hrobky je klenba s malbami, které ilustrují „Knihu Amduat“. „Knihu Amduat“ lze přeložit jako „To, co je v Duatu“, a popisuje cestu slunečního boha Rea přes podsvětí během hodin noci. Je to jeden z nejstarších kompletních příkladů tohoto textu, který byl nalezen.

Kromě toho byly v hrobce nalezeny různé artefakty, včetně kamenů a šperků, což naznačuje, že i když byla hrobka v minulosti vykradena, nebyla úplně vyprázdněna.

Hrobka Setiho I. (KV17)

Hrobka faraona Setiho I., který vládl během 19. dynastie a byl otcem slavného Ramesse II. Obsahuje dlouhé koridory, síně a komory s bohatou výzdobou a nápisy.

Je jednou z nejlépe zachovalých a nejkrásnějších hrobek v celém Údolí králů. Seti I. byl faraonem z 19. dynastie Nové říše a jeho hrobka je jednou z nejdelších, nejhlubších a nejkomplexnějších hrobek v Údolí králů.

Hrobka je známá svými detailně vyřezávanými a barevně malovanými reliéfy, které zobrazují různé náboženské texty a scény, včetně Knihy bran, Knihy jeskyní a Knihy Amduat.

Hrobka byla objevena Giovanni Battista Belzanem v roce 1817 a je první egyptskou hrobkou, která byla detailně zmapována. Belzoni byl ohromen její krásou a zachovalostí a popsal ji jako „Hrobku s krásnými dekoracemi“.

V roce 1960 byla hrobka poškozena vodou a v důsledku toho byla uzavřena pro veřejnost. Byly provedeny restaurátorské práce na záchranu a stabilizaci hrobky a na omezení dalších škod.

Hrobka Hatshepsut (KV20)

Hrobka KV20, nacházející se v Údolí králů v Egyptě, je známá pro svou spojitost s faraonkou Hatshepsut a faraonem Thutmosem I. Byla první královskou hrobkou v Údolí králů a její design ovlivnil stavbu mnoha dalších hrobek v tomto regionu.

Hrobka má velmi komplikovaný a dlouhý tvar, sahající přes 200 metrů do skalního masivu. Její chodby jsou nepravidelně tvarované a velmi strmé, což je odlišuje od ostatních hrobek v Údolí králů.

Hrobka byla původně postavena pro Thutmose I, ale později byla přepracována a rozšířena pro Hatshepsut. Byly zde nalezeny sarkofágy obou panovníků, i když jejich mumie byly přesunuty do jiných míst.

KV20 je významná pro svou historickou hodnotu a její objev a výzkum poskytly cenné informace o egyptské královské pohřební praxi a architektuře.

Číslování hrobek

Hrobky v údolí králů mají své unikátní číslování, které bylo zavedeno Egyptskou archeologickou službou. Toto číslování je založeno na písmenech „KV“ (což znamená „královská hrobka“) následovaných číslem. Každá hrobka má své vlastní číslo, které jí identifikuje.

Původně se číslování hrobek v údolí králů objevovalo ve formě značek, které byly vytvořeny na vchodu do hrobek. Tyto značky obsahovaly číslo hrobky a jméno faraona, kterému hrobka patřila. Později byly některé z těchto značek přemístěny do muzeí nebo jiných institucí a nahrazeny novými značkami z důvodu ochrany původních artefaktů.

Při výzkumech a objevech nových hrobek byla čísla přidělována chronologicky, tj. hrobka s nejnižším číslem byla první objevená hrobka a hrobka s nejvyšším číslem byla poslední objevená hrobka. Přiřazení čísla nově objevené hrobce závisí na jejím datování a historickém významu.

V současné době je v údolí králů známo více než 60 hrobek, avšak ne všechny jsou veřejně přístupné. Některé z hrobek jsou uzavřeny z důvodů konzervace nebo z bezpečnostních důvodů.

Mapa údolí králů

údolí králů mapa

Podívejte se na základní mapu údolí králů níže. Na internetu lze dohledat však i zdroje s detailními mapy s vyznačením umístění jednotlivých hrobek, trasami pro prohlídky nebo další užitečné informace pro návštěvu tohoto historicky a archeologicky významného místa v Egyptě.

Vstupné do Údolí králů

Vstupné do údolí králů stojí 260 EGP (více o egyptské měně).

Adresa

Luxor, Luxor Governorate 1340420, Egypt

Otevírací doba

Údolí králů je otevřeno celoročně. V zimě (listopad – leden) od 6 ráno do 4 odpoledne. V létě (květen – srpen) od 6 ráno do 5 odpoledne.

Turismus

Údolí králů je jednou z nejdůležitějších archeologických lokalit na světě a je velmi populárním cílem pro turisty. Je to místo, kde byly po staletí pohřbívány egyptské královské osobnosti, včetně slavného Tutanchamona. Údolí králů se nachází v Egyptě poblíž Luxoru a je známé pro svou řadu hrobek, které byly vytesány do vápencového masivu. Hrobky jsou zdobené nádhernými nástěnnými malbami a jsou často vybaveny impozantním kamenným sarkofágem.

eSIM karta do Egypta

Pokud chcete využívat mobilní data v Egyptě, pořiďte si eSIM kartu do Egypta ještě před odletem. eSIM kartu jednoduše naskenujete do svého mobilního telefonu a po aktivaci můžete data čerpat (dle zvoleného tarifu).

CHCI eSIM KARTU

Na stránce ověřte, zda máte mobilní telefon kompatibilní s eSIM.

Cestovní pojištění do Egypta

Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Využijte 50% slevy na AXA pojištění.

Bezpečné cestování!