Přeskočit na obsah

Údolí králů: Hrobky faraonů, výlet, vstupné, mapa

Údolí králů je historické místo v Egyptě, které se nachází na západním břehu řeky Nil v blízkosti města Luxor. Je to údolí s vápencovými horami, které sloužilo jako pohřebiště pro mnoho egyptských faraonů z Nové říše (1550-1070 př. n. l.), včetně slavného Tutanchamona a Ramzese II.

Údolí králů bylo vybráno jako místo pohřebiště faraonů kvůli své izolaci a tajemství, které poskytovalo před hrobařskými lupiči. V tomto údolí bylo vytesáno mnoho hrobek do vápencových hor, které obsahují komory a chodby, ve kterých byli faraoni a jejich cenné poklady pohřbeni.

Mnoho hrobek v údolí králů bylo vybudováno s bohatou výzdobou a obsahovalo různé umělecké a náboženské prvky, které měly faraonovi pomoci při přechodu do posmrtného života. Některé hrobky v údolí králů jsou otevřeny pro veřejnost a turisté se mohou podívat dovnitř a obdivovat nádherné umělecké dílo a architekturu, kterou tyto hrobky nabízejí. Nicméně, kvůli ochraně těchto historických míst jsou návštěvy některých hrobek omezeny nebo zakázány.

Historie Údolí králů

Údolí králů má dlouhou historii jako místo pohřbívání egyptských faraonů z období Nové říše (1550-1070 př. n. l.). První hrobky byly vybudovány v této oblasti již během 16. dynastie, ale stalo se hlavním pohřebištěm pro faraony a významné členy královské rodiny během 18. až 20. dynastie. Zde byli pohřbeni mnozí slavní faraoni, včetně Thutmose I., Thutmose III., Amenhotepa II., Tutanchamona a Ramzese II.

Údolí králů bylo vybráno pro svoji izolaci a tajemnost, která měla chránit hrobky před lupiči. Hrobky byly vytesány do vápencových hor a obsahovaly komory a chodby, které byly výzdobou a rituálními prvky spojeny s egyptským náboženstvím a vírou v posmrtný život.

V průběhu historie se některé hrobky staly terčem lupičů a byly vypleněny, ale mnoho z nich se dochovalo s cennými artefakty a uměleckými díly, které poskytují důležité informace o starověkém Egyptu. V moderní době byly některé hrobky v údolí králů objeveny a vykopány archeology, což umožnilo poznat více o pohřebních praxích a životě faraonů v této oblasti.

Výlet do údolí králů

Výlet do údolí králů je fascinující zážitek, který vás zavede do jednoho z nejslavnějších historických míst na světě. Prohlídka údolí králů s licencovaným průvodcem je obvykle doporučována, protože vám může poskytnout hodnotné informace o historii, archeologii a zajímavostech tohoto místa. Průvodci jsou často dostupní na místě a mohou mluvit různými jazyky, včetně angličtiny.

Pamatujte si, že údolí králů je nábožensky a kulturně významné místo, a proto je vhodné se obléknout skromně a respektovat místní zvyky a tradice. Noste pohodlné boty vhodné pro chůzi v písku a slunečník, ochranu proti slunci, vodu a další nezbytnosti.

Fotografování je obvykle povoleno v údolí králů, ale může být omezeno ve vybraných oblastech nebo u konkrétních artefaktů.

Nezapomeňte udělat také výlet k pyramidám.

Hrobky v Údolí králů

Údolí králů obsahuje hrobky egyptských faraonů a významných členů královské rodiny z období Nové říše (1550-1070 př. n. l.). Mezi nejvýznamnější hrobky v údolí králů patří:

Hrobka Tutanchamona (KV62)

Tato hrobka byla objevena v roce 1922 Howardem Carterem a je jednou z nejslavnějších a nejhodnotnějších hrobek, které byly v údolí králů nalezeny. Obsahuje nesmírně cenné artefakty, jako je zlatý pohřební maska faraona Tutanchamona.

Hrobka Ramzese II. (KV7)

Tato hrobka patří jednomu z nejmocnějších a nejvýznamnějších faraonů Starověkého Egypta, Ramzesovi II. Obsahuje bohatou výzdobu s nápisy a reliéfy popisujícími různé náboženské a rituální scény.

Hrobka Thutmose III. (KV34)

Tato hrobka patří faraonovi Thutmose III., který byl jedním z nejúspěšnějších egyptských faraonů a rozšířil hranice egyptské říše na svůj největší rozměr. Obsahuje mnoho koridorů, síní a komor s bohatou výzdobou.

Hrobka Setiho I. (KV17)

Tato hrobka patří faraonovi Setimu I., který vládl během 19. dynastie a byl otcem slavného Ramzese II. Obsahuje dlouhé koridory, síně a komory s bohatou výzdobou a nápisy.

Hrobka Hatshepsut (KV20)

Tato hrobka patří jediné egyptské ženské faraonce, Hatshepsut, která vládla v 15. století př. n. l. Obsahuje unikátní výzdobu s vyobrazeními Hatshepsut jako muže, což bylo neobvyklé pro tehdejší dobu.

Číslování hrobek

Hrobky v údolí králů mají své unikátní číslování, které bylo zavedeno Egyptskou archeologickou službou. Toto číslování je založeno na písmenech „KV“ (což znamená „královská hrobka“) následovaných číslem. Každá hrobka má své vlastní číslo, které jí identifikuje.

Původně se číslování hrobek v údolí králů objevovalo ve formě značek, které byly vytvořeny na vchodu do hrobek. Tyto značky obsahovaly číslo hrobky a jméno faraona, kterému hrobka patřila. Později byly některé z těchto značek přemístěny do muzeí nebo jiných institucí a nahrazeny novými značkami z důvodu ochrany původních artefaktů.

Při výzkumech a objevech nových hrobek byla čísla přidělována chronologicky, tj. hrobka s nejnižším číslem byla první objevená hrobka a hrobka s nejvyšším číslem byla poslední objevená hrobka. Přiřazení čísla nově objevené hrobce závisí na jejím datování a historickém významu.

V současné době je v údolí králů známo více než 60 hrobek, avšak ne všechny jsou veřejně přístupné. Některé z hrobek jsou uzavřeny z důvodů konzervace nebo z bezpečnostních důvodů.

Mapa údolí králů

údolí králů mapa

Podívejte se na základní mapu údolí králů níže. Na internetu lze dohledat však i zdroje s detailními mapy s vyznačením umístění jednotlivých hrobek, trasami pro prohlídky nebo další užitečné informace pro návštěvu tohoto historicky a archeologicky významného místa v Egyptě.

Vstupné do Údolí králů

Vstupné do údolí králů stojí 260 EGP (více o egyptské měně).

Adresa

Luxor, Luxor Governorate 1340420, Egypt

Otevírací doba

Údolí králů je otevřeno celoročně. V zimě (listopad – leden) od 6 ráno do 4 odpoledne. V létě (květen – srpen) od 6 ráno do 5 odpoledne.

Webová stránka | Více článků od autora

Martin je cestovatel, digitální nomád a podnikatel. Navštívil několikrát severní Afriku, Egypt, Tunisko a Maroko, kde cestoval a pracoval na dálku. Surfoval a poznával místní život. Kromě Afriky navštívil Austrálii, Asii, Kanadu, Střední a Jižní Ameriku. Další z jeho cestovatelských plánů a snů je procestovat národní parky v Africe.